x
 • Ürün Özellikleri
 • Yorumlar (1)
 • Gold Medikal gururla sunar. Türkiye’de üretilen en fonksiyonel, kullanıcı dostu manuel sandalye Gold MD 2.0’ı yaklaşık 2 yıllık araştırma geliştirme çalışmaları sonrası seri üretime geçerek son kullanıcıya sunmuş bulunuyoruz.

  Gold MD 2.0 Tekerlekli Sandalyeye Genel Bakış

  Manuel sandalyenin Ar-Ge çalışmalarında ekibimiz enerjisinin büyük çoğunluğunu kolçakların işlevselliğini maksimum düzeye nasıl çıkarırız sorusuna yoğunlaştırdı. Ve yapılan bu uzun soluklu çalışmanın sonrasında kolçakların işlevselliği tam ve kusursuz bir şekilde tamamlandı. Aşağıdaki videoda kolçakların işlevselliğini canlı olarak izlediğinizde bize hak verecekseniz.

  Videoda izlediğiniz gibi, kolçağın ileri geri ayarlanması son derece basit ve pratik bir şekilde yapılıyor. Aynı şekilde kolçağın yüksekliği alçaklığı aynı pratiklik ve kolaylıkla yapılıyor. Tüm bunlara ek olarak transfer işleminin daha stabil yapılması adına kolçak tam olarak arkaya katlanıp, istenildiğinde kolçak hepten çıkartılabiliyor.

  Klasik manuel sandalyelerde transferi zorlaştıran bir diğer önemli nokta ise “kullanıcı frenlerinin” transfer esnasında sürtünme yaparak transferi zorlaştırmasıdır. Bu durum yani kullanıcının transferi esnasında frenlerin sürtünmesi sadece transferi zorlaştıran bir durum olmayıp bası yarası oluşumuna neden olması veya varsa bası yarası, var olanın yaranın sürekli sürtünmeye maruz kalmasına neden olmaktadırlar. Gold MD 2.0 ın tasarımında bu handikabın ortadan kalkması adına özel olarak bir çalışma yaptık.

  Gold MD 2.0 manuel sandalyede transfer esnasında kullanıcı frenleri geriye doğru yatırılarak sürtünmesinin önüne geçilmektedir. 

  Ürünün Diğer İncelikleri

  Ayaklıklar sökülebiliyor. Ayaklıklarda kullanılan kilit sistemleri tamamen metalden oluşmakta. Bununla birlikte ürünün daha uzun ömürlü olması adına klasik sandalyelerin makas sistemlerinde plastik kullanır. Bizler plastik kullanmak yerine daha uzun ömürlü olması adına makas sisteminde metal (alüminyum) kullandık. Bas çıkar arka tekerler. Bas çıkar özelliği ürünün araç bagajına koyulmasında veya ev içerisinde muhafaza sırasında kolaylık sağlar

  Özelleştirebilir şase sistemi!

  Ürünün şase sistemi kullanıcının isteği doğrultusunda uzatılıp kısaltılabiliyor. 

  Öyleki 2 metre 10 santim boyundaki bir insan bile şaseyi uzatarak sandalye üzerinde son derece rahat ve konforlu bir oturma sağlayabilir. Ön teker maşaları artı eksi 2 kademe artırılıp azaltılabiliyor.

  Tekerlerin yüksekliği vidalar vasıtasıyla daha yükseğe veya daha aşağıya alınabiliyor. Refakatçi fren sisteminde bir ilk yaptık. Refakatçi fren sistemi klasik manuel sandalyelerin aksine direk arka tekerlerin göbeğinden frenleme yapmaktadır. Buda sürüş esnasında ani fren yapılması durumunda sandalye üzerinde oturan kişinin güvenliğini sağlayan artı bir özellik olarak karşımıza çıkmaktadır.

  Özelleştirebilir sırtlık!

  Sırt kısmında bulunan kemerler vasıtasıyla sırtlığın çukurluğu veya var olan çukurluğun azaltılması – artırılması mümkün. Eğer kullanıcıda skolyoz hastalığı varsa var olan skolyozun boyutuna göre sırt kısmındaki çukurluk kullanıcının istediği ve rahat ettiği edeceği şekilde ayarlanabilir.

  Ürünle birlikte gelen pufuduk oturma minderi rahat ve konforlu bir oturma sağlar.

  Manuel sandalyemiz için SGK (sosyal güvenlik) kapsamında geri ödeme alınabilir.

  Gold MD 2.0 Ölçüleri
  Taşıma kapasitesi 136 kg
  Sandalye ağırlığı (boş) Beden ölçülerine göre 16,5 kg den 17.7 kg ye kadar
  Toplam yükseklik 84 - 106,5 cm
  Katlandığında uzunluk 80 - 90 cm
  Katlanmış genişlik 32 cm
  Katlanmış yükseklik 84 - 106,5 cm
  Koltuk açısı 10 ° b + 10 °
  Oturma Derinliği  42 – 52 cm
  Oturma genişliği 37, 40, 42,5 , 46, 49, 52 cm
  Koltuk yüksekliği 40 -52 cm
  Sırt açısı 5 °
  Sırt yüksekliği 45 - 50 cm
  Alt bacak uzunluğu 36 - 47 cm
  Diz açısı 106 °
  Koçakl yüksekliği 25 - 32 cm 
  Kol pedi uzunluğu 36 – 46
  Arka Tekerlekler yumuşak silikon dolgu 24 x 1 3/8 inç 
  Ön Tekerler 175 x 45 ∅ cm silikon dolgu

  Gold MD 2.0 Özellikli Tekerlekli Sandalyenin İmalat Süreci

  Tekerlekli sandalye kullanıcıların bir manuel sandalyeden en büyük beklentisi sandalye üzerinde otururken kol koyma yerlerinin olması, bununla birlikte sandalye üzerinde oturan kişinin transferi esnasında kol dayanaklarının transfer esnasında kişinin transferini engellememesidir.

  Bu iki özellik ortalama bir sandalye kullanıcısının beklentisidir. Kullanıcılarımız bize uzun süreli oturmalarda yorulmaları önlemek adına kol dayamalarının mutlaka olması gerektiğini söyleyip aynı zamanda sandalyeden araca, sandalyeden, koltuğa her türlü transfer esnasında kolçakların transferi zorlaştırmayan bir manuel sandalye isteğinde bulunduklarını belirtmekteler.

  Müşterilerimizden gelen bu talepler doğrultusunda imalat ekibimizde çalışan Ar-Ge departmanımız “Gold MD 2.0” Manuel sandalyenin çizimlerine başlayıp, yaklaşık 2 yıl süren çalışma sonrası Gold MD 2.0 Özellikli tekerlekli sandalyenin seri üretime başlamış bulunmaktayız.

  Çalışmalarımız neden uzun sürdü tasarımda nelere dikkat ettik?

  Sandalyenin tasarımda iki farklı engel grubundan (omurilik felçli ve kas hastası) kişilerin Gold MD 2.0 Prototipleri üzerinde bire bir deneme sürüşü yapmaları sağlanmış, direk kullanıcılar tarafından gelen talepler doğrultusunda prototip üzerinde 3 defa revizyona gidilerek Ocak 2018 itibariyle Gold MD 2.0 özellikli manuel sandalyenin (kullanıcılarında nihai onayı alınarak) seri üretimine geçilmesine karar verilmiştir.

  Gold MD 2.0’ın kusursuz ve kullanıcı dostu bir manuel sandalyesi olması adına gerek çizimler, gerekse kullanıcı taleplerini çok titiz bir şekilde değerlendirmek durumundaydık. Tüm değerlendirmelerin yapılması, prototipler üzerinde yapılan değişikler takdir ederseniz ki seri üretimin başlaması 2 yıllık bir çalışmanın sonunda ancak yapılabildi.

  Diğer İmalat Ürünlerimiz

  Gold Medikal olarak imalatını yaptığımız Basketbol Tekerlekli Sandalyesi ve Kişiye Özel Tekerlekli Sandalye modellerimizide incelemenizi öneririz.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.