Sevgili okuyucularımız;

Bu teknoloji yazımızda sizler için aramıza 2020 başında demo olarak katılan İnnouva’yı, yeni adıyla POYLİN P200E’yi tanıtacağız.

Yaklaşık 1 yıldır inceleme altında olan yeni P200E ilk ithal edildiği andan itibaren ülkemizin tüm bölgelerinde, tüm iklim şartlarında denenerek kullanıldı. Bölgelerdeki kullanıcılardan tavsiye ve yorumlar toparlanarak en güncel hali aramıza 11/2020 tarihi itibari ile katıldı ve stoklardaki yerini aldı.

Detaylı teknik incelemesi yapılan POYLİN P200E için GOLD MEDİKAL teknik ekibi olarak şaşkınlığımızı gizleyemedik. Tüm incelemesi yapılan ürünümüzün teknik detayları haricinde bu kadar mukavemetli bir ürünün fiyatlarını duyduğunuzda ŞOK olacaksınız.

Ve şimdi A’dan Z’ye tüm özellikleriyle POYLİN P200E

Poylin P200E

KADRO YAPISI:

Çelik gövdeden imal edilmiş P200E Katlanan akülü sandalye elektrostatik toz boya ile boyanmış ve beyaz renk ile asaletini koruyor. Şayet asaleti için gerekli olan asıl detay ise sandalyede kullanılan çelik boruların çapları. 26x2 mm’lik çaptaki bu kadro kırılmaz, bükülmez ve diş geçmez bir yapıda.

Ülkemizin coğrafi şartlarını düşünecek olursak her bölgede korkmadan satışını yapabileceğimiz bir ürün halini almış. Makas sistemi ise ekstra güçlendirilmiş. 26x2.5 mm’lik bu makas standartların üzerinde yük taşıyabileceğini bize ispatlıyor. Şase ve makası birbirine bağlayan fitinks malzemelerde ise 2 adet aero denge tutucu malzeme ve 4 adet üst ekstrem yakalayıcı, yan şaselerde sabit olacak şekilde yarım ay kullanılmış.

Kullanılan yarım ay ve denge tutucular ise kırılmaz kompozit 1. Sınıf malzemeden imal edilmiş.  Özellikle bu fitinks malzemelerde kullanılan kompozitin kalitesi yanı ısıra uzunluk ve et kalınlıkları daha önce görülmüş bir durum değil. Aero denge tutucularda 200 mm uzunluğunda ve 9.5 mm et kalınlığında kullanılan malzemeyi insan ağırlığı ile kırmanız mümkün değil.

Ayrıca yarım aylarda ki et kalınlığı ise tam 4.5 mm’lik bir kompozit malzeme. Bu fitinks malzemelerin kalitesi ile P200E’nin yüksüz duruştan yüklü hale geçişinde gram esneme vermeyecek bir mukavemeti sağlıyor. Yani siz sandalyeye oturduğunuzda esnemeyen bu şasenin size verdiği güveni hissedeceksiniz.  Aracın güvenlik ekipmanları arasında yer alan anti-tipper ise 20x2 mm lik bir malzemeden imal edilmiş ve cıvata somun sistemi ile şaseye bağlanıyor. Dik rampa kalkışlarında yaşanan geriye yatma riski halinde antti-tipper lar sizi güvende tutuyor ve geriye devrilmenizi engelliyor.

Ayaklık sisteminde kendine özgü bir yapısı olan POYLİN P200E’de daha önce kullanılmamış bir kilit sistemi mevcut. Birçok sandalyede olan sac metal den imal edilmiş kilit sistemi yerine, polyemit döküm malzeme kullanılmış. Mukavemeti diğer sandalyelere göre daha yüksek ve çarpmalarda esnek olan bir sistem olmuş. Bu sistem sayesinde engellilerimizin sürekli olarak yaşadığı ayaklık mekanizmalarının ufak çarpmalarla kırılması engellenmiş. Artık ufak tefek çarpmalarla dağılacak bir sistem olmaması da bizi ziyadesiyle memnun etti. Ayrıca ayaklığın ‘’h’’ pozisyonunu 55 mm daha aşağı alarak 205 cm boyunda bir engellinin kullanımı da mümkün hale gelebiliyor.

KATLANAN AKÜLÜ SANDALYE POYLİN P200E

Oturma genişliği 45x45 sırt ölçüleri ise 45x36 antibakteriyel silinebilir döşeme kullanılanmış. Yetişkin bir engellinin oturma postürünü bozmayacak ve hava alan kumaşı sayesinde bası yaralarına sebep olmayacak güzel bir oturma sistemi olmuş. Engellilerimizin bazıları sırtlık yüksekliğinin kısa olduğunu düşünebilir. Şayet üst ekstremde kürek kemiklerine baskı yapacak bir döşeme ile doğru oturma postürü asla yakalanamaz.

Kolçak yapısında ise 26 dansite sünger üzerine vinlex deri kaplama kullanılmış. 350x50 mm uzunluk ve genişliğe sahip olması, dirsekler için kolçakların geride kalmaması oturma postürünün üst ekstrem kurallarına oldukça uygun olmuş.

Teker çapları önlerde standart pu dolgu 200x50 teker ve kırılmaz kompozit jant. Arkalarda 22x1.75 havalı handrim (çevirme çemberi) dahil teker kullanılmış. Ön tekerlerde patlama riski gözetilmiş şayet arka tekerlerin patlama riski kullanıcının vibrasyon kontrolünden önemli olmadığı için havalı kullanılmış. Katlanan sandalyelerde vibrasyon emici amortisör sistemleri kullanılamadığından, zemin titreşimlerinin kullanıcıyı rahatsız etmesinden dolayı havalı olması kullanıcının konforu adına daha iyi bir tercih olmuş.

Ayrıca sistemin engelli tarafından handrimler ile manuel kullanımı da sağlanmış olması P200E’nin farkını diğer sandalyelere oranla oldukça artırmıştır.

POYLİN P200E’de akülerinin sağda ve solda olması ile tek hamlede katlanması ve refakatçiyi yormaması, bagaj için sırt kısmının kırılarak tüm otomobillere sığmasının sağlanması, ayaklıların demonte edilebilmesi, kumandanın demonte edilebilmesi ve en ufak ölçülerinin yükseklik 73cm uzunluk 60cm genişlik 49 cm (71.5 desi) olması ile kadrodaki yetenek üstünlüğünü koruyor.   

Teknik ekip ve ekipman olarak tüm dünya markalarında hizmet veren firmamız GOLD MEDİKAL olarak yapmış olduğumuz kadro incelemesinde bir eksik göremedik.  

MEKATRONİK İNCELEME

Amerikan tipi şanzımanın karpuiz tipi motor ile buluştuğu ilk teknoloji. Tüketimde 160 watt şayet oluşturulan tork gücünde 250 watt bir motor halini alan bu yeni nesil motor tipi, HUK sistemlerin yerini kısa sürede alacak gibi gözüküyor. HUK motor gibi tüketimde az güçte oldukça yüksek torklara ulaşan bu sistem ile mevcut akü direncine yüklenmeden daha uzun yol yapabilmenin en kestirme en ekonomik hali olmuş. Çelik ve pirinç malzemeden üretilen dişli sistemi ile ‘’uzun ömür’’ kalitesi yakalamış. Manyetik frende kullanılan bobin, balata ve yay sistemleri de oldukça kaliteli. Size kolay kolay arıza açmayacak bir motor sunan P200E ile sürüş keyfinizin bambaşka olacağına biz GOLD MEDİKAL AİLESİ olarak inanıyoruz.

POYLİN P200E KATLANABİLİR AKÜLÜ TEKERLEKLİ SANDALYE

ELEKTRONİK SÜRÜCÜ SİSTEMİ İNCELEME

Sizleri kumanda üzerindeki tuşlar ile gereksiz oyalamak istemiyoruz. Teknik ekip olarak önem verdiğimiz elektronik detaylardan kısaca bahsedeceğiz.

Kullanılan sistem adı MİCON driver. Bu bir Çin üreticisi şayet unutmayalım ki Iphone ve phılıps gibi markalarda Çin’de üretim yapan firmalar.

MİCON alışılagelmiş PG DRİVER sistemin yerini alacak gibi gözüküyor. Her talebe ve her kalite üretime imkan sağlayan dev bir firma. Çin size ne isterseniz onu üretiyor. Ve biz teknik ekip olarak MİCON sürücü sistemlerinin her üretim kalitesini oldukça yakından takip ediyor ve servis hizmeti veriyoruz.

POYLİN P200E de kullanılan sürücü sistemden önce çok endişeliydik. Sebebi ise bu kadar ekonomik fiyatların olduğu bir sandalyede kadro yapısı, mekatronik sistem bu kadar göz dolduruyorken bir şeyler mutlaka eksik olmalıydı. Çünkü piyasada rekabet durumları bize bunu öğretti.

Sıra elektronik sürücüyü incelemeye geldiğinde ise beklediğimizin çok üstünde ve fiyatına göre oldukça yetenekli bir elektronik devre gördük.  8 adet soğutucu transistörün (4 adet sağ kanal 4 adet sol kanal) ağır yük kullanımında mevcut kart ısınmasını engelleyerek arıza kodu vermemesi sağlanmış ve kart sigorta transistörleri güvenliği sağlamış.

Soğutucu transistörler ve kart üzerindeki diğer transistörlerin tamamı silisyum malzeme entegrelerde ise germanyum malzeme kullanılmış ve kaliteli bir kart grup malzemesi halini almış. Kart devre ekipmanlarının oturduğu plaket ise pertinax malzemeden imal edilmiş ve zamana dayalı olarak kısa sürede sülfat oluşumuna sebep olmayan bir malzemedir. 50 ah’lik bu kumanda daha ağır şaseye sahip akülü tekerlekli sandalyelerde hizmet verebilecek bir kaliteye de sahiptir.

AKÜ VE TESİSAT

Ekonomik fiyatlı katlanabilir akülü sandalye poylin p200e

Bildiğiniz üzere akülü tekerlekli sandalyeler 24 V ile çalışan sistemlerdir. İki akü kullanılır ve her iki akünün birbirine seri bağlanması ile 24V değerine ulaşır. Akünün ah değeri ise ne kadar yüksekse o kadar fazla yol kat edilir. Tabi ki POYLİN P200E’nin üretim mantığında 35-40 km yol mesafeleri hedeflenmemiş şayet standart akülü sandalyelerin kat edebildiği yolu bire bir kat etmektedir ve bunu daha düşük ah değerlerinde kullandığı akülerle başarmıştır.

Kadronun sağlam ve hafifliğinden, motor tüketimlerine kadar hesap edilmiş bu ürünün 28-33 ah akü grubu olan akülü sandalyelerle aynı yolu gidebilmesinin tek sebebi ise motorda kullandığı teknolojidir. Sizinle MEKATRONİK kısımda incelediğimiz bilgileri tekrar gözden geçirelim. Motor tüketim değerleri 160 Watt şayet dişli grubu sayesinde 250 watt motorların performansını verebiliyor.

Bu sayede akü tüketimini minimilize edip motor tork gücünden de asla feragat etmiyor. Tabiri caiz ise hem pastası duruyor hem karnı doyuyor…  

Tesisatta kullanılan kablo çapları 2x2 TTR tipi halogen free özellikte (nhx) yanmaz kablodur. Standart kablolara göre ise metraj fiyatları oldukça pahalı bir üründür. Kablolama oldukça güzel bir malzeme ile tamamlanmış şayet bağlantı soketleri orta kalite kalmış. Zaman içinde servis bakımsız kalan POYLİN P200E ler için soketler sorun teşkil edebilir. Soketlerin bakır çapları kablo çaplarına denk ölçüdedir, burada bir sorun yok. Şayet zaman içinde ısınmalardan kaynaklı soket kilitlerinde gevşemeler oluşur.  Temassızlık ile karşılaşmak olasıdır. Bu sorumluluk ise kullanıcının yıllık periyotlarda bakım yapması ile ortadan kalkar ve risk hali teşkil etmez.

Şarj cihazı ise yeterli beslemeye sahip fan ve transistor soğutmalı ve araç için doğru şarj değerlerini sağlamaktadır.

Bu yazımızda sizler ile daha derinlerde gizli kalan, çokça bilinmeyen detaylara inerek hem detaylara olan hakimiyetinizin artmasını hem de teknik servisimizin detaylardaki hakimiyetini sizler ile paylaşmak istedik. Ayaklık cırtı ya da emniyet kemeri gibi basit çözülebilir detaylara sizi boğmaktan ve keyifsiz bir paylaşımdansa daha dipleri konuşmayı tercih ettik. Umarız ki siz sayın okuyucularımız içinde keyifli bir blok olmuştur. Soru ve görüşleriniz için bize ulaşabilir, daha detaylı teknik bilgi için bizleri arayabilirsiniz. 

YAZAR: Oğuz Şahin (Gold Medikal  teknoloji yazarı)