x
Filtrele
Sırala
Sıralama
Varsayılan Sıralama Alfabetik A-Z Alfabetik Z-A Yeniden Eskiye Eskiden Yeniye Fiyat Artan Fiyat Azalan Rastgele Puana Göre
Fiyat Artan Fiyat Azalan Yeniden Eskiye Eskiden Yeniye Rastgele

Akülü Sandalye Aküsü

Akülü sandalye kullanıcılarını her yıl akü değiştirmek sorunundan kurtarmanın mutluluğu yaşamaktayız. Gold Medikal olarak 10 yıl ömür beklentili Deep Cycle (derin döngü) özellikli jel akülerimizi satın alan yüzlerce mutlu müşterimizden gelen olumlu geri bildirimler sayesinden işimize daha bir sıkı sarılmaktayız. Peki neden jel akü? Neden deep cycle? Akülü sandalye aküsünü diğer akülerden ayıran farklar nedir? Hepsi ve çok daha fazla sorunun cevabı yazımızda... Hazırsanız başlayalım.

akulu-sandalye-aku.jpg (15 KB)

Akülü Sandalyeler İçin Jel Akü

Akülü sandalyeler gibi hareket kabiliyetinin tamamını akülerden alan araçlarda akü ömrü, uygun akü seçilmediği zaman kısa olur.


Bunun nedeni ise piyasada sulu ve kuru akü denilen klasik akü modellerinin teknolojilerinin sürekli şarj yapmaya başka bir deyişle doldur boşalta uygun olmamasıdır.


Konunun teknik detayına geçmeden önce bir örnek verelim. Ortalama bir engellinin günlük rutini şu şekildedir. Engelli yurttaş sabah kalkar akülü sandalyesine biner işine ya da gezmeye gider akşama kadar akülü sandalyesiyle 3-5 ya da 10 kilometre yol kat eder. Akşam evine gelince de boşalan aküsünü şarja takar. Bu döngü neredeyse yılın 365 günü devam eder.


Çıkan sonuç: Ortalama bir akülü sandalye kullanıcısı akülerini günlük şarj eder, günlük doldur boşalt yapar.


Sulu ve kuru akülerde ömür süresi: Klasik sulu ve kuru akülerin ömürlerini etkileyen birden çok faktör vardır. Bu faktörlerden en önemlisi şarj – deşarj işleminin sıklığıdır. Daha anlaşılır ifadeler ve örneklerle anlatmak gerekirse: Klasik bir akünün şarj deşarj ömrü 300 ise bu akünün ömrü 300 defa şarj edildiğinde bitecek anlamına gelir.


Örneklem: Klasik akülerde akü ömrü 300 ise bu her şarj deşarj işleminde 299, 298, 297 şeklinde azalır.


Deep Cycle Jel akülerde ömür süresi: Türkçe karşılığı “derin döngü” olan “deep cycle” akülerde ise akü ilk kullanılmaya başlayınca %80- 85 performansla çalışır. Bu %80 – 85 lik performans, yapılan her ilk 15-20 şarj sonrası kademeli bir şekilde artarak akü %100 performansa ulaşır.


İlk 15 – 20 şarj deşarj işlemi sonrası %100 performansa ulaşan jel akü daha sonraki şarj deşarj işlemlerinde uzun bir süre performansından hiçbir eksilme meydana gelmeden performansını %100 olarak yıllarca devam eder. Daha sonraki süreçlerde jel akü klasik akülerdeki döngüye girer ve her şarj deşarj işlemi sonrası akü ömrü kademeli olarak azalır.


Jel Akü Nedir?

Jel akülerin içesinde jöleye benzeyen elektrolitler bulunur. Tam bakımsız akü sınıfına giren jel aküler yüksek düzeyde dayanıklılık gösterir. Aşırı sıcak ve soğuğa karşı dayanıklı, deşarj sonrası uzunca bir süre şarj edilmediği zaman akü şarj edildiğinde kendisini yenileyerek eski performansına kavuşan akülerdir.


Jel aküler dönüşüm (O2 recombination) prensibiyle çalışır ve içinde gaz fazına geçen elementler daha sonra yoğunlaşarak kimyasal reaksiyona dahil olurlar. Bundan dolayı, jel akülerde güvenlik nedeniyle sadece yüksek basınçta açan özel valf sistemi bulunur ve bu sistem gazların aküden uzaklaşmasını engelleyerek su kaybını minimize eder. Jel aküler bakımsız tip akülerdir, dolayısıyla jel akülere hiçbir şekilde saf su ilave edilmez.

En İyi Jel Akü Hangisidir?

En iyi jel akü Cycle sayısı en yüksek olan aküdür. Bir jel akünün Cycle yani saykıl sayısı onun kalitesini ve ömrünü belirleyen en önemli etkendir. Örneğin Gold Medikal olarak bizim satışını yaptığımız jel akülerin cycle sayısı minimum 1550 dir. Peki nedir bu saykıl sayısı.


En anlaşılır ifadeyle 1 saykıl minimum 1 maksimum 3 şarj deşarj işlemi anlamına gelir. Çoğu üretici firma 100-150 cycle değerindeki aküyü deep cycle özellikli akü diye satmaktadır. Bu yüzden jel akü alırken mutlaka cycle sayısının kaç olduğunu sorup ona göre satın alma işlemini gerçekleştirin.

Jel Akü Ömrü


Jel akülerin ömrü, doğrudan jel akülerde bulunan saykıl sayısına, dolaylı olarakta jel akünün içinde bulunan elektrolitin kalitesine bağlı olarak değişmekle birlikte, Avrupa standartlarına uygun olarak üretilmiş bir jel akünün ömrü 7 yıldan başlayıp 10, 15 yıl ömürlü olmaktadır.


Jel Akü Markaları


Piyasada sözüm ona pek çok jel akü vardır. Fakat dünya çapında kalitesi kanıtlanmış ISO onaylı jel akü markası vermek gerekirse Trojan aküler ve BB aküler jel aküler içerisinde en iyi akülerdir.

Akülü Sandalye Akü Fiyatları

Akülü sandalye akü fiyatları satın alınacak jel akünün amper değerine göre örnek: 12 volt 60 amper, 12 volt 100 amper, cycle sayısına, markasına göre değişiklik göstermektedir. Kaç volt ve kaç amper akü alacağınızı müşteri temsilcilerimizle irtibata geçerek söylerseniz size detaylı fiyat bilgisi vereceklerdir.

Sizin için kredi kartına taksit imkanı vb. gibi bir dizi ödeme kolaylığı sağladığımızı unutmayın.

Akülü Tekerlekli Sandalye Aküsü Alırken Nelere Dikkat Etmeli?

Yukarda anlatılanlar ışığında genel bir toparlama yapıp akülü sandalye aküsü alırken dikkat edilmesi gereken noktaları şu şekilde sıralayabiliriz.


Akünün sadece jel özellikli olmayıp, deep cycle jel akü olmasına dikkat ediniz.


Jel aküdeki cycle (saykıl) sayısının minimum 1500 ve üstü olmasına dikkat ediniz.


Satın alacağınız markanın uluslararası kalite standart belgesi olup olmadığını sorunuz örneğin ISO


Satın aldığınız ürünün kaç yıl garantisi olduğunu sorunuz.


Satın alacağınız ürün boyutlarının sizin akülü sandalyenizin akü bölmesine sığıp sığmayacağını kontrol ediniz.

Akülü Sandalye Aküsü Nasıl Şarj Edilir?

Hangi aküyü kullanırsanız kullanın kullandığınız akünün ömrünü direk etkileyen önemli bir nokta ise akülü sandalyenizin aküsünü uygun bir biçimde şarj etmenizdir.


Akülü sandalyenizi günlük kullanıyor ve günlük 2-3 kilometrenin üzerinde yol gidiyorsanız günlük şarj ediniz. Kısa süreli şarj etmekten kaçınınız. Örneğin gün içinde 5 kilometre yol gidip gittiğinizde yerde 1-2 saat aracınızı şarja takmayın.


Deep ceycle jel aküler tam veya kısmen deşarj edilebilir. Yani boşalabilir. Önemli olan akünün boşalması değil boşaldıktan sonra tam ve eksiksiz doldurulmasıdır. Bu sebepten aküleriniz boşaldığında tam şarj ediniz.


Eğer akülerinizi yani engelli akülü sandalyenizi uzun süre kullanmayacaksanız akülerinizi her 3 ayda bir şarj ediniz.


Ve yine kullandığınız akülerin her 6 ayda bir yerlerini değişiniz.


Ve elbette tam ve eksiksiz bir şarj için uygun bir şarj cihazının olması gerekmektedir. Şarj aletinizin AH değeriyle kullandığınız akünün AH değeri uyumlu olmalıdır. Kullandığınız şarj cihazının otomatik şarjör özelliğinin olması gerekir. Otomatik şarjöre sahip şarj cihazları akülerin aşırı şarj olmasını önler.


Dikkat: Akülerde sık karşılaşılan akü şişmesi aşırı şarj edilmesinden kaynaklanır.


Verimli bir şarj için redresörün ayarlanabilir olması gerekmektedir.


Müşterilerimiz bize sık sık belmo, wolex, meyra vb. gibi akülü sandalye markalarını söyleyerek bizden satın aldıkları, alacakları akülerin kendi akülü sandalyeleri için uygun olup olmadığını sormaktalar. Satışını yaptığımız aküler tüm akülü sandalyelere %100 uyumludur.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.