Aktif tekerlekli sandalye nedir? Sorusu Gold Medikal müşterileri tarafından çok sık sorulan bir sorudur. Tüm bu sorulara yanıt olması açısından aktif tekerlekli sandalyenin ne olduğunu klasik manuel tekerlekli sandalye ile arasında ne fark olduğunu detaylı şekilde açıklayalım.

Aktif tekerlekli sandalye, titanyum, karbon ve güçlendirilmiş alüminyumdan imal edilmiş, katlanabilir veya hem katlanabilir hem sökülebilir tekerlekli sandalye çeşididir.

Aktif tekerlekli sandalyeler bire bir kullanıcının ölçüleri alınarak kişiye özel olarak yeniden imal edilen sandalye modelleridir. Aktif tekerlekli sandalyeler klasik tekerlekli sandalyelere göre çok ama çok hafiftirler.

Öyle ki 4.4 kilogram ağırlığında aktif sandalyeler bile vardır. Bakınız goldmedikal.com/panthera-x-aktif-tekerlekli-sandalye.html

Aktif tekerlekli sandalyeler hafif olmalarının yanı sıra klasik manuel sandalyelere nazaran hareket kabiliyeti son derece yüksek, en ufak bir parmak dokunuşuyla harekete geçen, manevra alan sandalye modelleridir.

KAÇ ÇEŞİT AKTİF TEKERLEKLİ SANDALYE VARDIR?

Aktif tekerlekli sandalyeler kendi aralarında 3 e ayrılırlar; Bunlar katlanabilen aktif sandalyeler, katlanıp sökülebilen aktif sandalyeler ve sadece sökülebilen aktif sandalyelerdir.

Burada sökülme demişken şu hususu da belirtmekte fayda var. Aktif sandalyelerin sökülmesi, parçalanmasında öyle anahtar vb bunu benzeri ek ekipmanlara gerek yoktur. Bas çıkar teker özelliği sayesinde tekerlek çemberinin ortasına ufak bir baskı yapılarak tekerler sökülür, sırt kırılma özelliği sayesinde sandalyenin sırt kısmı öne yatırılır kırılır ve ön ayak bölümü yine aynı pratiklikte çıkartılır.

KİMLER AKTİF TEKERLEKLİ SANDALYE KULLANIR TERCİH EDER?

Kol kasları güçlü başka bir deyişle üst gövde bölümünü tam kullanan tekerlekli sandalyesiyle sürekli ve yoğun olarak dış ortamda gezen dolaşan iş yaşamının içinde olan ve en önemlisi engelli olmasına rağmen araç (otomobil) kullanan engelli yurttaşlar aktif tekerlekli sandalyeyi tercih ederler. Zira aktif tekerlekli sandalyenin sökülür ve katlanır olma özelliği artı olarak çok hafif olması nedeniyle kullanıcı kendisini otomobil koltuğuna transfer ettikten sonra kolay bir şekilde sandalyesini parçalara ayırarak veya katlayarak arabasına alarak işlemi tamamlamış olur.

Anlatılanları görsel olarak izlemek için şu üründeki videoyu izlemeniz yeterli olacaktır bakınız: goldmedikal.com/kuschall-aktif-tekerlekli-sandalye-advance.html

AKTİF TEKERLEKLİ SANDALYE FİYATLARI?

Aktif tekerlekli sandalyeler özel metallerden imal edildiğinden fiyatları normal manuel tekerlekli sandalyelere göre daha pahalıdır. Aktif adaptif tekerlekli sandalyelerin fiyat aralıkları marka ve modele göre değişmekle birlikte en ucuzu 2500 TL den başlayıp 7-8 bin TL ye satılan aktif sandalye modelleride vardır. Özellikle ottobock, kuschall, panthera vb gibi markalara ait aktif sandalyeler fiyat açısından üst segmente yer alan modellerdir.

AKTİF TEKERLEKLİ SANDALYE İÇİN SGK ÖDEMESİ VARMI?

Aktif tekerlekli sandalyeler devlet SGK 3600 TL geri ödeme yapmakta. Ancak bu ödemeyi normal engelliler alamıyor. Engellilik durumu sadece gazilik nedeniyle yani sadece gaziler aktif sandalyeler için devletten geri ödeme almaktalar.