Segmentinin lideri iki ürün ile yeniden karşınızda olmaktan gurur duyan bizler, sizin için hazırladığımız bu karşılaştırmalardan umuyoruz ki istediğimiz verimi alabilirsiniz.

Handicare Liam ve Otto Bock B 400 Akülü Sandalye Karşılaştırması 

HANDİCARE (SUNRİCE) 

TEKNİK DONANIM

Sunrice kalitesi olan Liam katlanamayan bir şaseye sahip olsa’da sırtı katlanıp, kolçak ve ayaklıklar demonte edildikten hemen sonra küçük bir kutu ölçülerini alarak bir otomobilin bagajına rahatça yerleştirilebilir. Ayrıca bu kadar küçük ölçülere sahip olsa da 50-60 ah akü kapasitesiyle de kullanıcısının ilgisini oldukça çekiyor. Kompakt, sağlam, konforlu ve rahat sürüş imkânı sağlayan Liam süspansiyon donanımı ile keyifli bir sürüş vaat ediyor.

Teker çaplarında önler 3.00x4 arka tekerlerde 3.00x8 ölçüleri ile kapalı alanda vermiş olduğu performansı arazi ve bozuk zeminlerde de size sağlıyor. Motor seçeneği olarak CTENG marka ile frenden boşa alınabilen motor kullanan Liam 3000 rpm hızı ile 350 Watt tüketimde kullanıcısına hitap ediyor. Bu motor seçeneği 7.1 km hız da giden seçeneği için sunan Liam 10 km/sa hız da giden opsiyon el 2. Seçeneğinde bize 3400 rpm ve 420 Watt motor kapasitesi sunuyor. Kendisini kanıtlamış teknoloji kullanmakta vazgeçmeyen Liam sizi istediğiniz yere götürme garantisi veriyor.

Kumanda grubunda PG DRİVERS VR2 70 ah sürücü kullanan Liam aydınlatma özelliklerini opsiyonel olarak sınıflandırmak yerine tüm ürünlerinde sinyalizasyon donanımına kadar kullanmış ve bu konuda müşterisini üzmemiştir. Opsiyonel seçenek olarak TİLT motor ve SIRT motor AYAKLIK manuel ileri geri özellikleri ile kullanıcıya hitap etmektedir.

HANDİCARE LİAM AKÜLÜ SANDALYE GENEL BAKIŞ

Ülkemizde bir çok alanda mağdur kalan engellilerimiz özellikle engelli araç rampaları ve asansörlerde yaşadıkları sıkıntılar bariz olarak ortadadır.  Rampalardaki dik eğimleri aşabilecek motor ve teker grubu kullanması ayrıca ölçü olarak sınıfının en ufak aracı olması sebebiyle asansörlerde diğer markalar ile yaşanan sıkıntıları en aza indirmektedir. Taşıma kapasitesi 120 kilo olarak belirtilmiş Liam ölçü konusun dada uzunluk: 1080mm tekerler dahil toplam genişlik 620mm koltuk derinliği 505mm ve 645 mm aralığında düzenlenebilir koltuk genişliği: 360 mm 410 mm 460 mm aralığında düzenlenebilir sırtlık açısı 90’ 95 ‘ 99’ olarak 3 kademede düzenlenebilir dönüş yarı çapı 850 mm olan Liam ölçüleri olarak bir çok ürüne meydan okumaktadır.

OTTO BOCK B400

TEKNİK DONANIM

Otto Bock kalitesi olan B400 segmentinde birçok özelliği ile kullanıcısına hizmet sunmaktadır. Kalitesini ispatlamış olan Otto Bock markasının piyasaya sürdüğü B400 ler, A200 lerin üst altrnatif seçeneği ve B 500 lerinde temelini atmıştır, şimdilerde ise hâlâ satışı devam etse de üretimi 2017’nin son çeyreğinde durmuş ve yaklaşık 2020 yılına kadar stok üzerinden satışı yapılacaktır.

JUVO B5 ve JUVO B6 ların atası haline gelmiş ve uzun yıllar boyunca kullanımına devam edilecek bir üründür.

Katlanabilme özelliği olmayan B400 ayaklıklar, kolçaklar de monte edildiğinde sırtı yatarak Liam gibi minimilize edilmiş bir ölçü halini alıp istenilen otomobilin bagajına taşıma amaçlı çok rahat olarak yerleştirilebilir. Ayrıca bu kadar küçük ölçülere sahip olan B 400 ler Akü kapasitesi konusunda 50-60 ah aralığında olan kapasitesiyle uzun sürüş imkânı sağlayarak müşterisinin gözünde alternatifler arasında ilk başlardaki yerini almıştır. Taşıma kapasitesi olarak 140 kg ile müşterisine hizmet sunan B400 ler Süspansiyon olarak B 400 NEW şasesinde RAHAT KULLANIMA SAHİP OLMUŞTUR. 

Ottobock arka teker

Arka tekerlerde 3.00x8 ön tekerlerde ise 2.65x85 ölçüleri kullanarak müşterisinin karşısına çıkan B 400 bu konuda gerekli önemi göstermiştir. Kumanda gurubunda PG DRİVERS VR2 sürücü kullanarak kendi kalitesini düşürmeyen B 400 ler 70 ah lik kumanda seçeneği ile işi sağlama almıştır. Minimum 7.1 km/sa hız ile en alt segmentinde sürüş imkanı sağlayan B 400 ler 3 segment te donanım olarak müşterisinin karşısına çıkmıştır. Bunlar B 400 NEW B 400 ANATOMİK VE B 400 JUNİOR modelidir.

Motor konusunda ise frenden boşa almalı 3100 rpm ve 350 watt lık seçeneği ile en alt segmenti oluşturan B 400 donanımların ve modelin artması ile 3500 rpm 420 watt ve 3800 rpm 450 watt lık seçenekleri ile karşımıza çıkmaktadır. Yağsız şanzuman kullanan B 400 ler şanzumanda oluşan ısıyı polyemit dişliler kullanarak en aza indirmeyi başararak bir mühendislik harikasına imza atmışlardır.

Standart Şasede B 400 NEW şasesinde donanım ve özellik olarak en boş olan modelidir. Bu modelde gece sürüş için gerekli olan aydınlatma sistemi dahi kullanmamıştır. Segmenti B 400 ANATOMİK modele yükselttiğimizde ise aydınlatma donanımlarını gördüğümüz gibi ayrıca 10 km/sa hız ve Countour koltuk sistemini üzerinde görebileceğiz. Segmentin diğer seçeneği olan B 400 JUNİOR  modelinde ise özelliklerde aydınlatma ve junior koltuk sistemini üzerinde görebiliriz. B 400 lerin diğer donanımları olan LİFT motor TİLT motor SIRT motor ve MOTORLU AYAKLIK özellikleri B 400 lerin tüm segmentlerine uygulanabilecek şekilde dizayn edilmiş ve müşterisinin opsiyonel tercihleri arasında yer almıştır.

OTTOBOCK B 400 AKÜLÜ SANDALYEYE GENEL BAKIŞ

Kullanıcısına bozuk zeminlerde ve arazide aynı zamanda kapalı alanlarda yüksek kalitede sürüş imkanı sunan B 400, dar kullanım alanlarında ve asansör gibi kullanıcısını zorlayan alanlarda da minimilize edilmiş ölçüleri ile mükemmel performans sağlamaktadır. Ölçüler konusunda Genişlik 580mm ayaklıklar dahil uzunluk 1060mm dönüş çapı 800mm koltuk yüksekliği 400-570 mm aralığında ölçülendirilebilir koltuk genişliği 380 480 mm arası koltuk derinliği 380 500 mm koltuk eğimi 0’ 3’ 6’ sırt açısı -9° /1° /11° /21° or 0° /10° /20° /30°  ‘dir 

KARŞILAŞTIRMA SONUCU

Her iki ürünü de detaylıca incelediğimizde kumanda guruplarında kalitesini ispatlamış ürünler kullandığını görüyoruz. Motor konusunda ise farklı seçeneklere sahip olan iki markanın en alt segmentlerini incelediğimizde kullanıcı için tavsiye edilen taşıma kapasiteleri için fazlaca yeterli olduğunu görebiliriz. Yeterliliğini ispatlamış Otto Bock  B 400 ve Handicare Liam tabii ki kronik hatalarla karşımıza çıkmayacak. Kıyasladığımız ve asıl özellikleri olan araç ölçüleri konusuna gelince iki üründe bize mükemmel olanaklar sağlıyor. Şayet Otto Bock B 400 araç genişliği olarak bize sağladığı 4 cm lik tasarruf imkânı ile konforu daha çok sunacağının garantisini veriyor.

Ayrıca Otto Bock markasının Türkiye’deki ağına bakacak olursak daha kapsamlı çalıştığını ve satış fiyatı olarak ta kullanıcısını daha çok memnun ettiği gerçeği ile yüz yüzeyiz. Bu durumda ne kadar Sunrice bir Amerikan kalitesi ile  Otto Bock’tan aşağı kalır yanı olmasada ölçü ve fiyat konusundaki tasarrufu ile  Otto Bock’ un  bizim daha çok yanımızda olduğunu görüyoruz.

Soru ve görüşleriniz için yorumlarınızı bekliyoruz. 

Saygılarımla

Oğuz ŞAHİN