POYLİN P130

Herkese Merhaba. Bu yazımızda sizler ile POYLİN P130 manuel fonksiyonel tetrapleji sandalyesini inceleyeceğiz.

Ağır engel durumlarında, C omur kırıklarında, tetrapleji ve quatroplaji’de ya da kas hastalıklarında, bilinç kaybının olduğu durumlarda hatta spastik engel durumlarında dahi geniş bir yelpazede kullanılabilen bir sandalyedir.

Yapısı itibari ile katlanmaya uygun değildir. Başlı başına hacmi kadar yer kaplar ve bagaj taşımacılığına çok uygun değildir. Zaten bagaj için uygun olan modeller ise bu alanda hizmet veremez. Minimum ölçülendirilebile durumu ise sırtlık ve koltuk demonte edilir, ayaklıklar çıkartılır, yan kolçaklar demonte edilir, sırt yatırma manuel piston pimi çıkartılıp sırtlık tamamen koltuk üzerine alınır ve son olarak refakatçi elçek sistemi koltuk ayar mandal sistemleri ve fren kolları üzerinde kalacak şekilde kolayca demonte edilerek bir hatchback araç bagajına arka ikili koltuklar yatırılarak sığabilir.

Oldukça donanımlı POYLİN P130 un kadro yapısına bakacak olursak alt kadroda 28mmx3mm metal boru, üst kadroda ise 30mmx20mm ve 40mmx20mm kutu profil kullanmıştır. Elektrostatik boyaya sahip bu ürün paslanmaya karşı kendini korumuştur.

Teker yapıları ise önlerde 2.00x50 pu dolgu kompozit jantlı, arka tekerde 24/1.3/8 pu dolgu teker, çapraz örgü tel, alüminyum handrim ve göbekten balatalı fren sistemi olan bir tekere sahiptir.

Ön teker maşası 3 kademeden oluşmaktadır ve teker yüksekliği merkezden merkeze 50mm daha yukarı ya da aşağı ayarlanabilir. Arka tekerde ise yükseklik ve yataylık ölçüsü değiştirilemez şayet arka teker grubu tamamen sökülüp yerine 12 ½ lik çapta puset tekeri takılmasına müsait olan bağlantı alanı mevcut bırakılmıştır. Buda kullanıcının ya da refakatçinin dilediği arka teker cinsinde kullanım seçeneği sunmaktadır.

Koltuk Yapısı:

26 dansite özel kesim sırtlık ve oturma minderi mevcuttur. Özellikle sırtlıkta bel bölgesinde oluşan boşluğu dolduracak özel kesim bir ilave sünger daha sistemin içerisinde gizlenmiştir. Kullanılan kılıf ise anti bakteriyel özel bir kılıftır. Silinebilir ve yıkanabilir yapısı ile refakatçilerin temizlik hususundaki önemini yerine getirebilir. Sırt ve oturma süngeri ‘’+,-‘’ cırt ile alt ve üst tablaya tutturulmuştur. Süngerler çıkartıldığında karşımıza 5 mm lik özel kompozit alt ve üst zeminler çıkacaktır. Üst zemin kadroya sabit şayet alt zemin 70 mm daha ileri geri alınabilir yapıdadır. Bu ölçülendirme özelliği ile oturma zemini daha ileri alınabilir ve kullanım standartları 2 metre boyunda bir engelliye de uyarlanabilir.

Yaklaşık 160’ derece sırt yatabilir ve 8’ eğim ile tilt koltuk olabilen POYLİN P 130 koltuk hareketleri ile kullanım kolaylığını üst noktalara taşımıştır.

Ayaklık ped ayarı manuel olarak yukarı aşağı alınabilir. Ayakların alt baldır destekleri ile yukarı aşağı pozisyonlanabilmesi de mümkündür. Sırt yatar özelliği ile ayaklıklar çalıştırıldığında hemen hemen bir yatak pozisyonu alabilecek kapasiteye sahiptir.

Cihaz üzerinde özellikle ağır engel durumları yaşayan hastalarımızın konforunu ve oturma dengesini sağlayacak 5 ayrı denge destek aparatı mevcuttur. Bunlar sırasıyla

  1. Dış diz destekleri
  2. Bacak arası ayıracı
  3. Yan omurga skolyoz destekleri
  4. Baş boyun desteği
  5. Alt baldır desteği

Olarak sıralanır. Genel olarak incelediğimizde tüm destekler anti bakteriyel kumaş ile kaplanmıştır.

Dış Diz Destekleri:

155 mm x 120mm ölçülerinde 360’ kendi ekseni etrafında dönebilen bu destek sayesinde bacaklar sağa sola açılsa dahi metal bölge teması kesilerek özellikle bilinç kaybı yaşayan ve hassas tene sahip kullanıcıların yara ya da kızarıklık oluşması engellenmiştir. Dizleri daha toplu tutarak kullanım konforunu arttırmıştır.

Bacak Arası Ayıracı:  

120mmx95mm ebatlarında olan ayıraç tetrapleji sandalyelerinin en önemli parçalarındandır. Bu parça yardımı ile iç bacakların yapışıp vücutta kızarıklık ve iç baldır yara oluşumu engellenir. Ayrıca özellikle bilinç kaybı olan hastaların vücut öne kaymaları sorun teşkil etmez.

Yan Omurga Skolyoz Destekleri:

150mmx120mm ölçülerindedir. 360’ kendi ekseni etrafında dönebilir ve destek vücudun istenilen yan kaburga kısmında Vertical ve Horizontal olarak ayarlanabilir.

Vertical ayarlama dikey eksende 150mm daha yukarı aşağı

Horizontal ayarlama da ise 200mm yatay eksende çalıştırılabilir sisteme sahiptir.

Baş Boyun Desteği:

410mmx120mm ölçülerinde, tam olarak tetrapleji sandalyelerinde olması gereken bu desteği en önemli özelliği yan iki kelebek kanadı dilediğiniz gibi \__/  pozisyonundan (45’her iki kanat ayrı ayrı),   -- --- -- pozisyonuna (180’ her iki kanat ayrı ayrı) ayarlanabilir. Ayrıca mevcut yükseklik 11 kademede 200mm daha yukarı aşağı ayarlanabilir.

Baş boyun desteğindeki tek eksik H (ileri geri) ayarıdır. Maksimum 60mm daha ileri alınabilen bu destek 45’ yatabilen derece aparatı ve bağlantı aparatının mevcut uzunluğu ile ayarlanabilir. Bu ölçü kullanıcı için elzem durumlarda yeterli olmayabilir. Şayet basit uygulamalar ile sorun teşkil etmesi durumunda istenilen ölçüye alınabilir.

Baş boyun desteğindeki son özellik ise baş boyun dayama kısmının 360’ kendi ekseninde dönebilmesidir. Bu özellik P 301 lerde olduğu gibi 90’ dik oturamayan kişilerde, yana yatık (sağa sola) pozisyonlarda dahi konforu net şekilde sağlama kabiliyetine sahiptir.

Alt Baldır Destekleri:

210mmx160mm ölçülerindedir. 40 mm lik et kalınlığına sahiptir. Ayaklık kendi içerisinde merkezden merkeze 40 mm daha aşağı yukarı, 40mm daha ileri geri ayarlanabilir. Destek yapısı kullanılan sünger doku oldukça kaliteli hizmet vermektedir. Şayet bu durumda tek handikap ise alt baldır destekleri ayağı daha ileride tutmakta ve kişi ayaklık pedine ayağın sadece topuk kısmını koyabilmektedir. Ayak ped kısmına tam oturmadan yapılacak sürekli kullanımda ayaklarda rahatsızlıklar ve konforun bozulması kesindir. Bu durumu kendi atölyelerimizde üzerine yaptığımız alüminyum plaka kesimleri ile ped ölçülerini büyüterek kolaylıkla aşabiliyoruz. Şayet doğrudan yapılan satışlarda iadesi söz konusu olabilir. Bu model için tavsiyemiz, özellikle atölyesi olan, gerekli prova ve düzenlemelerden sonra teslim alabileceğiniz firmalar ile çalışmanız olacaktır.

Başka bir blog yazımızda görüşmek üzere, herkese selamlar…

Oğuz ŞAHİN