x
Hasta Taşıma Lifti Nasıl Kullanılır?

Hasta Taşıma Lifti Nasıl Kullanılır?

24 Mart 2022

Hastalık veya yaşlılık gibi farklı nedenlerle hareket kabiliyetini kaybetmiş bireylerin yatağından başka bir mekâna fiziksel güçle taşınması son derece zahmetlidir. Gün boyu yatan kişilerin sağlıklı insanlar gibi başta banyo-tuvalet ihtiyacı olmak üzere birçok ihtiyacının karşılanması gerekir. Zorunlu ihtiyaçlar yanında sağa-sola çevirme veya tekerlekli sandalyesine transfer etme gibi hareket gerektiren durumlarda mutlaka bir veya birkaç kişinin yardımı gerekir. Bu ihtiyaçların fiziksel güçle bakıcılar veya refakatçiler tarafından yapılması hem bakıcı hem de hasta için zahmetli ve sıkıntı vericidir. İşte tam da bu durumlar için üretilmiş olan hasta taşıma lifti bedensel engel kısıtlığı olan kişilerin taşınmasını en kolay ve en pratik şekilde gerçekleştirmektedir.

Yaşlı, yatalak, kilolu, yürüme engelli veya rehabilitasyon süresince yatmak zorunda olan kişilerin bakımını son derece kolaylaştıran hasta taşıma lifti, kişinin yataktan veya koltuktan kaldırılıp en kolay şekilde mekân değiştirmesini sağlayan medikal bir cihazdır. Ortalama 120-180 kg taşıma kapasiteli birçok hasta taşıma lifti çeşidi bulunuyor. Taşıma kapasitesi olarak bakıldığında ister zayıf ister kilolu olsun her kullanıcı güç sarf etmeksizin bir yerden başka bir yere hasta taşıma lifti ile kolayca taşınıyor.

Hasta taşıma lifti modellerine ve merak edilen diğer konulara geçmeden önce hasta taşıma lifti nedir ve nasıl kullanılır adım-adım açıklayalım.

Hasta kaldırma aparatı 

Hasta Taşıma Lifti Nedir?

Engellilerin transferi için ideal bir çözüm olan hasta taşıma veya diğer adı ile hasta kaldırma lifti, hareket kabiliyeti kısıtlı veya işlevini tamamen yitirmiş olan bireylerin bir yerden başka bir yere taşınmasını sağlayan bir cihazdır. Yatan hastanın bakımını özellikle bakıcılar açısından kolaylaştıran ve hastanın hırpalanmadan yatağından banyoya, tuvalete, tekerlekli sandalyesine veya başka bir odaya transferini en hızlı ve en patrik şekilde gerçekleştiren çok özellikli ürünlerdir.

Manuel ve motorlu çeşitleri bulunan hasta taşıma lifti, hasta bakımında kolaylık sağlayan ve gerek hasta gerekse refakatçileri fiziksel ve psikolojik olarak rahatlatan medikal cihazlar olup kullanımı son derece kolaydır.

 

yatalak hasta taşıma

Hasta Taşıma Lifti Kullanımı

Hasta taşıma lifti manuel ve motorlu çeşitlerine göre kullanımı değişen ürünlerdir. Motorlu hasta taşıma lifti, fiziksel güç sarf edilmeksizin hastanın refakatçi tarafından transferinin sağlandığı teknolojik bir modeldir. Tam dolu batarya ile ortalama 30 kez hasta transferi gerçekleştirilir.

Motorlu hasta taşıma lifti gönderildiğinde koli içinden hasta taşıma slingi, batarya ve adaptör çıkmaktadır. Ürün modeline göre gönderilen sling tasarımı değişir. Fakat ortak özelliği hastanın sırt ve bel kısmını sarması ve hastanın en güvenli şekilde taşınmasıdır. Farklı marka ve modelde engelli hasta taşıma lifti olup, refakatçiler güç sarf etmeksizin hastayı bir yerden başka bir yere taşıyabilir.

Kablolu ve uzaktan kumandalı bir model olan motorlu hasta taşıma liftikullanımı şu şekildedir;

 • Hasta taşıma lifti aküsü kullanma talimatına göre şarj edilir
 • Uzaktan kumanda pili kontrol edilir
 • Hasta yatağında sağa veya sola yan yatırılır
 • Siling ortadan katlanarak alt boşluğu hastanın kuyruk sokumuna gelecek şekilde yerleştirilir
 • Hasta diğer tarafa çevrilerek katlanan kısmın diğer yarısı açılır ve her iki tarafın yatağa tam yerleştiğinden emin olunur
 • Alt askı aparatı sağdan gelen sola, soldan gele sağa olacak şekilde bacak arasına her iki bacakta geçirilir
 • Alt askı aparatları çapraz olarak lift askı aparatına takılır
 • Silingin üstündeki farklı renkler hastanın lift üzerinde dik veya yatay pozisyonda oturmasını sağlamak içindir
 • Alt kısımdaki ası aparatları kırmızıya üst kısımdaki askı aparatları ise siyaha takıldığında hasta geriye doğru yatar vaziyette taşınır. Tam tersi durumda ise hasta dik yani oturur pozisyonda taşınır
 • Uzaktan kumanda ile hasta güvenli bir şekilde kaldırılıp başka bir ortama taşınır
 • Tekerlekli sandalyeye taşıma söz konusu ise liftin ayakları sandalyeye göre genişletilir ve lift kolayca tekerlekli sandalyeye yanaşır
 • Arkadaki tutma kollarından tutularak hasta güvenli bir şekilde tekerlekli sandalyeye oturtturulur
 • Askı aparatları liftten çıkarılır
 • Bacaklara geçirilen alt askı aparatı düzeltilir ve arkadan siling çekilere kolayca çıkarılır.

Motorlu hasta taşıma lifti kurulumu pratik, kullanılmadığında ise taşınması ve depolanması kolay bir cihazdır. Katlanabilir hasta taşıma lifti, kullanılmadığında katlanarak kaldırılır. Oturma pozisyonu alabilen hastalar için Wollex WG-L500 hasta taşıma kaldırma lifti oturur pozisyonda hastanın kolayca taşınmasını sağlayan fonksiyonel bir modeldir.

Manuel hasta taşıma lifti ise motorlu modellere göre çok daha uygun fiyatlı ürünlerdir. Tamamen hasta taşıma lifti manuel olup motorlu modellere göre refakatçinin gücünü kullanması gereken ürünlerdir.

 

motorlu hasta taşıma lifti blog

Hasta Taşıma Lifti Çeşitleri

Yatan hastanın taşınmasında kullanılan birçok marka ve model hasta taşıma lifti çeşidi bulunuyor. Amaç hastanın en kolay ve en sorunsuz şekilde taşınması olsa da, kalite ve özellik bakımından tanınmış markaların ürünleri her zaman tavsiye ediliyor. Dönemsel veya uzun vadede sorunsuz bir kullanım sunan ve kalitesi ile her zaman müşterilerden olumlu not alan popüler markaların hasta taşıma lifti çeşitlerini sizler için sıraladık.

Wollex WG-L500 Motorlu Hasta Taşıma Lifti Hasta Kaldırma Lifti:

120 kg taşıma kapasiteli ve 32 kg ağırlığında bir cihazdır. Popüler bir portatif hasta taşıma lifti olup oturur pozisyonda taşınmasında sorun olmayan hastalar içindir. Motorludur ve kurulumu pratiktir. Tek tuşla hasta yataktan kaldırılır. Tekerlekli sandalyeye, koltuğa veya diğer bir yatağa geçişi son derece kolaylaştırır.

Wollex WG-L510 Motorlu Hasta Taşıma Lifti:

150 kg taşıma kapasiteli ve 40 kg ağırlığında çok fonksiyonlu bir modeldir. Kumandalı olup hastanın yatağından efor sarf etmeksizin taşınmasını sağlar. Aşırı kilolu, ağır engelli ve yatalak hastalar için idealdir.

Comfort Plus DM180 Hercules Hasta Kaldırma Lifti:

Demonte özellikli, 180 kg taşıma kapasiteli ve uzaktan kumandalı bir lift çeşididir. Hastanın oturur veya yatar vaziyette yatağında tekerlekli sandalyesine, tuvalete, banyoya veya başka bir mekâna taşınmasını gerçekleştirir. Tam dolu akü ile 30 kez taşıma yapılabilir. Tekerlekleri kilitlenebilen güvenli bir cihazdır.

Wollex WG-L540 Hasta Taşıma Transfer Lifti:

150 kg taşıma kapasiteli, çelik şaseli ve Avrupa standartlarında kaliteli bir hasta taşıma lifti çeşididir. Arka tekerlekler kilit sistemli olup Wollex hasta taşıma lifti CE, TSE, ISO 13485:2012 ve ISO 9001:2015 kalite belgelerine sahiptir.

Comfort Plus DM 190U Hasta Taşıma Lifti Banyo WC Sandalyesi:

Lift özelliği yanında klozete yaklaşabilen bir tuvaletli tekerlekli sandalye özelliğinde bir modeldir. Sökülüp katlanabildiğinden taşınması ve depolanması kolaydır. 360 derece dönen tekerlekleri ile yüksek manevra kabiliyetine sahiptir.

 

Hasta Taşıma Lifti Fiyatları

Hasta taşıma lifti fiyatları markasına, modeline ve tedarikçi firmaya göre değişmektedir. En çok merak edilen hasta taşıma lifti sgk ödemeli midir sorusudur. Hasta taşıma liftleri sgk tarafından karşılanan cihazlar değildir. Tekerlekli sandalye ve hasta yatakları sgk tarafından ödenmekte fakat hasta taşıma liftlerinin henüz sgk tarafından ödemesi yapılmamaktadır.

 

Hasta Taşıma Lifti Yorumlar

Refakatçiler ve hasta gözünde hasta taşıma liftinin faydaları ve sağladığı avantajlar tartışılmazdır. Yatalak bir hastaya bakmak her bakımdan zordur. Özellikle banyo-tuvalete veya tekerlekli sandalyesine geçişler fiziksel güçle son derece zor ve hasta için de eziyetlidir. Bu nedenle hasta taşıma lifti kullananlar yaşamı kolaylaştıran cihazlar olarak her zaman memnuiyetlerini dile getiriyor. Müşterilerden her zaman tam puan alan hasta taşıma lifti modellerini sizler için listeledik. Güvenilir firmalardan kaliteli ve sorunsuz cihazlar temin edebilir, yorumları, fiyat performans karşılaştırmalarını yaparak ihtiyacınıza uygun cihazı bütçenize özel ödeme seçenekleri ile satın alabilirsiniz.

Paylaş :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.