Tekerlekli Sandalye SGK Ödemesi İçin Gerekli Belgeler

Tekerlekli Sandalye SGK Ödemesi İçin Gerekli Belgeler

17 Şubat 2022

Sosyal güvencesi olan vatandaşların manuel tekerlekli sandalye, aktif tekerlekli sandalye, hafif manuel sandalye, çocuk tekerlekli sandalyesi, bası yarası önleyici havalı minder SGK geri ödemesi almaları için gerekli belgeler ve bu ürünlere yapılan SGK geri ödemeleri aşağıda yazıldığı gibidir.

SGK GERİ ÖDEMESİ İÇİN GEREKLİ BELGELER NEDİR

1 - Sağlık kurulu raporunuzun olması var olan raporda ihtiyacınız olan yada almayı düşündüğünüz ürün her neyse “hafif manuel sandalye, aktif tekerlekli sandalye vb. gibi” kullanması uygundur ibaresinin yazılı olması gerekir.

2 - Rapor aldıktan sonra birde heyet doktorlarına “Reçete” yazdırıyorsunuz.

3 - Bağlı bulunduğunuz ildeki SGK müdürlüğüne, rapor, reçete ve kimlik kartınızla müracaat edip sorumlu kurum memuruna reçetenizi kaşelettiriyorsunuz.

4 - Son adım olarak UBB kaydı olan herhangi bir Medikal Ürün satışı yapan firmaya giderek reçetenizde yazan ürünü satın alıyorsunuz. Ürünü satın aldığınız UBB kayıtlı medikal firması size ilgili ürünün faturasını keserek gerekli dosyaları size tekrardan SGK il müdürlüğüne iletmeniz için veriyor.

Siz gerekli dosyaları SGK ya verdikten ortalama 20-30 gün sonra SGK geri ödeme tutarını ürünü satın aldığınız medikal firmaya yapıyor. Medikal firma ise size yapacak.

Not: Bu geri ödemeler önceden direk SGK dan alınıyordu şimdi ise SGK ödemeyi medikal firmalara medikal firmalar ise vatandaşa yapıyor.

Önemli uyarı: Medikal ürün SGK geri ödemesine dair alınacak raporlar ya Eğitim ve Araştırma hastanelerinden yada üniversite hastalarından alınmalı. Devlet hastanelerinden rapor alınamıyor.

Not: UBB Nedir?

Açılımı, Ulusal Bilgi Bankası olan UBB, İlaç ve tıbbi cihazların ihale, teklif, sipariş, nakliye, satın alma, stok, hastaya order, fatura ve ödeme gibi ticaretin tüm süreçlerinin konuyla ilgili her kişi ve kurum tarafından elektronik ortamda yürütülebilmesi sağlayan Hacettepe Üniversitesi Hastaneleri tarafından Maliye Bakanlığı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı adına yürütülen ortak projenin adıdır.


MANUEL SANDALYELER İÇİN SGK GERİ ÖDEME TUTARLAR

Tanım: Hafif manuel tekerlekli sandalye

SUT KODU: OP1343

SGK GERİ ÖDEME TUTARI: 1,200 TL

5 Yılda bir yenisi alınır, 5 yıldan önce 2. Bir alım yapılamaz.

Bu ürünün sahip olması gereken özellikler şu şekildedir; alüminyum alaşımları, titanyum ve karbon kompozitden üretilmiş 11-15 kg ağırlığına sahip, baş ve ayak desteği gibi aksesuarlar eklenebilen arka tekerlekleri çıkarılarak katlanabilen, iç ve dış mekanlarda kullanılabilen

Tanım: Pediatrik tekerlekli sandalye (çocuk manuel sandalyesi )

SGK geri ödeme tutarı: 1,200 TL

SUT Kodu: OP1344

Her 5 yılda bir yenilenir

Bu ürün için aranan özellikler şu şekildedir; alüminyum alaşımları, titanyum ve karbon kompozitden üretilen, oturma genişliği 26-38 cm seçilebilen, çocuk hastanın ihyiyaçlarına göre aksesuarlar eklenebilen, ağırlığı 9-12 kg arasında olan,okulda kullanılabilmesi için masa eklenebilen

Tanım: Banyo tuvalet (wc) sandalyesi

SGK Geri ödeme tutarı; 750 TL

SUT Kodu: 100073

Her 5 yılda bir yenisi alınabilir.

Üründe olması gereken özellikler; banyo yapmaya elverişli, şase üzeri elektro statik boya kaplı, su sabun şampuan vs. etkilenmeyen, oturma zemini dekübiti önlemek için yumuşak olan, altında doldurma boşaltma kovası olan gerektiğinde kova yerine klozet kullanımı için arka tekerlekler 20-24 inç aralığında olan.

ÖNEMLİ NOT: Bu ürün için SGK geri ödemesi sadece GAZİLER için geerlidir. Normal engelliler bu ürün için SGK geri ödemesi alamaz.

Tanım: Standart manuel tekerlekli sandalye

SGK geri ödemesi: 500 TL

SUT Kodu: OP1342

Süre: 5 yıl

Özellikler: kollukları çıkabilir, ayaklıkları çıkabilir, katlanabilir, çelik şaseli, 16-22 kg arasında ağırlığı olan, farklı oturma ebatları olan.

Tanım: Aktif tekerlekli sandalye

SGK geri ödemesi: 3,600 TL

SUT Kodu: 100072

Süre: 5 yıl

Özellikler: alüminyum alaşımları, titanyum ve karbon kompozitden üretilen, oturma derinliği, oturma genişliği, sırt yüksekliği ve bacak uzunluğu gibi ölçülere göre kullanıcının ihtiyacı olan aksesuarlarda ilave edilerek üretilmiş, iç ve dış ortamda kullanılabilen, lastiklere 6-8 bar hava basılarak hastanın çok hızlı ve kolay hareket etmesini sağlayabilen,7-12 kg arasında ağırlığı olan.

Önemli not: Bu ürün içinde sadece GAZİLER için SGK ödemesi olup, normal engellilere SGK ödemesi yapılmaz.

Tanım: Antidekübit oturma sistemi (havalı minder)

SGK geri ödeme tutarı: 1,000 TL

SUT Kodu: 100075

Süre: 2 yıl

Özellikler: duyu kaybı olan ve uzun süre oturan hastalarda dekübit yaralarının oluşmasını önleyen kuru hava dolaşımlı, hücreli ya da jel oturma sistemli.

Not: Bu ürün içinde sadece GAZİLERE ödeme yapılır.

Paylaş :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.