Günümüzde akülü sandalye kullanan ya da kullanmak zorunda olan kişiler, hayatlarını kolaylaştıran ürünler konusunda oldukça hassas davranır ve seçimlerini buna göre yapar. Çünkü onlar için kişiye özel cihazların büyük bir önemi vardır. Günlük yaşamı kolaylaştıran akülü tekerlekli sandalyeler, her özel birey için farklı bir anlam taşır. Kimileri için eğitim anlamına gelirken kimileri için istihdam ya da sosyalleşme anlamı taşıyabilir.

Ancak bunun yanında var olan bir sakatlık nedeniyle uzuvlarını kullanamayan bireyler içinse medikal bir cihaz olmanın dışında, kişinin vücut bütünlüğü içinde bedenlerinin bir parçası olarak karşımıza çıkar.

Akülü tekerlekli sandalyelerde önemli olan günlük yaşam içerisinde kullanan bireyin hayatını önemli ölçüde kolaylaştırmasıdır. Hatta kişinin hayatına ne kadar fazla olumlu etki sunarsa o kadar iyidir demek yanlış olmaz. Tabi akülü tekerlekli sandalyelerin hayatı kolaylaştırmasının nedenleri vardır. Sahip oldukları birbirinden farklı opsiyonlar sayesinde bunu gerçekleştirirler.

Diğer yandan birçok çeşidi ile karşımıza çıkan akülü tekerlekli sandalyeler, genel olarak ihtiyaca yönelik üretilir. Bunun yanında daha portatif bir şekilde üretilen katlanabilir modellerin de olduğunu söylemek mümkündür. Kullanım amaçlarına göre üretilen modeller aynı zamanda taşıma kolaylığı sağlar. Tüm bu çeşitlilik bir bütün olarak değerlendirildiğinde satın alınacak akülü sandalyelerin ihtiyacı karşılayacak modellerden seçilmesi daha uygun olacaktır.

Muhteşem özellikleriyle hayalleri süsleyen 3 akülü sandalye modeli konusunda sizlere detaylı bilgiler vereceğimiz bu yazımızda akülü sandalyelerin özelliklerinden ve avantajlarından bahsedecek ve tam olarak nasıl kullanıldıklarını anlatmaya çalışacağız. Şimdi ilk olarak Pemobil C500 akülü tekerlekli sandalye modeli ile başlayalım.

Permobil C500 Akülü Tekerlekli Sandalye

Permobil C500

Permobil C500, dış mekanlar için özel olarak tasarlanmış ve fonksiyonel özellikleri ile üst düzey performansın adı olarak karşımıza çıkar. C500 ile dış mekanda her ortama girmek ve herhangi bir sorun yaşamadan dış mekanlarda ulaşım sağlamak mümkündür. Ayrıca gelişmiş özellikleri ve ergonomik yapısı iç mekanlarda da kullanılmak için müsaittir.

Permobil C500 akülü tekerlekli sandalye oldukça etkili bir tasarıma sahiptir.

Sahip olduğu etkili tasarım sayesinde Uluslararası Medikal Fuar’larında iki kez ödül almış olan model. 

Dikkat çekici tasarımı ile beğeni toplayan bir akülü sandalye olarak ön plana çıkar. Tasarımının yanı sıra özel olarak dizayn edilen koltuğu uzun süre kullanım için uygundur. Uzun süre oturulması dahilinde kullanıcıyı hiçbir şekilde rahatsız etmez ve bunun yanında manuel eğim verebilme imkanı sunar. Kullanıcılar konfor sunan koltuğu el yardımı ile istedikleri gibi ayarlayabilir ve kendileri için en uygun pozisyonu seçebilir. Alçak seviye bir koltuk yapısına sahip olması çeşitli konularda avantaj sağlaması adına özel olarak düşünülmüştür. Ayrıca koltuk ayarının yanı sıra modelin ayaklık ayarları da aynı şekilde manuel olarak yapılmaktadır.

Önden çekişli akülü tekerlekli sandalye modelleri arasında yer alan Permobil C500, bu tekerleklerin dişli bir yapıya sahip olması nedeniyle patinaj gibi sorunlara yol açmaz. Ayrıca oldukça güçlü bir motora sahip olan model, birçok engeli kolayca aşma özelliğine sahiptir. Eğimli yollar başta olmak üzere yüksek kaldırımlardan dahi Permobil C500 akülü sandalye ile kolayca yol almak mümkündür.

Permobil C500 Akülü Sandalye Özellikleri

Permobil C500 akülü sandalyenin tasarım, motor ve donanım açısından özelliklerini inceledikten sonra şimdi de teknik özelliklerine göz atalım.

Permobil C500, 150 kg taşıma kapasitesine sahiptir. Bunun yanında modelin aküsü tam olarak doldurulduktan sonra yaklaşık olarak 30 km kadar yol almaktadır. Ayrıca 12 km hıza ulaşabilen Permobil C500 akülü tekerlekli sandalye, 60 mm – 80 mm arasındaki engelleri kolayca aşma kabiliyetine sahiptir. Sırt bölgesi ve ayaklık kısmı manuel olarak ayarlanabilen modelde, 55 AH deep cycle jel akü bulunur. Bunların yanı sıra Permobil C500 dönme yarıçapı 715 mm olarak karşımıza çıkar. Bunun anlamı çapı 143 cm olan bir daire içerisindeki dönme kabiliyeti anlamına gelir. Son olarak akülü sandalyede kullanılan Joystick R – Net markasına aittir.

Permobil C500 Akülü Tekerlekli Sandalye Avantajları

Permobil C500 akülü tekerlekli sandalye sahip olduğu gelişmiş özellikleri ve ergonomik tasarımı ile birçok avantajı da beraberinde getirir. Şimdi Permobil C500 ile karşımıza çıkan avantajlar arasında neler yer alır? daha yakından bakalım.

 • Güçlü motoru sayesinde yüksek engellerden ve belirli derecedeki eğilim yollardan kolayca aşar.
 • Ayarlanabilir koltuk ve ayaklıkları ile kullanıcının istenen pozisyonu almasını sağlar.
 • Önden çekiş bir aksama sahip olması patinaj çekme gibi durumların önüne geçer ve aynı zamanda önde yer alan tekerleklerin dişli bir yapıya sahip olması çekiş gücünü artırır.
 • Koltuk yapısının alçak olması iç ve dış mekanlarda yer alan yemek masalarının altına girilmesinde etkili sonuçlar ortaya çıkarır.
 • Manevra kabiliyeti yüksek olan modelin bulunduğu konumda dönme çapı oldukça ideal boyutlardır. Bu özelliği ile pek çok dar mekan içerisinde kolayca dönüş yapabilmektedir.
 • Koltuk kısmında yer alan özel minderi uzun süreli oturmalarda rahatsızlık vermeyecek şekilde üretilmiştir.
 • Sahip olduğu Joytsick ile kullanıcılarına oldukça kolay bir kullanım sunar. Joystick kullanımında hafif bir güç uygulamak yeterlidir.
 • Özel olarak geliştirilen amortisör sistemi sayesinde her sürüşte konfor sağlar.

Ottobock C1000 DS Akülü Tekerlekli Sandalye

Ottobock C1000 DS

Akülü tekerlekli sandalye modelleri arasında oldukça önemli bir konumda yer alan Ottobock C1000 DS, sınıfının en iyi modellerinden biri olma özelliğini taşır. Opsiyonel özellikler eklenebilen model, kişiye göre yeniden tasarlanabilir. Ottobock C1000 DS model ile opsiyonel olarak sunulan ilave özellikler aşağıdaki gibi karşımıza çıkar;

 • Elektrikli sırt sistemi
 • Elektrikli tilt sistemi
 • Elektrikli ayaklık sistemi
 • Elektrikli lift sistemi

Yukarıda yer alan ilave özelliklerden her biri değişen fiyatlarsa satışa sunulur. Bu özelliklerden birini ekletmek için belirli ücretler ödendiğini söylemek mümkündür.

Ottobock C1000 DS akülü tekerlekli sandalye diğer rakiplerine göre oldukça atak ve sıradanlıktan uzak bir model olarak ön plana çıkar.

Kullanıcılarına sıra dışı bir akülü sandalye deneyimi yaşatmasının yanında ergonomik tasarımı ve güçlü motor yapısı ile son zamanların en çok tercih edilen modellerinden biridir.

Diğer yandan etkili bir tasarım yer alan Ottobock C1000 DS akülü sandalye oldukça fonksiyonel olması nedeniyle kullanıcılarının beklentilerini büyük oranda karşılar. Üst düzey performans sergilemesi, özgür ruhlu bireyler için üretilmiştir. Bu model ile engebeli yollardan hiçbir aksaklık yaşamadan ilerlemek ve aşılmaz denen engellerin üstesinden gelmek mümkündür.

Ottobock C1000 DS Akülü Sandalye Özellikleri

Ottobock C1000 DS akülü tekerlekli sandalyenin saatteki ortalama hızı 14 km olarak karşımıza çıkar. Akülü sandalyeler en fazla 15 km hız içerir ve akülü sandalyeler arasında 15 km hız yapan modellerin oldukça düşük oranda olduğu düşünülürse Ottobock C1000 DS tarafından ortaya konan 14 km oldukça etkili bir konumdadır.

Ottobock C1000 DS ile karşımıza çıkan başka bir önemli özellik ise modelin menzil mesafesidir. 110 AH güce sahip akülerinin tam olarak doldurulması halinde 50 km menzile ulaşabilen model, ayrıca sahip olduğu bataryalar sayesinde rakiplerine fark atar. 110 Amper gücünde iki adet akü bulunan model, bu özelliği ile uzun bir menzil avantajı sunar. Ayrıca model ile yaklaşık olarak yüzde 17’lik bir eğime karşı yol almak mümkündür.

Elektrikli koltuk sistemine sahip olan Ottobock C1000 DS, 45 derece eğimli koltuk yapısına sahiptir. Bunun yanında eğim kullanıcı tarafından rahatlıkla ayarlanabilir ve istene pozisyon kolayca alınabilir. Uzun süreli oturma durumlarında 45 dereceli koltuk eğimi arkaya yatırılarak dinlenme imkanı sağlar.

Ottobock C1000 DS Akülü Tekerlekli Sandalye Avantajları

Teknolojinin son harikası olan Ottobock C1000 DS akülü tekerlekli sandalye, şık tasarımı ve fonksiyonel özellikleri ile akülü sandalyeler arasında etkili bir konumda yer alır. Ayrıca kullanıcıları için pek çok avantaj sağlayan model, kullanışlı yapısı ile ön plana çıkar. Şimdi akülü sandalyenin kullanıcılar için sağladığı avantajlara daha yakından bakalım.

 • Kullanım kolaylığı sağlayan ve sürüş kontrolünü en basite indirgeyen EnAble50 joystick bulundurur.
 • Koltuk eğitimi yer çekimi düşünülerek ayarlanan ve 45 derece eğim bulunan modelde kullanıcılara yatış pozisyonunda dinlenme imkanı sunar.
 • Konfor, keyif ve rahatlık konusunda maksimum etkiler gösterir.
 • Akülü tekerlekli sandalyeler arasında en uzun menzile sahip modellerden biridir. Bunun yanında saatteki ortalama hızı da yine en yüksek seviye olan akülü sandalye modelleri arasında yer alır.
 • Kendi etrafında 360 derece dönüş gerçekleştirerek dar alanlarda keskin bir dönüş özelliğine sahiptir.
 • LED far özelliği bulunması ile gece sürüşlerinde diğer araçlar ve yayalar tarafından fark edilmeyi sağlar.
 • Adeta dış mekanlar için tasarlanmış olduğunu söylemek mümkündür. Sahip olduğu fonksiyonel özellikleri ve üstün performansı ile karşılaştığı her engelin üstesinden kolayca gelebilir.
 • Menü dolaşımı üzerindeki simgeler sezgisel olarak çalışma ve ardından algılama özelliğine sahiptir.

Meyra Optimus 2 Akülü Tekerlekli Sandalye

Meyra optimus 2

Akülü tekerlekli sandalye modelleri dendiğinde akla gelen ilk modellerden biri olan Meyra Optimus 2, sahip olduğu teknik donanım ve altyapı sayesinde harika bir sürüş keyfi sağlar. Güçlü motoru ve etkili tasarımı ile iç ve dış mekan kullanımında başarılı sonuçlar ortaya koyar.

Meyra Optimus 2 üç farklı hız opsiyonu ile karşımıza çıkar. Bunlar aşağıdaki gibidir;

 • 6 km/saat
 • 10 km/saat
 • 15 km/saat

Modelde hız seçeneğini artırmak ücrete tabiidir. Bu nedenle 10 km/saat ya da 15 km/saat hız seçeneklerini tercih edenler ilave ücret ile karşı karşıya kalır.

Meyra Optimus 2, hem iç hem dış mekanlarda kullanışlı yapısı ile en çok tercih edilen akülü tekerlekli sandalye modellerinden biridir. Sürüş keyfinin doyasıya yaşandığı modelde dikkat çekici başka bir önemli özelliği kolay kolay arıza çıkarmamasıdır. Hatta birçok kullanıcı yorumlarında 15 yıldır arıza vermeden bir fiil kullanıldığına dair yorumlar görmek mümkündür.

Zorlu ve engebeli arazilerin üstesinden kolayca gelmeyi başaran Meyra Optimus 2, en az arıza veren bir model olmasının yanında piyasada yedek parça tedarikçileri açısından geniş yelpazede bir hizmet ağına sahiptir. Bu şekilde kullanıcılarının hiçbir zaman yedek parça problemi yaşamasına izin vermez.

Sarsıntısız sürüş keyfinin en etkili akülü sandalye modellerinden biri olan Meyra Optimus 2, sahip olduğu amortisör sistemi sayesinde bozuk yollarda en az sarsıntıyı meydana getirir ve kullanıcın hiçbir şekilde büyük bir sarsıntıya maruz kalmasını önler. Ayrıca Optimus 2 modelleri önce çekişli bir akülü sandalyedir. Bunların yanın sıra elektronik aksam olarak en hızlı komut sistemi ile karşımıza çıkan Meyra Optimus 2, joystick üzerinden verilen komutları oldukça hızlı bir şekilde beyne iletir ve komutların anında uygulamaya alınmasını sağlar.

Meyra Optimus 2 Akülü Sandalye Özellikleri

Meyra Optimus 2 birçok özelliğe sahip olarak sektörün önde gelen akülü sandalyelerinden biridir. Ortalama 40 km menzile sahip olan model, hız konusunda en yüksek seviye olan saatte 15 km hıza ulaşır. Modelde bulunan yan desteklerin yükseklikleri ayarlanabilir ve bunun yanında ayaklıklar çıkartılabilir. Meyra Optimus 2 akülü tekerlekli sandalye ergonomik sırt ve oturama koltuğuna sahip olmasının yanı sıra mekanik yapıda 4 kademeli ayarlanabilir sırtlık bulundurur. Ayrıca 150 kg taşıma kapasitesi ve denge tekerlekleri Meyra Optimus 2’nin diğer özellikleri arasında yer alır.

Meyra Optimus 2 Akülü Tekerlekli Sandalye Avantajları

 • Hız seçenekleri açısından çeşitlilik sunar ve sektörün en hızlı modellerinden biridir.
 • Ön çekişli bir model olması patinaj çekmesini önler. Bu şekilde en iyi yol tutuşunu sağlar.
 • Üstün kaliteye sahip amortisör sistemi ile iniş çıkışlı yollarda hissedilen sarsıntıyı en aza indirger. Ayrıca sahip olduğu 4 tekerin her biri kendine ait bir amortisör bulundurur.
 • Sektörün en az arızalanan akülü sandalye modeli olarak bilinir. Bu özelliği ürünü uzun yıllardır kullanan kullanıcılar tarafından desteklenmektedir.
 • Manevra kabiliyetinin oldukça yüksek olması nedeniyle dar alanlarda dahi etkili dönüşler yapar.
 • Akıllı sürüş desteğinin sunulduğu akülü sandalye modelleri arasında yer alır.
 • Ayarlanabilen yan destekler ve ayaklıklar ile istenen pozisyonun alınmasına yardımcı olur.
 • 43 – 53 cm gibi oldukça geniş bir oturma seçeneği sunar.
 • Tam olarak doldurulan bataryası ile yaklaşık olarak 40 km yol alabilir.
 • Sahip olduğu joytsick ile kolay bir kullanıma sahiptir. Joystick hafif dokunuşlar ile kontrol edilebilir.
 • Ergonomik sırt ve oturma koltuğu daha konforlu yolculuklar için özel olarak tasarlanmıştır.
 • Meyra Optimus 2, iç ve dış mekanlar için kullanıma müsaittir. Her ortama uyum sağlaması önemli avantajlarından biri olarak ön plana çıkar.