x
Tekerlekli Sandalye Ölçüsü Nasıl Alınır?

Tekerlekli Sandalye Ölçüsü Nasıl Alınır?

17 Şubat 2022

Aktif tekerlekli sandalye ölçüleri alınırken alınan ölçülerin santim santim, milim milim alınması lazım. Aktif tekerlekli sandalyeler kişiye özel üretilen sandalye modeller olduğundan bunu terziye Pantolon diktirmek için verdiğimiz ölçülere benzetebiliriz.

Eğer terziye doğru ölçüleri veremezsek yada terzi yanlış ölçü alırsak diktirdiğimiz pantolan bedenimize uymayacaktır.

TEKERLEKLİ SANDALYE ÖLÇÜSÜ ALMANIN PÜF NOKTALARI

Tekerlekli sandalye ölçüsü alırken öncelikli olarak almak istediğiniz sandalyenin ölçüm kılavuzunu elinizde bulundurmanız gerekmektedir.

Eğer kafanızda herhangi bir markaya, modele dair fikir netleşmemişse size önerimiz şudur. Kullanmış olduğunuz tekerlekli sandalyeye oturarak kendinizi bir tarafa değecek şekilde yanaştıran.

Diğer tarafa da dolgu olması için bir kitap veya benzeri bir şeyle sabitleyin. Bu iki platformun arasındaki ölçü sizin oturma yeri ölçünüzdür.

Siz sandalyeyi ne amaçla kullanıyorsanız ona göre kenarlardan bir kısım boşluk yapabilirsiniz fakat aktif sandalyelerde tavsiye ettiğimiz yan çamurlukların vücuda temas etmesidir.

Oturma pozisyonunda, dik durmanız ve kalçanızı sandalyenin sırt kısmına tamamen yanaşmış olması gerekmektedir.

Bacak uzunluğu için sırt yaslama borusunun ön tarafından dizinizin kıvrımına kadar olan mesafeyi ölçün. Oradan iki ya da 3 santim kısasını hesaplayın.

Sırt uzunluğu ise yine almak istediğiniz sandalye modeline göre değişecektir önerimiz oturma zemininin borusunun üst kısmından refakatçi tutunma barına kadar olan mesafe sizin hareketinizi kısıtlayacak ölçüde olmamalıdır.

Örnek: Sırtta kürek kemiğini kapatmaması lazım. Eğer bel dengeniz üst seviyede ise biraz daha aşağı ya da indirebilirsiniz. Hatırlatma: Özellikle omurilik felçli kişilerde, bel dengesi standart değildir. Seviyeye göre bel dengeleri değişebilir.

Burada iki şeye dikkat edin.

Birincisi hastalığınız omurilik kırığıysa sırt yüksekliği kırığın 2 cm kadar üzerinde olmalı

İkincisi refakatçi tutunma barları. Eğer arkadaki kişinin boyu uzunsa bir miktar yukarıda olmalı bacak altından topuğa kadar olan uzunluk sizin bacak uzunluğunu oluşturur. Bu fazlaca önemli değildir ayak boyu neredeyse bütün sandalyelerde ayarlıdır ama yine de diz altından topuğa kadar alınan ölçüde alınacak sandalye firmasına bildirilmelidir.

Sandalyenin yüksekliği ve açısı tamamen kullanıcıya aittir. Burada siz hayatınızı ev içerisinde geçiriyorsanız yüksek bir sandalye ölçüsü, eğer aktif olarak hayatın içindeyseniz yere yakın bir sandalye ölçüsü bildirmeniz gerekmektedir.

Paylaş :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.