TEKERLEKLİ SANDALYE SATIN ALMA REHBERİ

Bu rehber size manuel tekerlekli sandalye alışverişlerinizde kılavuzluk edecek, profesyonel ekibimiz tarafından hazırlanmış yol gösterici rehberdir.

Yürüme yetisini tamamen veya kısmen kaybetmiş, engelli, hasta ve yaşlı bireylerin günlük yaşam aktivitelerindeki mobilite ihtiyaçlarını karşılayan tekerlekli sandalyelerin birçok çeşidi bulunmaktadır. Kullanacak kişinin, yaşı, kilosu, engel, hastalık durumu, genel vücut kondisyonuna göre tekerlekli sandalye alınmalı. Buna göre aşağıda seçimleriniz sırasında hangi özelliklere göre hangi ürünü almanız gerektiği detaylı şekilde maddeler halinde açıklanacaktır…

tekerlekli sandalye modelleri çeşitleri

TEKERLEKLİ SANDALYE ÇEŞİTLERİ

 • Standart tekerlekli sandalyeler
 • Refakatçi kullanımlı tekerlekli sandalyeler (hasta transfer sandalyeleri)
 • Özellikli tekerlekli sandalyeler
 • Banyo tuvalet (WC) tekerlekli sandalyeleri
 • Aktif tekerlekli sandalyeler
 • Pediatrik tekerlekli sandalyeler
 • Ağır engelli tekerlekli sandalyeleri

STANDART MANUEL TEKERLEKLİ SANDALYE: Oturma yeri genişliği, derinliği, toplam uzunluk ve yüksekliği çoğu kullanıcının beden ölçülerine göre üretilmiş, katlanabilme özelliği olan uygun fiyatlı, çok fazla konforu olmayan alt segment sandalye modelleridir. Bu modeller uzun süreli (sürekli) kullanım için önerilmez. Bunun yerine daha çok kısa süreli kullanımlar için uygundur. Zira ergonomisi düşük olduğu için uzun süreli kullanımlarda vücut deformasyonuna neden olabilirler.

REFAKATÇİ KULLANIMLI TEKERLEKLİ SANDALYE: Hasta transfer yada hasta nakil sandalyesi diye de adlandırılan bu ürünler, sadece refakatçi tarafından kullanılan modellerin yanı sıra hem refakatçi hem kullanıcı tarafından hareket ettirilen modelleri vardır. Daha çok ağır engelli grubunda yer alan kişiler tarafından tercih edilen bu ürünler, ev içerisinde engelli, yaşlı ve hasta bireyleri bir yerden başka bir yere taşımak, transfer etmek amacıyla kullanılır.

ÖZELLİKLİ TEKERLEKLİ SANDALYELER: Adından da anlaşılacağı gibi, katlanabilme, hafiflik, kişisel ayarlamalar gibi bir çok özelliği bulunan tekerlekli sandalye çeşididir. Bu ürünler genellikle güçlendirilmiş alüminyumdan imal edildiğinden son derece hafiftirler. Sırt kırma, ayaklık çıkartma, bas – çıkar teker özellikleri kullanılıp katlandığında son derece küçük boyutlara gelerek taşıma ve depolama kolaylığı taşırlar. Oturma yeri genişliği, kolçak yüksekliği ayak uzunluk ayarı gibi birçok ölçü ayarını kendi ölçülerinize ayarlamanıza imkan tanırlar.

BANYO TUVALET SANDALYELERİ: Daha çok yatalak hastalar, ağır engelli grubuna giren kişilerin banyo tuvalet ihtiyaçlarının giderilmesinde kullanılan tekerlekli sandalye çeşididir. Sadece refakatçi tarafından kullanılan modelleri olduğu gibi hem refakatçi hem kullanıcı tarafından hareket ettirilen modelleri vardır. Klozetli tekerlekli sandalye veya lazımlık tekerlekli sandalye diye de adlandırılan bu ürünlerin tüm modellerinde oturma kısmının altında lazımlık (klozet) bulunur. Hasta ihtiyacını giderdikten sonra lazımlık pratik şekilde çıkartılıp temizlendikten sonra tekrar aynı yerine takılır.

Islak zeminlere dayanıklı malzemelerden yapılan bu ürünler kişilerin banyo ihtiyaçlarında da kullanılır.

aktif tekerlekli sandalye çeşitleri özellikleri

AKTİF TEKERLEKLİ SANDALYE: Aktif tekerlekli sandalyeler, kullanacak kişinin bire bir vücut ölçüleri alınarak kişiye özel olarak imal edilen çok özel tekerlekli sandalye modelleridir. Karbon, titanyum gibi dayanıklı, esnek ve hafif metallerden imal edilirler. Katlanabilir modelleri olduğu gibi sırt yatırma özelliği olan modelleri de vardır. Bu sandalye çeşidini “üst gövde kontrolü tam, el ve kol becerisi yerinde üst gövde kondisyonu üst düzeyde” olan engelliler kullanabilir. Klasik tekerlekli sandalyeler gibi kolçakları yoktur. Kolçak yerine kişinin hareketini fazla kısıtlamayan “çamurluklar” vardır. Aktif tekerlekli sandalyeleri adlarından da anlaşılacağı gibi günlük yaşamda çok aktif yer alan, çalışma hayatının içinde bulunan engelli bireyler kullanır. Bu modeller kişiye özel ölçülerde üretildiği gibi, standart beden olarak üretilen modelleri de vardır.

Aktif tekerlekli sandalyeler özel metallerden imal edildiği için fiyatları diğer tekerlekli sandalye çeşitlerine göre pahalıdır.

PEDİATRİK TEKERLEKLİ SANDALYE: 18 Yaşına kadar olan engelli çocuklar için imal edilmiş tekerlekli sandalye çeşitleridir. Oturma yeri genişliği, derinliği, sırt yüksekliği gibi sandalyenin ölçüleri çocuk bedenine uyacak ölçülerde yapılmıştır. Bu çocuk tekerlekli sandalye modellerini satın alırken alınacak ürünün çocuğunuzun ölçülerine uygun olmasına çok dikkat etmeniz gerekir. Zira gelişme çağında bulunan çocukların ölçülerine uygun olmayan tekerlekli sandalyeler çocuğun kas iskelet sisteminde skolyoz vb. gibi omurga sorunlarına yol açabilir.

AĞIR ENGELLİ TEKERLEKLİ SANDALYESİ: ALS hastaları, ağır kas hastaları, serebral palsi hastaları vb. gibi ağır engelli grubuna giren hastalar için özel olarak imal edilmiş tekerlekli sandalye modelleridir. Bu modellerde, baş – boyun desteği, sırt yatırma özelliği, ayakları kaldırma özelliği, dik oturmayı sağlayan skolyoz destekleri, 5 noktadan destekli emniyet kemerleri gibi özel aparatlar bulunur.

tekerlekli sandalye alırken nelere dikkat etmeli

TEKERLEKLİ SANDALYE ALIRKEN NELERE DİKKAT ETMELİ?

Yukarda maddeler halinde sayılan “tekerlekli sandalye modelleri ve özellikleri” göz önünde bulundurulmak kaydıyla;

 • Alınacak modele karar vermeden önce ihtiyaçlarınızı iyi belirleyin
 • Tekerlekli sandalye ölçüleri, ağırlığı ve taşıma kapasitesinin size uygun olduğundan emin olun
 • Aldığınız markanın yedek parça bulunurluğu ve garanti koşullarından emin olun
 • Dış mekânda kullanacaksanız alınacak tekerlekli sandalyenin tekerlerinin havalı teker olmasını tercih edin
 • Aynı marka ve modeli sizden önce alan kişilerin ürün hakkındaki olumlu olumsuz yorumlarına bakın
 • Ürünü satın alacağınız firmanın (medikal) alanında uzman olup olmadığını araştırın
 • Tekerlekli sandalyeyi satın aldıktan sonra 15 gün içerisinde ürünü geri iade edip edemeyeceğinizi sorun

Ayrıca bakınız: Akülü sandalye alırken nelere dikkat etmeli?