x
Filtrele
Sırala
Sıralama
Varsayılan Sıralama Alfabetik A-Z Alfabetik Z-A Yeniden Eskiye Eskiden Yeniye Fiyat Artan Fiyat Azalan Rastgele Puana Göre
Fiyat Artan Fiyat Azalan Yeniden Eskiye Eskiden Yeniye Rastgele

Havalı Hasta Yatağı

Havalı hasta yatağı günde 15 saatten fazla yatakta yatmak zorunda olan hastalarda yatak yarası oluşumunu engelleyen yatak çeşididir. Havalı yataklar, bası yaralarını önlemek, kan dolaşımını iyileştirmek, sıcaklık düzenlemesine yardımcı olmak için kullanılır.

Yatalak veya hareket kabiliyetini kaybetmiş hastalarda kan akışının kısıtlı olması ciltte bozulmalara neden olarak ülserlere neden olabilir. Bu nedenle, bası yaraları ve ülser alma olasılığını azaltmak için doktorlar havalı yatak kullanımını tavsiye ederler.

Havalı Hasta Yatağı Özellikleri ve Faydaları

Hava yataklar, dönüşümlü olarak şişen ve sönen, konforu artıran ve herhangi bir basınç noktasında aşırı basınç olmamasını sağlayan birçok şişirilmiş hava tüpünden oluşur. Yatakta uzun süre kalan hastalarda yatak yaraları ve bası yaraları gelişme olasılığı daha yüksektir. Bu, cildin belirli bir bölgesi üzerindeki sabit basıncın bir sonucu olarak ortaya çıkar. Ancak yatak yarası olan hastalar için tasarlanmış havalı yatak ile bu sorunun önüne geçilebilir.

Cilt üzerinde çok fazla baskı olduğunda, cilde kan beslemesi kesilir. Bu, cildin hasar görmesine neden olur ve ülser oluşumuna başlar. Havalı yataklar kan akışını ve dolaşımını artırarak, basınç yaralarının önlenmesine ve tedavisine yardımcı olur.

Tıbbi havalı yataklar birbirine paralel yerleştirilmiş birkaç hava silindirinden oluşur. Hava, bir silindirden diğerine art arda akar ve basınç ülserlerinin oluşma olasılığının daha yüksek olduğu bölgelerde kan akışını uyarır. Bir hava odasının sönmesi diğerinin şişmesine neden olur.

Havalı Hasta Yatağı Alırken Nelere Dikkat Etmeli?

Her havalı yatak değişik taşıma kapasitesine sahiptir. Bu nedenle havalı yatak alırken hastanızın kilosunu göz önünde bulundurarak seçim yapmalısınız. Hava kaçağı kalitesiz markalarda sık görülen bir sorundur. Bağlantılar, valf ve yakın hava pompası, hava sızıntısının meydana geldiği yaygın alanlardır. Bu alanlarda hava sızıntısı olup olmadığını mutlaka kontrol edin.

Yatak kılıflarının su geçirmez ve leke tutmaz olup olmadığını kontrol edin. Gerekli temizleme sıklığını bilmek önemlidir. İnkontinansı olan hastalar için antimikrobiyal örtü ve dikişlere sahip bir yatak sistemi hem hasta hem de bakıcı için daha kullanışlıdır.

Havalı Hasta Yatağı Fiyatları

İyi bir havalı hasta yatağı fiyatı 2.000 TL ile 3.500 TL aralığında fiyatlara satılır. Yatakta kullanılan materyalin kalitesi, yatağın boyutları ve markasına göre fiyatlar da değişiklik olabilir. Sağladığı faydalar göz önüne alındığında hasta yatağı fiyatları oldukça ekonomiktir.

Havalı Hasta Yatağı Nasıl Kullanılır?

Yatağın kendisi ve motoru olmak üzere iki temel parçadan oluşan havalı yatağı, ilk önce yatağın üzerine düzgün şekilde serin. Sonrasında şişirmeye başlayın. Şişirme sırasında arasıra kontrol edin. Şişirme işlemini yaparken hastanın kilosuna göre şişirme işlemini yapın. Her hasta yatağının kullanım kılavuzunda kaç kiloya kadar hangi kademeye kadar şişirileceği yazmaktadır.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.