Neden hak etmeyelim?

Hayata bir şekilde eksik başlamış ya da hayat şartları bizi bir şekilde sağlığımızdan geri bırakmış olabilir.

Yürüme yeteneklerimizi kaybetmiş de olabiliriz. Peki neden hayattaki sloganı ‘’engelsiz yaşam’’ olan biz engellilerde sağlık sorunu olmayan diğer insanlar gibi dağ yürüyüşleri yapamayalım? Ya da neden kaldırımlar bizim için daha zor olsun?

Ama yapamıyoruz ve kaldırımlar bizim için oldukça zor!..

Alım gücümüz, ekonomik şartlarla doğru orantıda düştükçe maalesef bize profesyonel yürüme yeteneklerimizi sağlayan engelli araçlarına ulaşamıyoruz. 

Ve biz üst satırlardaki şikayetlere bir şekilde dokunmalıydık!

KADROMUZ:

Gold medikal kurucu ekip


Üç ortak ve üç ayrı yetenek… Alanında uzmanlaşmış üç engelli birey…

Halil YILMAZ… Doğuştan engelli. Kendini bildiği yaştan itibaren profesyonel olarak akülü sandalye kullanarak hayatına devam ediyor. Engelli aktivist, dijital pazarmala, e-ticaret, bilişim, internet, yazılım, sosyal medya kullanıcılığı alanlarında uzman.

Cem BİLEN… 1988’de yüksekten düşerek çok genç yaşta engelli olarak hayatına devam ediyor ve o yaşından itibaren profesyonel olarak manuel ve aktif tekerlekli sandalye kullanıyor. tekerlekli sandalye aktif sandalye, sporcu sandalyeleri ve çocuk grupları alanında uzman.

Oğuz ŞAHİN… 1999 yılında babası MS hastalığına yakalandı ve yıllarca engelli bireylerin hayatını kolaylaştırmak için mekanik, elektromekanik ve elektronik tecrübesi ile hizmet alanında engelli bireylere profesyonel hizmet veriyor. Mekanik, elektronik, akülü sandalyeler alanında uzman.

Engellilerimizin yürüme yeteneklerini arttırabilmek adına kurmuş olduğumuz şirketimizde politikamız en kaliteli ürünü; en uygun fiyatlara üretebilmek, tedarik edebilmek ve engellilerimizin bu ürünlere ulaşabilmesini daha ekonomik hale getirmektir.

Dünya devleri ile çalışan firmamızda ürün gruplarımız arasındaki bazı markalardan kısaca bahsedeceğiz.

Akülü tekerlekli sandalye:  

akülü sandalye markaları iş ortaklarımız

AVRUPA ÜRÜNLER

MEYRA PERMOBİL HANDİCARE QUICKIE VASILLI OTTOBOCK STERLİNG VINNER XFOUR QUANTUM MOBİL COMFORT BOOSTER JAZZY EXEL SUNRİCE ETAC BALDER İNVACARE LEVO KARMA vb.

AVRUPA MENŞEİLİ YA DA UZAKDOĞU ÜRÜNLER

WOLLEX GOLFİ BELMO İZOR İMC SGMS JETTY FULMAKS COMFORT VİVİ vb.

Üst satırdaki ürünler çalıştığımız markalardan bazıları. Tabii ki daha birçok marka mevcut.  Çalışma şeklimiz ise öncelikle PROVA usulü. Yani kullanıcı kişiyi kesinlikle görmek istiyoruz. Bunun başlıca sebebi vücut yapısını görmek ve kullandığı bölgeye göre aracı tercih ettikten sonra vücuduna özel aparatlar yapılacaksa bunu kişinin tercih ettiği ürün üzerindeyken yapabilmek.

İsterseniz konuyu biraz detaylandıralım:

Örneğin; SENARYO 1

  • Kilo:                       105
  • Boy:                      1.70
  • Kullanıcı:             Erkek
  • Yaş:                       45
  • Tanı:                      C4-C5 omurilik felci (trafik kazası, sığ suya atlama, ya da yüksekten düşme vb.)
  • Kaza yaşı:            15 yıl
  • Bölge:                   Karadeniz
  • Kullanım alanı: %20 iç mekân, %80 dış mekân

KULLANICI TELEFON İLE KONTAK KURDU. OTURMA POZİSYONUNDA RESİM TALEP EDİLDİ FAKAT GÖNDEREMEDİ. SON 2 YIL ÖNCESİ DETAYLI ENGEL RAPORU İNCELENDİ. SKOLYOZ VE OTURMA BOZUKLUĞU MEVCUT. VÜCUT BİLGİLERİ ALINDI. ORTALAMA BÜTÇE BELİRSİZ.

Üst satırlarda sizler ile bir senaryo paylaştık. Bu durumda yapılacak işlem öncelikle oturma zemin ölçülerinde genişlik ve derinliği ayarladıktan sonra oturma bozukluğundan başlamaktır. Pozisyonlamaya alt ekstremiteden başlayarak üst ekstremite ve doğru oturma postürüne göre almak gerekir. Yani alt ekstremiteyi oluşturan UYLUK, DİZ, BACAK, AYAK BİLEĞİ, AYAK (pelvis dahil değildir) üzerinde bulunan kasları, uzun oturma sürelerinde düzgün ŞAFT ölçüsü alarak kas ağrılarından uzak tutulmalıdır.

ŞAFT NEDİR?

Alt ekstremitede bulunan -FEMUR-PATELLA-FİBULA-TİBİA-TARSAL KEMİKLER-METATARSAL KEMİKLER-PHALANGES kemiklerini doğru eksende kalça kısmından parmak ucuna doğru indirebilmektir.

Bu saydığımız kemik yapılarından herhangi birinde oluşan dengesiz oturma bozukluğu sonrasında, bozukluğa sebep olan kemik kısmını ve alt üst kemikleri bağlayan diğer kaslardaki gerilmeler ağrılara neden olur. Bu durum kullanıcı için huzursuz oturma durumu oluşturur.

Şaft dengesi sağlandıktan sonra üst ekstremite ve oturma postürüne geçiş ise alt ekstremitenin en üst kısmını oluşturan uyluk kemiğini omurgaya bağlayarak devam etmelidir. Sonrasında doğru oturma postürü ve üst ekstremite ele alınır.

Oturma postürü

Ekstremiteyi oluşturan kemiklerin düzgün yapıda kalabilmesi için doğru oturma postürünün sağlanmış olması lazım bunun için pelvis tam paralel şekilde iscium kemiğinin üstüne tam oturacak şekilde olmalıdır. Sakral, lumbal, torakal, servikal omurgaların doğal eğriliklerini koruması kesinlikle şarttır. Korunmadığı takdirde mevcut skolyoz durumunun artması ya da oluşması ve kifos lordos açılarında artma veya azalma (skolyoz: sağa sola omurga eğriliği) ile karşılaşmak olasıdır.

Senaryomuzda kişinin skolyoza bağlı oturma bozukluğu olduğunu söyledik. Bu durumda yapılacak işlem ise oturma bozukluğunun başladığı omurga kemiğini mevcut rapor üzerinden tespit etmek olacaktır.

Sakral, lumbal, torakal, servikal omurlarındaki eğriliğin açısını tespit ettikten sonra yapılacak çeşitli uygulamalar şunlardır. Sağa ve sola eğrilikte yan destekler ile (H-V ayarları yapılabilir kabiliyette) desteklenmeli ve skolyoz açısının artması engellenmelidir. İçe ve dışa doğru olan eğriliklerde (KİFOS) ise 5 nokta emniyet kemeri ve bel yastıklarıyla kifosun artması engellenebilir. Bu tedbirler, skolyozun tedavisi için değil ilerlememesi ve doğru oturma postürü için gereklidir. Tedavi ise uzman fizyoterapistler ve doktorlar tarafından sağlanabilir.

Doğru oturma postürü sağlandıktan hemen sonra üst ekstremi oluşturan diğer bölgelere geçilmelidir. Bu bölgeler sırasıyla omuz, kol, ön kol, el bileği ve eldir.

Doğru üst ekstremite pozisyonunu sağlamak için gerekli uygulamalar ise doğru sırt genişliğine sahip sırtlık ve kolçak yüksekliğini ve kolçak ped genişliği doğru tercih etmektir.

Mevcut sırt genişliği ve açısına uygun sırtlık ayarlandıktan sonra kol bölgesine geçilmelidir.

Kolçak bölgesi ayarı ise üst kısımda öncelikle omuz bölgesi baz alınacak şekilde yapılarak, omuz dirsek – dirsek el kısmı 90 derece açı sağlanmalıdır. Dirsek-el arasında kalan açının 180 derece olması gerekir. Ve dirseğin koyulduğu kolçak ise kesinlikle omuz bölgesindeki kemik, eklem ve kasları zorlamamalıdır.

Cihazlarımızın genelinde kolçak yükseklikleri ayarlıdır. Şayet kolçakların daha geride kalması ise muhtemeldir. Bu durumda kolçaklar daha ileri alınmalıdır. Bu etkenler profesyonel atölyemizde kesinlikle yapılabilmektedir.

Doğru postürün tamamı sağlandıktan sonra sırada kullanımı yapılacak akülü sandalyemizin bölgesel eğimleri baz alınarak ve ikame ettiği evin en dar kapı ölçüsü alınarak 2. Aşamaya geçilir.

2. aşama

DOĞRU CİHAZ SEÇİMİ: Oturma postürü sağlandıktan sonra bölgesel faktörler, arazi durumu, sıcaklığın en üst ve en alt tab değerleri göz önünde bulundurularak cihazlarımız doğru oturma postürü, doğru ah değerinde jel akü, doğru watt değerlerindeki motorlar, elektronik sürücüler ve iklimsel sıcaklığın durumu değerlendirilerek doğru şarj cihazları ile donatılır. Teknik anlamda uygun görülmeyen hiçbir işlem, müşteri talep etse dahi asla uygulanmaz.

Cihaz seçimlerimizde ise oturma postürünü en iyi karşılayacak koltuk yapısına sahip olan cihazlar ile başlanır. Sonrasında mevcut kullanım alanları, iç ve dış mekanlar, bölgesel eğimler (yokuş ve rampalar) değerlendirilir. Daha sonra cihaz erim mesafesi ve gerekli cihaz hızı belirlendikten sonra atölye uygulamalarımız başlar.

Yönetim ve iş arkadaşlarımız olarak önceliğimiz ‘’kullanıcı için doğru ürün’’ dür. Refleks kaybı, nörolojik rahatsızlık vb. gibi durumlarda olan kullanıcı adaylarımız için ise öncelikle akülü sandalye kullanabilir raporu talep etmekteyiz. Firma olarak önceliğimiz ciro hedefi tutturmak değil. Hedefimiz insan sağlığını koruyarak hareket kabiliyetini en üst değerlerde tutabilmek.

Ayrıca bu durum sadece akülü tekerlekli sandalyeler için geçerli değil. Bünyemizde çocuk grupları, manuel ve aktif sandalyeler, sporcu sandalyeleri, şarj istasyonları, motorlu karyolalar, taşıma liftleri gibi hareket kabiliyetini artıran ve refakatçi hayatını kolaylaştıran onlarca ürün bulunmakta. Diğer ürün uygulamalarımızda aynı hassasiyeti göstermek ise kesinlikle gerekli.

Umuyoruz ki misafirlerimizde bu hususta bizden aldıkları destek ve aldıkları ürünlerin kullanımlarından memnun kalmışlardır.

AKÜLÜ SANDALYE TEKİK SERVİS & YEDEK PARÇA & ÖZEL UYGULAMALAR

Firmamız bünyesinde toplam 7 kişiden oluşan, alanında uzman servis personellerimizle hizmet vermekteyiz. Teknik servisimizde ise ‘’her usta her işten anlamalı’’ mantığından uzak düşünüyor ve alanlarında uzman mekatronik, kadro, elektronik ve imalat ustalarımızla sizlere güvenli ve garantili hizmet sunuyoruz.

Firmamız GOLD MEDİKAL AİLESİ olarak;

akülü tekerlekli sandalye, aktif tekerlekli sandalye, manuel tekerlekli sandalye, hasta taşıma liftleri, özel mobilizasyon sistemleri, engelli çocuk pusetleri, engelli çocuk cihazları, akülü sandalye şarj istasyonları, özel imalat sporcu sandalyeleri (basketbol, tenis, eskrim vb…), merdiven çıkartma sistemleri, yürüme yardımcı sistemleri gibi ürünlerin tamamına teknik destek, yedek parça hizmeti verdiğimiz gibi aynı zamanda bu ürünlerle alakalı özel geliştirmeler ya da oturma postürlerine göre özel uygulamalar yapmaktayız.
Ara ölçü olarak belirttiğimiz ölçülere sahip engellilerimizin, standart ölçülerde olan ürünlerini kişiye özel hale getirebilmekteyiz.

Dünya markalarının tamamına hizmet verebilecek atölye, atölye personeli, ekipman ve yedek parçaya sahibiz. Yapmış olduğumuz uygulamalarda ise sonuca mutlaka gidiyoruz.

Bir ürünü satmaktan öte, satın alınan ürünün kişiye uygunluk derecesi size üst paragraflarda detaylıca anlatıldı. Ve bu anlatılara uygun müdahaleler yaparak kişiye özel hale getirmek ve sürüş konforunu sağlamaktayız.  

Meyra, permobil, invacare, handicare, ottobock, levo, comfort,  booster, ctm, xfour, jazzy, karma, sunrice, optimus 1 optimus 2, quıckıe, etac, balder,  sopur, vasilli, alber, quantum, ksp, tgr, r 82, , wollex, poylin,belmo, imc, izor, jetty, sgms, golfi, fulmaks  gibi ve daha sayamadığımız onlarca marka ile çalışmaktayız. Bu ürünlerin tüm elektronik yazılımlarına kadar hakim olan bir atölye ekipmanına sahibiz.


şehir dışından gelen özel taleplerde ise anlaşmalı kargolarımız aracılığı ile ürünlerimizi atölyemize çağırıyor. Arıza tespitlerini yaparak müşterimize bilgisini veriyor ve onay sonrası müdahaleye başlayarak en sağlam şekilde en kısa süre içerisinde sahibine gönderimini sağlıyoruz. Ayrıca oluşabilecek olası aksiliklerde garantimiz üzerinden tekrar ürünü çağırdığımızda kargo bedellerine kadar firmamız olarak karşılayıp müşterilerimizi mağdur etmiyoruz.

Bu yazının hazırlanmasında bizlere desteğini esirgemeyen Uzman Fizyoterapist Kadim Aktaş Hocamıza teşekkür ederiz.

Yazarlar: Oğuz ŞAHİN – KADİM AKTAŞ