x
Filtrele
Sırala
Sıralama
Varsayılan Sıralama Alfabetik A-Z Alfabetik Z-A Yeniden Eskiye Eskiden Yeniye Fiyat Artan Fiyat Azalan Rastgele Puana Göre
Fiyat Artan Fiyat Azalan Yeniden Eskiye Eskiden Yeniye Rastgele

Engelli Rampası

Tekerlekli sandalye kullanıcılarının günlük hayatta birçok engelle karşılaştığı bir gerçektir. Maalesef günümüzde her mekân tekerlekli sandalye kullanımına uygun olmayabiliyor. Merdivenler, eşikler, bina girişleri ve kaldırım gibi kota farkı olan yerlerden engelli bireyler yardım almadan geçemiyor. Yükselti farkını ortadan kaldıran engelli rampası, kullanım alanına göre birçok çeşidi ile tekerlekli sandalye kullanıcılarının imdadına yetişiyor.

Rampa denildiğinde hemen bir eğim göz önüne gelir. Sıradan bir vatandaş için eğimli bir alanda yürümek yorucu olabilir fakat zor değildir. Tekerlekli sandalye kullanıcıları için eğim son derece önemli olup belli bir eğim derecesi sonrası tehlikeli tırmanış demektir. Düz zeminde güvenle kendi başına gidebilen bir tekerlekli sandalye kullanıcısı, %5 eğimli bir alanda yine güvenle tek başına yol almaya devam edebilir. %8 eğimli alanda yardımla gitmeli, %12’den fazla eğimli alanlarda tekerlekli sandalye ile ilerlememelidir. Çünkü bu eğimden sonrası tehlikeli kabul edilmektedir.

İç ve dış mekânlarda kullanılan engelli rampası, yükselti farkı olan yerlerden en güvenli şekilde geçişi sağlayan bir üründür. Herhangi bir kurulum ve montaj gerektirmediği gibi, sağlam ve hafif yapısı ile taşıması ve depolanması sorunsuzdur. Yükselti farkları engelli rampası sayesinde artık tekerlekli sandalye kullanıcıları için bir engel değildir.

 

Rulo Rampa

Kullanıldıktan sonra ve bir kenara kaldırılırken rulo şeklinde katlanan rulo rampa, açıldığında merdiven gibi yükselti farkı olan alanlara yerleştirilip kolay ve güvenli bir şekilde böyle alanlardan geçişi sağlayan fonksiyonel bir engelli rampası çeşididir. Tedarikçi firmalar farklı renklerde üretim yapmakta olup, rampa genişliği ortalama 80 – 100 cm’dir. Uzunluk ise kullanım alanına göre talebe bağlı olarak değişir. 2 metreden daha uzun kullanılacak olan rulo rampalarda her 1,5 metrede bir destek ayağı konularak geçiş sırasında rampanın eğilmesi engellenir.

Kullanıldığı alanda veya mekânın mimarisinde herhangi bir hasara neden olmayan rulo rampanın taşıma kapasitesi 1 tona kadar olup oldukça yüksektir.

 

Katlanabilir Rampa

Katlanabilme özelliği olan, kenarları bariyerli ve yüzeyi tırtıklı bir rampa çeşididir. Tırtıklı yüzeyi sayesinde kayma riski bulunmaz. Genelde araç transferinde kullanılmakta olup, her model araca transferde tercih edilir. Son derece sağlam, kaliteli ve kullanışlı olan katlanabilir rampa, kullanıldıktan sonra katlanan ve çok az yer kaplayarak depolanan bir üründür. Tekerlekli sandalye kullanıcıları en güvenli şekilde katlanabilir rampa sayesinde araca geçiş yapabilir ve katlanabilir rampayı yolculukta yanında taşıyabilir. Böylece seyahatler çok daha keyifli ve sorunsuz hale gelir. Ortalama 300 kg taşıma kapasitesine sahip olup güvenli transfer denildiğinde ilk akla gelen rampa çeşitlerindendir.

 

Eşik Rampası

Eşikten geçiş, gerek akülü gerekse manuel tekerlekli sandalye ile başkasının yardımı olmaksızın çok zor bir durumdur. İç ve dış mekânlarda eşik gibi küçük yükseltileri ortadan kaldıran eşik rampası, olumsuz hava koşullarına dayanıklı, sağlam ve işlevsel bir rampa modelidir. Bisiklet, motosiklet ve tekerlekli sandalye kullanıcıları, eşik rampası sayesinde sarsılmadan ve en güvenli şekilde eşik ve benzeri yükseltilerden geçebilmektedir.

 

Engelli Rampası Fiyatları

Engelli rampaları metre ile satılmakta olup fiyatlandırma da metre üzerinden yapılmaktadır. Kullanım alanına göre farklı engelli rampası modelleri üretilmektedir. Modeline, tedarikçi firmaya ve özellikle metresine göre fiyatlar değişmektedir. İç mekânlarda 90 cm, dış mekanlardan 100 – 120 cm eninde rampalar kullanılmakta olup, engelli rampasının TS 12576 yönetmeliğine uygun olması son derece önemlidir.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.