x
 • Ürün Özellikleri
 • Yorumlar (1)
 • Akülü sandalyelere uygun akü alındığında alınan akünün 5, 7 ve 15 yıla kadar dayandığını ömrünün olduğunu biliyor muydunuz? Muhtemelen çoğu kişi gibi sizlerde bir akünün bu kadar uzun ömürlü olduğundan olacağından haberiniz yoktur. Peki bir akünün ömrü nasıl bu kadar uzun olabiliyor. Bunu anlatmak biraz uzun olacak. Sabredip yazımızı sonuna kadar okursanız işin teknik yönünü sizde çok rahatlıkla anlayacaksınız.

  GİRİŞ

  Engelli bireylerin hayatlarını daha rahat ve konforlu bir şekilde idame ettirebilmeleri için akülü sandalyelere ihtiyaçları bulunmaktadır. Akülü sandalyeler de, teknik olarak birtakım ekipmanlara ve donanımlara ihtiyaç duymaktadır. Bu kapsamda bakımlarının yapılması ve uzun süre kullanımda herhangi bir sorun çıkarmamaları adına da kaliteli donanımsal ihtiyaçlarının giderilmesi gerekmektedir. Bahse mevzuu donanım ekipmanlarından biri de hiç şüphesiz akülü sandalye aküsü olarak karşımıza çıkmaktadır. Zira aküler, akülü sandalyelerin en önemli ekipmanlarından biridir.

  Engelli Araç Aküsü

  Hayatımızda ihtiyaç duyduğumuz en temel hususiyetlerden biri de hiç şüphesiz enerjidir. Enerji, birçok noktada yaşantımızı idame ettirebilmemize olanak sağlamaktadır. Farklı yollardan elde edilebilen enerji olduğu gibi, elektrikten üretilen enerjiler de artık hayatın olağan akışında birçok farklı yerde kullanılabilmektedir. Ancak bu durumda karşımıza hem müspet hem de menfî durumlar çıkmaktadır. Öncelikle belirtmemiz gerekiyor ki, elektrikten üretilen enerji için aynı zamanda tüketim de söz konusu olmaktadır. Yani hem enerji üretimi hem de enerji tüketimi aynı anda gerçekleşmektedir. Gelişen teknoloji sayesinde de ihtiyaç duyulan elektrik, küçük kutulara depolanabilmektedir. Bahsettiğimiz bu küçük kutular pil veya akü olarak da adlandırılabilmektedir. Konumuzla doğrudan ilgisi olması için de akülü sandalye aküsü de belirtilen türe aittir.

   Teknolojinin hızla gelişmesi, akülerin de tep tip olmasını engellemiştir. Dolayısıyla ortaya birkaç türde akü çeşidi çıkmıştır. Bu akülerin arasında en popüler olanlarından bir tanesi de Jel Akü’dür. Kuru akülerden sonra geliştirilen bir teknoloji olan jel aküler, artık hemen herkes tarafından tercih edilebilmektedir. Zira bu akü türü, tekerlekli sandalyelerde tam performans için oldukça uygun bir tercihtir.

  Jel akülerin çalışma mantığı ise; ismini aldığı jel tabaka sayesinde gerçekleşmektedir. Böylece söz konusu tabaka elektrolit yığınlarını emerek sandalyenin hareket etmesini sağlar. Jel akülerin en önemli özellikleri arasında da doğa dostu olmaları gelmektedir. Böylece değişimleri ya da yerine bir başkasının alması oldukça basittir. Öte yandan akünün muhteviyatında bulunan jel tabakanın varlığından dolayı, şart süresince herhangi bir şekilde kısa devre problemiyle de karşı karşıya kalınmamaktadır. Jel aküler gaz sızıntısını da engellediğinden, performansı en yükseğe çıkarmayı hedeflemektedir.

  Bahsedebileceğimiz bir diğer akü türü de Deep Cycle Jel Akü’lerdir. Derin Döngülü olarak adlandırılabilen ve akülü sandalye aküsü çeşitleri arasında ileri teknoloji ile üretilen bu donanım, bünyesindeki cam keçe plaklar aracılığıyla son derece dayanıklı bir işlev sağlar. Ayrıca akünün ömrü de son derece uzundur. Herhangi bir tekerlekli sandalyede sarsıntı gibi menfî durumları etkileyen temel argümanın akü olduğu düşünülürse, Deep Cycle Jel Akü’nün de bu sarsıntıları minimuma indirdiğini belirtebiliriz.

  En İyi Akülü Sandalye Akü Markaları

  Her donanımsal ekipmanda olduğu gibi, akülerde de farklı birçok üretici bulmak mümkündür. Bu noktada tavsiye edilebilecek en iyi akü markalarından biri de Amerikan üretmi olan Trojan markasıdır. Trojan markası ile üretilen akülerde bulunan Deep Cycle niteliği, hem golf araçlarında hem de akülü sandalyelerde kullanılmak üzere özel olarak tasarlanmıştır. Bu anlamda da manevra kabiliyeti ile sarsıntıları engelleme gibi özelliklerle bezendiğini belirtmemiz gerekmektedir. Trojan aküler ayrıca hastane temizlik makineleri, güneş enerji sistemleri gibi enerjiye ihtiyaç duyan her türlü araç için kullanılabilecek şekilde tasarlanmıştır.

  Tüm dünyada kullanılan bir marka olan Trojan, en gelişmiş akü teknolojisi olan jel aküleri kullanmaktadır. Ayrıca geliştirilen Deep Cycle yani Derin Döngü ismi verilen nitelik ile de iki farklı temel argüman oluşturulmuştur. Bunların birincisi uzun süreli kullanım yani dayanıklılık, ikincisi de tek bir şarjla daha uzun mesafe kat etmesidir. Bu mesafe, normal akülerin beş ya da altı katı kadar daha fazla performansa denk gelmektedir. Trojan marka akülü sandalye aküsü modelleri arasında 24-Gel, 27-Gel, 31-Gel, 5SHP-Gel ve 8D-GEL bulunmaktadır.

  Önerebileceğimiz bir diğer marka da Japon menşeli olan BB’dir. BB jel aküler de hem yüksek performans hem de uzun ömürlü kullanım sunmaktadır. Söz konusu akü markasının aynı zamanda yirmi farklı ülkeye ait kalite belgesi de bulunmaktadır. Türkiye’de İSO 9001 ve TSE belgesi bulunan BB markasının akülerinde CE belgesi de yer almaktadır. Söz konusu CE belgesi, Avrupa Birliği (AB) standartlarına uygunluk anlamına gelmektedir.

  On iki farklı seri hâlinde üretilen BB markasına ait akülerdeki en önemli; BC, BPL, BPS, EB ve EP (Deep Cycle) serileri bulunmaktadır. Ayrıca söz konusu akülerin ömürleri de 5 ilâ 7 seneden başlayarak 15 seneye kadar çıkmaktadır. Bakınız goldmedikal.com/10-yil-omurlu-Jel-aku.html

  Mevcuttaki ömür beklentisi, dünya standartlarında yer almaktadır. BB markalı aküler birçok yerde kendisine kullanım alanı bulmaktadır. Tekneler, akülü tekerlekli sandalyeler, elektrikli bisikletler, golf araçları ve güneş enerji sistemlerinde BB aküler tercih edilebilmektedir.

  Akülü Sandalye Akü Fiyatları

  BB AKÜ FİYAT LİSTESİ

  Önemli uyarı  Akü fiyatlarımız satın alınacak akünün amper değerine ve güncel döviz kuruna görene değişmektedir. Fiyat bilgisi için lütfen bizi arayın.

   

  Akülü Sandalye Aküsü Bakımı

  Her teknolojik üründe olduğu gibi, akülerin de kullanımı için birtakım hassasiyetler bulunmaktadır. Bu doğrultuda dikkat edilmesi gereken en temel husus akülerin soğuk havadan korunmasıdır. Böyle havalarda aküler, kapalı alanlarda saklanmalıdır. Ayrıca akülerin sarsıntıya uğramamasına da dikkat etmek gerekmektedir.

  Evvelden kullanılmış akülerin yeniden tekerlekli sandalyelere bağlanması birçok problemi de beraberinde getirebilmektedir. Kimi zaman yangınlara kimi zaman da patlamalara sebep verebilecek olan bu durum karşısında akülerin tekrar kullanımı uygun bulunmamaktadır. İzah etmemiz gereken temel husus, akülü sandalye aküsü bakımlarının da standart aküler gibi bakımlarının yapılmasıdır. Zira bakımı yapılmayan aküler hem gerekli performansı göstermeyecek hem de birtakım tehlikelere neden olabilmektedir. Dolayısıyla akülerin bakımları ve temizlikleri muhakkak suretle yapılmalıdır. Bu noktada akü bakımı tavsiyesi için şunlar sunulmaktadır:

  • Akülü sandalye aküleri kesinlikle temiz tutulmalıdır.
  • Saklanması gereken aküler, normal düzeyde bir sıcaklıkta ve tam dolu durumda muhafaza edilmelidir.
  • Akülerin muhafaza edildiği kapalı alandaki sıcaklık en fazla 25 derece olmalıdır.
  • Belirli aralıklardaki akü temizliği yapılmak zorundadır.
  • Akülerde bulunan gaz delikleri muhakkak kontrol edilmeli ve temizliklerinin yapılması gerekmektedir.
  • Akü kutuplarında korozyon oluşumunun engellenmesi için vazelin sürülmelidir.
  • Akü bağlantılarındaki cıvatalar da hayati önem taşımaktadır. Söz konusu cıvatalarda herhangi bir çatlak veya kırık bulunması durumunda muhakkak yeni cıvatalar ile yenilenmelidir.
  • Akülü sandalye aküsü üzerinde yağ veya kirlerin olmamasına özen gösterilmelidir.
  • Akü kutularının çatlak olmamasına dikkat edilmelidir.
  • Akülerin oksitlenmesi engellenmelidir.
  • Tekerlekli sandalye kullanımında akünün sabit olup olmadığına bakmak ve sabit olduğundan emin olmak gerekmektedir.
  • Yürür durumdaki bir tekerlekli sandalye sürtünmeye neden olduğundan, yangın ya da kıvılcımın meydana gelebileceği durumlara karşı gereken dikkatin gösterilmesi gerekmektedir.
  • Akü şarjı belirlenen aralıklarla kontrol edilmelidir. Akü dolumu da bu şekilde yapılmalıdır.
  • Yukarıda izah edilen ve akü üreticisi tarafından da sunulan tedbirlerin yerine getirilmemesi durumunda ciddi zararlar doğabilmektedir. Tüm bunlara karşı dikkatli olunması ve gereken tedbirlerin alınması gerekmektedir.

  Son olarak belirtmekte fayda bulunmaktadır ki, akülü tekerlekli sandalyenize en uygun olan akü markasını belirleyerek tercihinizi ona göre yapmalı ve yukarıda belirtilen noktalara da dikkat etmelisiniz.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.