Akülü tekerlekli sandalye ve engelli ürünlerinde, sektörün genç ve gelecek vaat eden oyuncusu Poylin’in akülü sandalye grubunda yer modellerini bir cerrah hassasiyetiyle masaya yatırıp en ufak detayına kadar inceleyeceğimiz araştırma yazımıza hoş geldiniz. Hazırsanız başlıyoruz!

POYLİN P278 AKÜLÜ SANDALYE İNCELEMESİ

Poylin P278

Kullanıcıların yeni gözdesi POYLİN P278 akülü sandalye Segmentinde üstün kalitesi ve aerodinamik yapısı ile göz doldurmaya devam ediyor. Poylin p 268 in bir üst segmenti olan P 278 sınıfının en üstün yeteneklerine sahip ve görsel açıdan hiçbir eksiği yok.

Poylin P278 incelemesinde 1. Günün sonunda ancak kadro yapısını bitirebildik. Bizi uğraştıran şeyler ise demontasyon sürecinden daha ziyade kadro yapısında kullanılan dublex sistem. Alt ve üst kadronun oluşumu kendi içinde gizlenmiş. Dışarıdan bakınca tek kattan oluşan kadro yapısının aslında dublex olması bizi ziyadesi ile memnun etti. Sürüş esnasında oluşan zemin vibrasyonunun %80 alt kadro tarafından emiliyor ve üst kadroya kalan %20 lik kısım ise 4 ayrı süspansiyon sistemi (12000 ve 17000 newton gazlı yaylı piston) tarafından sadece konfor olarak iletiliyor. Yoldaki sarsıntıyı bize hiç hissettirmeyen permobil grupları kadar mekanize çalışabilen bir örgü sistem. Hayran kalmamak elde değil.

Dış kadro yapısının detaylı incelemesinde ise ufak tefek bazı eksikler olsa da aşılamayacak sorunlar değil. Size sorunları ve çözümlerini kısaca anlatıp sonrasında üstün durumdaki kullanıcı rahatlığı için düşünülen detayları sıralayacağız.

Sorun 1: Koltuk genişlik 45 cm standartta gayet güzel şayet derinlik sadece 40 cm. Bu yapısal durum kullanıcının üst baldır ve diz arkası kısım aralığındaki boşluğun artmasına ve vücudu saramayan bir koltuk yapısına sebep oluyor.

Çözüm: Sırtlık kısmını alt zemin kısmına bağlayan flanş parça yeterliliği tam teknik servisler tarafından güncellenebilir ve oluşan bu sıkıntı aşılabilir.

Sorun 2: Kolçak uzunlukları sırt süngeri sebebi ile geride kalmış ve mevcut kısımdan daha ileri montajı yapılabilse de mevcut tavsiye edilen uzunluk 42 cm’den az olmamalıdır.

Çözüm: Kolçak değişimleri kullanıcının rahat edemediği haller durumunda değiştirilebilir bir yapıya sahiptir ve kişiye özel tasarlanabilir bir alt yapısı vardır.

Kadro Detaylı İnceleme:

Kadro iç yapısından sizlere detaylı olarak bahsettik. Mükemmel bir yapıda olan iç kadro haricinde dış kadro incelemesinde de mükemmel detaylar yakaladık.

Kadro üzerinde düşünülmüş birçok detay var. Konfor koltuk donanımı olan onlarca marka var ve hemen hemen hiçbirinde refakatçi kullanımını kolaylaştıran elçekler yok. Bu sorun poylin p278 de giderilmiş. Ayrıca elçekler teleskopik olarak kullanıcın boy ve adım uzunluklarına göre ayarlanabilir yapıda.

Yine konfor koltuk özellikli sandalye gruplarında bulunmayan kolçak altı kapama bu üründe kullanılmış ve kullanıcının istememesi durumunda demonte edilebilir bir mekanik sistem uygulanmış. Ayrıca koltuk yan kısımlarında her iki tarafta da kullanıcı için tutunma barları mevcut ve tutunma barı ayrıca kumandanın olmadığı diğer kolçak üzerine de uygulanmış. Yani kullanıcı hızlı sürüşlerinde bu destek kollardan tutunarak kendini daha sağlama alabilir ya da koltuktan kayma durumlarında kolları yardımı ile bu barlardan destek alarak kendini rahatlıkla doğru oturma pozisyonuna getirebilir ve hatta sandalyesine transferi esnasında bu barlar yardımı ile kolaylıkla transferini gerçekleştirebilir.

Ürün üzerinde atlanmayan detaylardan biride standart olarak her p278 de olan teleskopik ayarlanabilen baş boyun desteği. Kas hastaları (ALS SMA MS VB)  ve ‘’C’’ seviyesi omurga zedelenme ya da kırıklarındaki baş boyun hakimiyetinin az olduğu durumlarda kişinin baş boyun dengesini sağlayacak donanımda olması, bugün bizim dahi kas ya da C omur hasar seviyesinde olan hastalarımız için önerdiğimiz bir ürün halini alıyor.

Ağır engel durumu olan kişilerde genelde Avrupa sandalyelere yönlensek te artık POYLİN P278 in bu alanda da hizmet vereceği aşikâr.

Sırt kısmı manuel yatabilen poylin p 278 de standart sistemlerden farklı olarak manuel gazlı piston kullanılmıştır. Refakatçi tarafından ayarlanabilen bu sırtlık sayesinde dilediğiniz açıda sırtı yatırabilir ve konforu yaşayabilirsiniz. Ayrıca sırt kısmının arka kısmında kullanılan metal flanş da gözümüzden kaçmıyor. Bu flanş üzerine opsiyonel olarak bagaj sistemleri monte edilmeye müsait bir yapıda. Bu bagaj sistemlerini de piyasadan kolaylıkla tedarik edebilirsiniz.

Aydınlatma hususunda yine gereğini yerine getiren POYLİN p 278 ön farlarda mercek destekli 1x 9 Watt LED kullanmış ve 45 m de net aydınlatma sağlamıştır. Ön sinyal gruplarında 9x1.4 watt ile görünürlüğe hâkim olmuştur.  Arka stop ve sinyallerde ise mükemmel görsellik yakalayan poylin p 278, arka sinyallerde 12x 1.8 watt yatay LED, stoplarda ise 9x1.4 watt lık LED ler ile hem görüntü kabiliyetinde hem de görünürlük yeterliliğinde piyasaya imzasını bırakmıştır. 

Kadro hususunda anlatılacak daha onlarca nokta var şayet bu yeterlilikler bize ayaklıkları vb farklı bölgeleri incelemeye gerek bırakmıyor. Kadro hususundaki etkili tercihleri için kendilerine teşekkür ederiz. 

Mekanik Mekatronik Teknoloji.

Poylin P278 de kullanılan motorlar 4 fırçalı 24V/DC 600 Watt 6500 RPM karpuiz tipi (içe uzanan yatık motor sistemi) kullanılmış ve olasılıklarda karşılaşabileceğiniz tüm soru ve sorunları ortadan kaldırmıştır. Kadro üzerindeki çelik flanşlar yardımı ile alt kadroya sabitlenen sitemi ayrıca amortisör kolları da tutunma konusunda desteklemektedir. Demontasyonu için ise arka kaporta kısmını çıkartıp motorlara ulaşmak teknik servisler tarafından oldukça kolaydır.

600 watt lık bu teknolojiyi umarız P 268 dede kullanırlar ve yüzümüzde gereğinden fazla tebessümler oluşmasına sebep olurlar.

Elektronik sürücü ve activatör sistemleri

Q-Logic sistemlerin kullanıldığı önceki modeller yerini sistem güncellemelerinden sonra VR2 (70 ah) sistemlere bıraktı ve bu iş bizi ziyadesiyle memnun etti. POYLİN P 268 ve P278 serilerinde ortak kullanılan bu sürücü kumanda devreleri artık sorun çıkartmıyor ve servislerimiz tarafından kolaylıkla PC üzerinden kişiye özel programlamalara kapı açıyor.

Kullanıcıların rahatsızlıklarından dolayı acceleration ve deccerelation ayarları sayesinde kalkış hızlarından ivmelenmelerine kadar kişiye özel ayarlanabiliyor olması oldukça harika bir yeterlilik kazandırmış.

Ayrıca ‘’P’’ mod’ları 5 kademede ayarlanabiliyor ve kişi her ayarda kendine has bir kullanım ayarı yapabiliyor. Buda kullanım konforu için sürücüye ziyadesiyle farklı kullanım şekilleri sağlayabiliyor. Yani soft stop mesafesini kendinizin ayarlayabiliyor olmanızın keyfi her şeye değer. Kalkış hızı ve durmasını 0-15 sn aralığında %1-%100 olarak ayarlayabiliyorsunuz. Yani sandalyeniz artık kullanıcısını dinler hale geliyor. POYLİN p 278 Sürücü kumanda ve aktivatör grubundan tam not alıyor. 

Genel Bakış:

POYLİN P 278 kullanıcısına güven veren ve müdahale kolaylığı sayesinde teknik servis dostu bir ürün. Kullanıcılar için hesaplanmış birçok detay ile kullanım kolaylığı sağlıyor. Ürün hakkında söylenecek olumsuz bir şey yok. Gördük inceledik ve onayladık. Herkese kazasız sürüşler.

Varan 2

Poylin P268 Model Akülü Sandalye İncelemesi

Poylin p268

Tanıştığımız ilk yıllarda, dayanıksız kadro yapısı ile şasede oluşan kırılmalar ve kronik motor hatası ile çoğunuz bir çok sorun yaşadınız. Sorunların yaşandığı dönemde birkaç ayrı distribütör firmanın farklı isimlerde ama aynı kod kullanılarak satışı yapılan Poylin P268 serisi bu ürün baştan aşağı tekrar giydirilerek A’dan Z’ye güncellendi.

Teknik kadromuzun yaptığı incelemeler sonrasında şaşkınlığımızı bizler dahi gizleyemedik. Sağlamlaştırılmış ve güncellenen yeni kadro, kullanılan 1. Sınıf motion tech motor sistemi, penly glass tan 70 ah lik PG DRİVE’a yapılan mükemmel dönüş ziyadesiyle dikkat çekici.

Sizler ile inceleyeceğimiz YENİ POYLİN P 268 ‘İN ÜSTÜN MARİFETLERİNİ DUYMAYA HAZIRMISINIZ?

Profesyonel kullanıcıların en büyük merakı tork ve hız. Bunu sağlam bir kadroya taşıyabilmek ise ayrıca bir mühendislik. Geçmişten çıkarılan derslerde cabası…

Artık hepsi mevcut.  POYLİN P 268 bu hususta gerekeni yapmış.

Kadro yapısı itibari ile yeni bir ivme kazanmış ve bu ivmenin başlıca sebepleri kadroda kullanılan materyalin cinsi ve yeniden şekillendirilerek agresif bir yapıya sahip olması. 2.5 mm lik 6000 serisi kullanılan alüminyum bu kadroyu ziyadesiyle yıllarca taşıyabilecek kas yapısına sahip.

Ayrıca üründe kullanılan aydınlatma sistemleri de tamamen değiştirilmiş. Ön farlarda 3x3.4 watt lık optik LED’ler ile ön far aydınlatması 45 m.de net hizmet veriyor. Ön sinyallerde ise yine fardaki sistem kullanılmış.  Arka sinyallerde 18x1,4 watt, stoplarda ise 12x1,4 watt LED ampuller ve optik kapaklar ile görünürlüğü oldukça yüksek seviyede tutarak şehir içi kullanımda mükemmel bir aydınlatma donanımı kazanmış durumda.

Üründe oturma grubu olarak kullanılan sistem, yay destekleri üzerine oturtulmuş 32 dansite sünger sırtta ise kontrplak destekli 32 dansite sünger kullanılmıştır. Vinlex ile kaplanmış bu oturma grubu için derinlik ve genişlik ölçüleri standart ölçülerdedir. Manuel olarak sırt yatabilme donanımı da kullanıcının kullanım şartlarını ve konforunu kolaylaştırmaktadır.

Kolçak gruplarında transfere uygun ve yan alanların boş olması daha kilolu kullanıcılar için durumu oldukça kolaylaştırmıştır şayet kolçakların mevcut uzunlukları standarttan 7 cm daha kısadır (standart öngörülen 42 cm, mevcutta olan kolçak uzunluğu 35 cm).  Kolçak 3 cm ileride alınabilse de biraz daha kilolu ve sırt bozukluğu yaşayan kullanıcılarda sorun teşkil etmektedir.  Teşkil eden sorun ise profesyonel teknik servis hizmeti veren firmalarca kolayca aşılabilir.

Poylin p 268 de daha önce kullanılan motor grupları motion tech motorlar ile güncellenmiştir. Yapılan bu güncelleme sayesinde bir önceki seride yaşanan sorunlar ortadan kalkmış ve mevcut kadro ağırlığı, kullanıcı ağırlığı ve belirlenen 12’ lik eğim tırmanışlarını kolaylıkla yapabilmektedir.

450 Watt Motion Tech motor kullanan poylin p268 de Amerikan tarzı şanzıman yapısı ve 5500 RPM tur dönüş hızı ile güzel bir tork yakalamamıza sebep oluyor.

POYLİN P 268 de Sürücü kumanda ve aktivatörlerde VR2 (70ah) kullanmaya başlaması üründeki anlık tepkime hareketlerini bire bir kadroya iletmekte ve kullanıcı tarafından sürüş hakimiyetini korumaktadır.

Biz genel anlamda detaylı teknik incelemelerimizde özellikle mühendislik ve üretim hata durumlarını tespit etmek için uğraşırız. Şayet mevcut kadrodan aydınlatmaya, motor grubundan sürücü kumandaya kadar hata ile karşılaşamadık.

Kullanıcıların p 268 serisi hakkında yorumları eminiz ki değişecek. Üretim bandından teslimata kadar emeği geçen herkes için ayrı ayrı teşekkürler.

Poylin P201 Akülü Sandalye

P201 Modelinin tüm özelliklerini daha önce ürün sayfamızda detaylı şekilde incelemiştik. İnceleme yazımıza gitmek için tıklayın. https://goldmedikal.com/poylin-p201-akulu-sandalye-ozellikleri.html

DİP NOT. DİĞER POYLİN MODELLERİNİN İNCELEMESİ HAFTA İÇİ BU YAZIYA İLAVE EDİLECEK. TAKİPTE KALIN LÜTFEN.