x
Filtrele
Sırala
Sıralama
Varsayılan Sıralama Alfabetik A-Z Alfabetik Z-A Yeniden Eskiye Eskiden Yeniye Fiyat Artan Fiyat Azalan Rastgele Puana Göre
Fiyat Artan Fiyat Azalan Yeniden Eskiye Eskiden Yeniye Rastgele

Hasta Yatağı

 

Yatalak veya yatarak tedavi gören hastaların bakımında son derece önemli olan hasta yatağı, tedavi süresince hem hastaya hem de hasta ile ilgilenenlere kolaylık ve konfor sağlayan fonksiyonel medikal ürünlerdir. Halk arasında hastane yatağı olarak ta bilinmekte olup, motor sayısına ve özelliklerine göre çeşitleri bulunur.

Yatan hasta, yaşlı ve engelli bakımı son derece itina ve emek isteyen bir iştir. Bu süreçte yatan hastanın hırpalanmadan bakımı önemli olduğu gibi, hasta bakıcıları veya hemşirelerin de zorlanmadan ve yorulmadan bakım işlemlerini yerine getirebilmesi gerekir. İşte tam da bu aşamada hasta yatakları devreye girer. Her bakımdan kolaylık sağlayan teknolojik özelliklere sahip hasta yatağı, başta hastane ve sağlık merkezleri olmak üzere huzurevleri ve evlerde kullanılan yatak çeşididir.

Hastane Yatağı

Hasta yatağı, halk arasında hastane yatağı olarak ta bilinmektedir. Hastane yatakları günümüzde artık sadece hastane veya kliniklerde değil huzurevlerinde ve evde yatan hasta bakımında da kullanılıyor. Daha önce manuel olan hasta yatakları, günümüzde motorlu olup kullanımı son derece kolay ve işlevsel modellerdir. Hastanın sağlık durumuna ve ihtiyaçlarına göre değişen özelliklerde olup, motor sayısı başta olmak üzere teknik özelliklerine göre farklı modelleri vardır.

Hasta Yatağı Modelleri

Her bir motorunun farklı bölümlere kumanda ettiği hasta yatakları 2, 3 ve 4 motorlu çeşitleri ile kendine has özelliklerde yataklardır.

2 Motorlu Hasta Yatağı:

Baş ve ayak bölümünün açısı el kumandası ile değiştirilen hasta yatağı çeşididir. Motorun biri hasta yemek yerken, TV izlerken veya ilacı verileceği zaman baş kısmını kumandadan hareket ettirerek uygun açıya getirmeyi sağlar. İkinci motor ise kan dolaşımı ve bacakların rahat etmesi için ayak bölümü ters V şekline getirmeyi sağlar. Serum askısı ve pillerle gönderilmekte olup, modeline göre farklı tasarımlarda korkulukları ile hastanın yataktan düşmeden dinlenmesini sağlar. Güçlü motorlu, garantili, yedek parça garantilidir. Hasta konforunu sağlayarak hasta bakıcının da iş yükünü hafifletir.

3 Motorlu Hasta Yatağı:

Baş ve ayak kısmı hareketli olup aynı zamanda asansör özelliği olan hasta yatağı çeşididir. 3 hareketli olup yaşlı veya sürekli yatakta tedavi görenler için idealdir. Taşıma kapasitesi yüksek olan 3 motorlu hasta yatağının baş ve ayak hareketi asansörden bağımsız çalışır. Sağlam yapısı, kilit sistemli ve 360 derece dönebilen tekerlekleri, yan korkulukları ve güçlü motoru ile tercih edilir. Delikli yapısı ile terleme yapmaz ve hastanın vücudunun nefes almasını sağlayarak olası cilt sorunlarını engeller.

4 Motorlu Hasta Yatağı:

Diğer hasta yataklarına göre hareket sayısı fazla olan, uzun boylu ve kilolu hastalar için de uygun olan bir hasta yatağı çeşididir. Full ABS olup, sürekli yatan hastaların bakımında önemli işlevlere sahiptir. Son derece sağlam ve güçlü yapısı ile hastane, sağlık merkezleri, huzurevi ve evde kilolu, uzun boylu, ağır engelli ve yaşlı hasta bakımında kullanılır. Baş ve ayakucu açısı kumanda ile ayarlanır. Aynı zamanda trendelenburg ve ters trendelenburg yani tahterevalli gibi baş ve ayak kısmı aşağı-yukarı hareketlidir.

Ev Tipi Hasta Yatağı:

2 ve 3 motorlu çeşitleri olup çerçeve ahşap malzemelidir. Görüntü olarak normal ev yatağını andırdığı için hasta psikolojisi üzerinde olumlu etkilere sahiptir. 2 motorlu ve 3 motorlu yatakların özellikleri hastane yatağı sistemi ile aynıdır. Tasarım olarak ahşap görünümü ile özellikle evde hasta bakımında hem ev mobilyaları ile uyumu hem de hastane havasından uzak oluşu ile tercih edilir.

Hasta Yatağı Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

  • Hastanın sağlık durumuna uygun olmalıdır
  • Hastanın sağlık derecesine göre uygun motor sayılı olmalıdır
  • Terleme önleyici yatakların seçimi önemlidir
  • Tekerlekli hasta yatağının kullanımı kolaydır
  • Kullanışlı yan korkulukları bulunmalıdır
  • Serum askılığı olmalıdır
  • Kaliteli, sağlam ve sorunsuz olmalıdır
  • Güvenilir bir tedarikçiden alınmalı ve garanti belgeli olmalıdır

Hasta Yatağı Nasıl Kullanılır?

Yatan hastalar için üretilmiş olan hasta yatağı elektrikli olup kullanımı son derece kolaydır. Evde hasta bakımında satın alınan yatak kurulur ve kumanda ile hareket kontrolü için fişi elektrik prizine takılır. Kumanda üzerinde hasta yatağının motor sayısına göre değişen pozisyon tuşları bulunur. Yatağın baş ve ayakucuna kumanda eden düğmelerden birine basıldığında ilgili kısmın açısı ihtiyaç duyulan konuma getirilir. Kumanda hasta ve hasta bakıcı tarafından kullanılabilir. Elektrik kesintisinde pilli kumanda sayesinde hasta yatağının kullanımı devam eder.

Hasta Yatağı Fiyatları

Teknik özellikleri, donanımı ve motor sayısına göre hasta yatağı fiyatları değişmektedir. Fiyatı belirleyen en önemli unsur motor sayısıdır. Aynı ürün küçük farklarla tedarikçilere göre de değişebilir. Ortalama 5.000 -15.000 TL arası fiyatlarla satılmakta olup önemli olan hastanın ve hasta bakıcının beklentilerini karşılayacak özelliklere sahip bir hasta yatağı teminidir.

Hasta Yatağı SGK Karşılıyor mu?

Sosyal güvencesi olan ve yatarak tedavi gören hastalar için devlet SGK geri ödemeli hasta yatağı vermektedir. Yatan hastayaa SGK geri ödemeli bir hastane yatağı almak için bir sağlık kuruluşundan “hasta yatağı kullanımına uygundur “ ibareli bir rapor alınması gerekir. Raporda hastaya uygun hastane yatağı özellikleri belirtilir. Raporla birlikte SGK’ya başvuru yapılır ve reçete kaşelettirilir. Hasta yatağı tedarikçi firmadan temin edilir. Ödeme tedarikçi firmaya yapılır.

Belediyeler Hasta Yatağı Veriyor mu?

Belediyelerin hasta yatağı temin etme gibi yasal bir yükümlülükleri olmamasına rağmen bazı illerde belediyeler hasta yatağı yardımı yapıyor. Bulunulan ildeki belediyeye başvurup hasta yatağı verilip verilmediğini öğrenmek gerekmektedir.

Hasta Yatağı Kiralama

Günümüzde bazı firmalar kısa süreli evde yatan hasta tedavisi için hasta yatağı kiralamaktadır. Tedavi süresi uzadıkça ödenen ücret hasta yatağı satın almayı aştığı için genelde tercih edilen bir yöntem değildir.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.