x
Filtrele
Sırala
Sıralama
Varsayılan Sıralama Alfabetik A-Z Alfabetik Z-A Yeniden Eskiye Eskiden Yeniye Fiyat Artan Fiyat Azalan Rastgele Puana Göre
Fiyat Artan Fiyat Azalan Yeniden Eskiye Eskiden Yeniye Rastgele

Aktif Tekerlekli Sandalye - Katlanan Aktif Sandalye


Tüm dünya genelinde 40 tan fazla aktif tekerlekli sandalye markası olsa da en çok beğenilen ve kabul gören aktif sandalye markaları arasında Küschall, Invacare, Meyra, Ottobock, Pantera markaları sayılabilir. Bu markalara ait ona yakın model içerisinde ise Kuschall champion, Invacare terminator, Kuchall compack, Ottobock motus, Ottobock Voyager Evo modellerini sıralayabiliriz.

Aktif Tekerlekli Sandalye Nedir?


Aktif tekerlekli sandalyeler kişiye özel imal edilen tekerlekli sandalye modelleridir. Kişinin bire bir beden ölçüleri alınarak üretici firma tarafından verilen ölçüler doğrultusunda imalatı yapılır. Aktif tekerlekli sandalyeler hafif ve dayanıklı olmaları için güçlendirilmiş alüminyum, karbon fiber, titanyum gibi özel metallerden imal edilirler. Bas çıkar teker özelliği, sırt kısmının öne yatar olması, ayaklık bölümünün çıkartılabilir olması gibi işlevsel ve çok fonksiyonlu özelliklere sahip tam anlamıyla özel ürünlerdir.

Daha çok üst gövde kontrolü iyi olan engelli bireyler tarafından kullanılan tercih edilen aktif sandalyeler kullanıcıya transfer sırasında kolaylık sağlaması, transfer sonrası sandalyenin bizzat kullanıcı tarafından araca alınabilmesi, hafif olması nedeniyle tercih edilirler.

Aktif Tekerlekli Sandalye Çeşitleri


Aktif sandalyeler “katlanabilir aktif tekerlekli sandalye, sökülebilir aktif tekerlekli sandalye ve son olarak yarı aktif tekerlekli sandalye” olmak üzere 3 farklı çeşidi vardır.

Katlanabilir Aktif Tekerlekli Sandalyeler


Katlanan aktif sandalyeler klasik tekerlekli sandalyelerde olduğu gibi göbekten makas sistemine sahip aynı zamanda bilindik aktif tekerlerin, bas çıkar teker özelliği gibi pek çok özelliği içinde barındıran aktif sandalye modelleridir. Sökülebilir aktif tekerlekli sandalye modelleri ise üst bölümde söylenildiği gibi arka büyük tekerlerin basit ve tek hamlede çıkarılabilir olması, sırt kısmını öne yatırılması, ön ayak bölümünün çıkartılır olması özelliğine sahiptir.

Kimler Aktif Tekerlekli Sandalye Kullanabilir

Aktif tekerlekli sandalye kullanacak kişinin üst gövde bölümünün daha anlaşılır bir ifadeyle belden yukarısını tam kullanıyor olması gereklidir. Aynı zamanda kol gücünün tam ve el becerilerinin eksiksiz olması gerekmektedir. Üst gövde bölümünde tam kontrol sağlayamayan kişiler, el ve kol becerileri kısıtlı kişiler aktif sandalye yerine klasik tekerlekli sandalye modellerinden birini tercih etmelidirler.

Aktif Tekerlekli Sandalye Fiyatları


İyi bir aktif tekerlekli sandalyenin fiyatı 7.000 TL’den başlayıp özelliklerine göre 15.000 bin TL’ye kadar çıkmaktadır. İyi bir aktif tekerlekli sandalye ifadesini bilerek kullandık. Zira piyasada özellikle Çin menşeli fakat bir aktif tekerlekli sandalyede olması gereken özellikleri karşılamayan sandalyeler “aktif tekerlekli sandalye” adıyla satılmakta.

Aktif tekerlekli sandalyeler üst mesajda da belirtildiği gibi kişiye özel üretimi yapıldığı ve üretimde kullanılan malzemelerin çok özel olması nedeniyle klasik tekerlekli sandalyelere göre daha pahalıdırlar.

Aktif tekerlekli sandalyeler için devlet SGK ödemesi yapmaktadır. Ancak aktif sandalye SGK ödemesinden sadece gaziler faydalanıyor.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.