Aktif tekerlekli sandalyeler üst gövde bölümünü tamamen kullanabilen, kol ve el becerileri olan kişiler için kullanımı uygun, kişiye özel olarak imal edilen tekerlekli sandalye tipleridir. Bu kısa aktif tekerlekli sandalye nedir? Yanıtından sonra gelelim asıl konumuz olan aktif sandalye alınırken nelere dikkat edilmesi gerektiğine.

  • Aktif sandalye kullanabilecek, bel, kol ve el becerinizin olduğundan emin olunuz
  • Satın aldığınınız markanın yedek parçasının bulunup bulunmadığını araştırın
  • İhtiyaçlarınızı iyi belirleyin ve o özellikte bir ürün alın (katlanabilir özellikte olmalı, hafif olmalı vb. gibi)

Aktif tekerlekli sandalye özellikleri nedir?

Aktif sandalyelerin en büyük özelliği, karbon, titanyum ve güçlendirilmiş alüminyum gibi son derece güçlü, dayanıklı ve esnek malzemelerden yapılmış olmasıdır.

Tüm aktif sandalyeler “bas çıkar teker” özelliğine sahip olurken, katlanabilen ve sırt kırılan özellikte aktif sandalye modelleri de vardır.

Klasik manuel sandalyelerle kıyaslanamayacak ölçüde dayanıklı ve hafiftirler.

Aktif tekerlekli sandalye markaları

10’dan fazla aktif sandalye markası (yüzden fazla model) olsa da tüm dünyada kalitesini ispatlamış, uluslar arası kalite belgesine sahip şu markalar ön plana çıkmaktadır.

  • Kuschall
  • Ottobock
  • Panthera
  • RGK

Gibi markalar en bilinen ve kalitesini ispatlamış ürünlerdir.

Aktif tekerlekli sandalye fiyatları

İlk paragrafta belirttiğimiz “aktif sandalyelerin çok özel metallerden” yapılıyor olması bu ürünlerin fiyatlarını doğrudan etkileyen bir faktör olup, aktif sandalyelerin fiyatları çoğunlukla 1.500 USD (dolar) başlayıp, 4-5 bin USD ye kadar çıkmaktadır.

Alınacak aktif sandalye kişiye özel yani bire bir kullanıcının ölçüleri (oturma genişliği, bacak boyu, sırt yüksekliği vb. gibi) alınarak yapılacaksa “kişiye özel imalat” olduğundan buda aktif sandalyenin fiyatını yükselten bir faktör olmaktadır.

Direk marka üzerinden örnek vermemiz gerekirse kişiye özel üretilen bir kuschall champion aktif sandalyenin fiyatı ile standart beden bir kuschall championun fiyatı aynı değildir.

Dip not: standart beden, çoğunluğun bedenine uyacak 40-42-44 beden oturma genişliği olan aktif sandalyelerdir.

Türkiye gibi orta gelir grubunda yer alan ülkelerde kullanıcılar sıfır aktif sandalyelerin pahalı olmasından dolayı çoğunlukla fiyatı daha uygun 2. El aktif tekerlekli sandalyelere yönelmektedir.

Dipnot2: Gold Medikal olarak uygun fiyata ikinci el aktif sandalye satışımız vardır.

Dipnot3: Aktif sandalye kategorimizde yer alan ürünlerimizi incelemek için tıklayın: https://goldmedikal.com/aktif-tekerlekli-sandalye