Sosyal güvenlik kurumu, engelli çocuk pusetleri ve pediatrik tekerlekli sandalyeler için 1.200 TL, ayakta dik tutma cihazı (parapodium) için ise 2.600 TL kurum ödemesi yapmaktadır.

Kurum ödemesi almak için yapılacak iş ve işlemleri açıklamadan önce bir detayı vurgulamak gerekir. SGK engelli çocuk pusetlerini resmi olarak tanımıyor. Bu nedenle engelli çocuk puseti geri ödemesi almak için pediatrik tekerlekli sandalye geri ödemesi için yapılacak işlemlerin yapılması gerekmekte. Daha anlaşılır bir ifadeyle çocuk tekerlekli sandalyesi alır ibareli raporla engelli çocuk puseti SGK geri ödemesi alınabilmekte.

PEDİATRİK TEKERLEKLİ SANDALYE Desteğinden yararlanmak için yapılması gerekenler;

 1. 5-15 yaş arası çocuklara Pediatrik tekerlekli sandalye (SUT kodu: OP1344) için SGK ödemesi alabilmeyi sağlayacak sağlık kurulu raporu alınması gerekmektedir. 2. Sağlık kurulu raporunun Karar kısmında “…………… HASTALIĞI NEDENİYLE PEDİATRİK TEKERLEKLİ SANDALYE (OP1344) KULLANMASI UYGUNDUR. SAĞLIK KURULU KARARIDIR.” Yazılmalıdır. 3. Hastanın raporu “Engel durumu Süreklidir.” İbaresi olmalıdır. 4. Sağlık kurulu raporu alındıktan sonra reçete düzenlenmesi gerekir. 5. Düzenlenen reçetede “1 adet pediatrik tekerlekli sandalye kullanmaya uygudur. (OP1344)” yazılmalıdır. 6. Rapor ve reçete ile birlikte Ürünü alacağı bayii veya yetkili satıcıya müracat edilmelidir.  7. Yetkili satıcıya müracat edilirken Hastanın Genel Engelli Raporu , Ailenin ve Çocuğun kimlikleri gerekmektedir. 8. Kurum ödemesi için alınan raporun geçerlilik süresi : 2 aydır. 9. Kurum ödemesi için yazılan reçetenin geçerlilik süresi : 10 iş günüdür. 10 iş günü içerisinde fatura edilmelidir. 10. Alınan evraklar kontrol edilir eksiksiz bir şekilde SGK’ya teslim ederler 30-45 gün arasında kişiye ait hesap numarasına geri ödeme bedeli yatırılır. Ayakta dik pozisyonlama cihazı (parapodium)için 2.600.00 TL, akülü sandalyeler için 2.500.00 TL, standart manuel sandalyeler için 500,00 TL, hafif manuel ve pediatrik sandalyeler için 1.200.00 TL yatırılır. 11. Kurum ödemesi alım hakkı 5 yılda bir yenilenir.5 yıl içinde 2. Kez yararlanamazlar.

Tekerlekli sandalye kurum ödemesi SGK tarafından raporlu hastaya ödenir. Hasta veya hasta sahibi almış olduğu ürünün ubb kayıtlı ve barkotlu olması gerekir.

Hasta sahibi veya hasta kendisine raporlu ve reçeteli ve kurumca  ödenmesi gereken bilgileri, bilmesi kendisi için gereklidir.24,12,2014 tarihinde resmi gazetede yayınlanan ,yeni tekerlekli sandalye kurum ödemesi değişmiştir artık hasta sahipleri hastasına kaliteli ve doğru ürünü alabilecek yapılan değişiklikle STANDART (yarı özellikli ayak kalkar yan çıkar)tekerlekli sandalye 500 TL ÖZELLİKLİ (hafif manuel özellikli tekerlekli sandalye 1200 TL PETİATRİK SREBRAL PALSİ SPASTİKTEKERLEKLİ SANDALYE kurum ödemesi 1200 TL olarak Belirlenmiştir.

Hasta sahibi ürün ihtiyacını karşılamak için gerekli olan resmi belgeler için izleyeceği yol şunlardır 1- hastasına engelli tekerlekli sandalye kurul raporu almak herhangi bir devlet hastanesinden 2- Raporu aldıktan sonra rapora fizik tedavi doktoru veya ortopedi doktoruna almış olduğu rapora tekerlekli sandalye reçetesi yazdırmak 3-Reçetesiyle alacağı tekerlekli sandalye bayi veya yetkili satıcıya müracaat etmek

Bayiden reçeteye fatura kestirip bayiden veya yetkili satıcıdan 

1 UBB BARKOD FİŞİ 2-SSK KOD BİLDİRİSİ 3-ÜRÜN FATURASI 4-ÜRÜN GARANTİ BELGESİ Ve kendisinde olan KURUL RAPOR VE REÇETEYLE BÜTÜN EVRAKLARI BAĞLI OLMUŞ OLDUĞU SSK MÜDÜRLÜĞÜNE müracat edip kurum ödemesini iki ay için de bulunmuş olduğu şehirde bulunan ZİRAAT BANKASI,nın  şubesinden  yatırılan raporlu hasta adına olan ödemeyi alabilir. Kurum  ödemesi ile hak sahibi olan hastalar ürünün hakkı 5 yıl geçerlidir. Bir dahaki ihtiyacını kurum 5 yıl sonra karşılar.

Hasta bu hakkını ürünün doğru satıcılardan ve kaliteli ürünlerden alması gerekir.

Rapor hangi hastaneden alınmalı: Üçüncü basamak sağlık kurumlarından alınmalıdır. Bunlar: (1) Sağlık Bakanlığına bağlı eğitim ve araştırma hastaneleri ve özel dal eğitim ve araştırma hastaneleri ile bu hastanelere bağlı semt poliklinikleri. (2) üniversite hastaneleri ile bu hastanelere bağlı sağlık uygulama ve araştırma merkezleri, enstitüler ve semt poliklinikleri, üniversitelerin diş hekimliği fakülteleri. (3) Türk Silahlı Kuvvetlerine bağlı tıp fakültesi hastanesi ile eğitim ve araştırma hastaneleri.   Raporda hangi branş doktorların imzası olmalı: Şu uzmanlardan herhangi üçünün imzası yeterlidir: (1) ortopedi ve travmatoloji. (2) beyin cerrahisi. (3) fiziksel tıp ve rehabilitasyon. (4) nöroloji uzman (Aynı branştan üçünün veya farklı branştan birer kişinin veya bir branştan iki, diğer branştan bir olmak üzere toplam üç uzman olması fark etmez)

Ayrıca bakınız: Engelli çocuk pusetleri ve Çocuk tekerlekli sandalyeleri 

Konuya dair merak ettiğiniz soruları müşteri temsilcilerimizi arayarak dile getirebilirsiniz.