Tekerlekli Sandalye Fiyatlarında %10 İndirim

Tekerlekli Sandalye Fiyatlarında %10 İndirim

Alüminyum Manuel Tekerlekli Sandalye: Wollex W205

Baş boyun destekli Bischoff Triton Tekerlekli Sandalye

Excel G-lite 24 Tekerlekli Sandalye

Excel G-Lite Refakatçi Kullanımlı Tekerlekli Sandalye

Excel G3 Alüminyum Tekerlekli Sandalye: Van Os

Excel G4 Moduler – Hafif Alüminyum Tekerlekli Sandalye

Excel G5 Comfort Tekerlekli Sandalye

Excel G7 Tekerlekli Sandalyesi

Golfi 6 Tekerlekli Sandalye

Golfi 9 Tekerlekli Sandalye

İkinci El Tekerlekli Sandalye

Kişiye özel tekerlekli sandalye

Konforlu Tekerlekli Sandalye Netti 4U Ce Pulus

Meyra Eurochair Vario 1.750 Manuel Tekerlekli Sandalye

Meyra Service 3600 Tekerlekli Sandalye

Ottobock Intro Tekerlekli Sandalye

Özellikli Manuel Tekerlekli Sandalye: Wollex W215

Refakatci Kullanımlı Tekerlekli Sandalye

Sermax spastik engelliler için tekerlekli sandalye

Sermax SX614 Alüminyum Tekerlekli Manuel Sandalye

Gösterilen: 1 ile 20 arası, toplam: 39 (2 Sayfa)

Manuel Tekerlekli Sandalyeler

Yürüme yetisini tamamen yada kısmen kaybetmiş engelli ve hasta bireylerin mobilizasyon ihtiyaçlarını karşılayan tekerlekli sandalyeler ilk olarak 1750 yıllarında İngiliz mucit James Heath tarafından icat edilmiştir. Tekerlekli sandalyelerin işlevselliği gelişen teknolojiyle birlikte o günden bugüne çok yol kat etmiştir.

Tekerlekli Sandalye Çeşitleri

İlk icat edildiği yıllarda tek bir çeşit ve standart ölçülerde imal edilen tekerlekli sandalyeler kullanıcı sayısının artması ve farklı istekler doğrultusunda kendi içinde kategorilere sınıflara ayrılmıştır. Buna göre

Standart Manuel Tekerlekli Sandalye, Hafif Manuel Tekerlekli Sandalye, Pediatrik (çocuk) tekerlekli sandalyesi, Aktif Tekerlekli Sandalye ve Basketbol (sporcu) tekerlekli sandalyeleri olmak üzere 5 ana kategoride sınıflandırmaya gidilmiştir. Bununla birlikte standart ve hafif tekerlekli sandalyeler kendi içlerinde “katlanabilir tekerlekli sandalye ve katlanmayan tekerlekli sandalye” diye ayrı bir sınıflandırmaya tabi tutulur.

Tekerlekli Sandalye Ölçüleri

Kullanıcının konforu için tekerlekli sandalyenin oturma genişliği, sırt yüksekliği, oturma derinliği gibi ölçülerinin kullanıcının beden ölçülerine yakın ölçülerde olması gerekmektedir. Zira tekerlekli sandalyeler kullanıcılar için bir mobilizasyon cihazı olmanın ötesinde bedenlerinin bir parçası gibidir. Daha anlaşılır bir ifadeyle üzerinize dar bir gömlek, bol bir pantolon giydiğinizde nasıl ki kendinizi rahat hissedemezseniz, sizin ölçülerinize uymayan bir tekerlekli sandalye kullandığınızda / satın aldığınızda kendinizi rahat hissedemeyeceksiniz.

Tekerlekli sandalye ölçülerinin kullanıcının bedenine uygun olmaması sadece konforlu bir oturma için değil aynı zamanda sağlıklı bir omurga yapısı içinde çok önemlidir. Yanlış tekerlekli sandalye seçimi çoğu kullanıcıda yanlış oturma pozisyonuna bağlı olarak kişide skolyoz vb gibi omurga eğriliklerine yol açmaktadır.

Özellikle gelişme cağındaki çocuklar için tekerlekli sandalye alınırken Anne Babalar, bir beden büyük olsun gelecek seneye de giyer mantığıyla hareket ederek çocuklarının beden ölçüsünün bir boy büyüğünü almak isterler. Oysa bu son derece yanlış bir düşüncedir. Büyüme çağındaki çocuklar için alınan tekerlekli sandalyeler çocukların yaşına, kilosuna, beden ölçüsüne uygun olmazsa sandalye ve çocuk bedeni arasındaki ölçü uyumsuzluğu yetişkin bedenine göre omurgada çok daha ciddi bozulmalara neden olabilir.

Tüm bunlarla birlikte bedenimizin bir parçası olan tekerlekli sandalyeler bize yaşam boyu eşlik edecek ürünler oldukları için bu ürünlerin yaşam alanlarımızın ölçüleriyle de uyumlu olması gerekmektedir.

Örneğin ev içerisinde kapılardan rahat bir şekilde geçebilecek kapı genişliklerine özelliklede banyo tuvalet kapılarından sığacak ölçülerde olup, yemek masası gibi masa çeşitlerinin altına girecek özellik ve ölçülere uygun olması gerekmektedir.

Tekerlekli Sandalye Fiyatları

Standart tekerlekli sandalye ve hafif manuel tekerlekli sandalye fiyatları minimum 300 TL’den başlayıp 5-6 bin TL fiyat aralığında satılmaktadır. Tekerlekli sandalye fiyatlarını belirleyen en büyük unsur üründe kullanılan malzemenin çeşidi ve kalitesidir. Alüminyum, çelik, karbon, titanyum vb. gibi metallerden imal edilen tekerlekli sandalyeler imalatta kullanılan metalin kalitesine göre fiyatı değişkenlik gösterir.

Hafiflik ve işlevsellik:

Tekerlekli sandalye fiyatlarını belirleyen bir diğer önemli nokta ise tekerlekli sandalyenin hafifliği ve işlevsel özellikte olmasıdır.

Hafiflik ve dayanıklılık: Alüminyum gibi hafif malzemeden üretilen tekerlekli sandalyelerin toplam ağırlığı çok hafiftir ancak dayanıklı değildirler. Üreticiler kullanıcılarında isteği doğrultusunda hem hafif hemde dayanıklı tekerlekli sandalye üretebilmek için güçlendirilmiş alüminyum vb. gibi özel metaller kullanarak bu sorunu ortadan kaldırmışlardır. Ancak hafifliği sağlamak adına kullanılan özel metallerin maliyete yansıması nedeniyle hafif tekerlekli sandalyelerin fiyatları genellikle yüksek olur. Genel geçer kural: Ne kadar hafif o kadar pahalı! Kullanıcı açısından ise tekerlekli sandalye ne kadar hafif o kadar rahattır!

Tekerlekli Sandalye SGK Ödemeleri

SGK (sosyal güvenlik kurumu) tekerlekli sandalye ödemesi yaptığını biliyor muydunuz? SGK SUT koduna göre tekerlekli sandalyelere şu miktarlarda ödeme yapmaktadır

Tekerlekli Sandalye Sut Kodu ve Ödeme Tutarları

  • Standart manuel tekerlekli sandalye: SUT kodu: OP1342: Ödeme Tutarı: 500 TL
  • Hafif manuel tekerlekli sandalye: SUT kodu: OP1343: Ödeme Tutarı: 1.200 TL
  • Pediatrik (çocuk) tekerlekli sandalye: SUT kodu: OP1344: Ödeme Tutarı: 1.200 TL

Tekerlekli sandalye SGK ödemesi almak için yapılacak iş ve işlemler için Gold Medikal müşteri temsilcilerini arayarak aklınıza takılan soruları iletebilirsiniz.