Akülü Engelli Arabası Fiyatları, Modelleri ve Özellikleri

Akülü Engelli Arabası Fiyatları, Modelleri ve Özellikleri

10 Şubat 2022

Halk arasındaki adıyla “akülü engelli arabası” bilinen adıyla akülü tekerlekli sandalye ve engelliler için tekerlekli sandalye seçimin nasıl olması nelere dikkat edilmesi, fiyat ve performans karşılaştırılmasının nasıl olacağına dair detaylı rehber hazırladık. Bu rehber içeriğinde önce tanımlardan başlayıp, devamında seçimlerinizde dikkat etmeniz gereken kritik noktaları belirteceğiz.

Engelli Arabası Nedir?

Akülü engelli arabaları, motor ve aküden oluşan iki temel ekipman kaynaklı çalışan elektrikli sandalyelerdir. Engelli vatandaş engebeli arazi, zorlu yol şartları dahil tüm alanlarda hiç güç sarf etmeden elektrikli engelli arabasıyla yolculuk yapabilir.

Engelli Arabası Elektrikli Sandalye Fiyatları

Engelli arabası fiyatları alınacak aracın, modeline, motor gücü, akü kapasitesine, şarj cihazı AH değeri, sandalyenin koltuk özellikleri diğer donanım seçeneklerine bağlı olarak minimum 5.000 TL’den başlayıp, 150 bin TL ye kadar çıkmaktadır.

ENGELLİ ARABASI FİYATLARI İÇİN BURAYA TIKLAYIN

Engelli Arabası Çeşitleri Modelleri

Birçok farklı özellik ve kullanım alanına sahip, akülü engelli sandalyesi modeli bulunur. Temel anlamda bu modelleri şu şekilde sınıflara ayırabiliriz

  • Arazi tip akülü sandalye (Engebeli araziler için uygundur)
  • Katlanabilir akülü sandalyeler (Araç bagajına sığar kolay taşınır)
  • Ayağa kaldıran akülü tekerlekli sandalyeler (daha çok fizik tedavide kullanılır)

Akülü sandalye modellerini bu şekilde sınıflandırabiliriz. Engelli vatandaş bu 3 sınıfa ayrılan akülü sandalyeyi kendi hareket kabiliyeti, ihtiyaçlarını ön planda tutarak ve tabiki iyi bir araştırma yapıp kendisine en uygun fiyat avantajı sağlayan firmalardan alabilir.

3 Maddede Engelli Akülü Tekerlekli Sandalye Alma Rehberi

  1. Eğer satın alacağınız akülü tekerlekli sandalyeyi daha çok dış mekanda ve engebeli arazi şartlarında kullanacaksınız alacağınız akülü sandalye çeşidinin motor gücü minimum 350 W akü kapasitesi minimum 26 AH şarj cihazı AH değeri minimum 6 amper olmasına dikkat edin.
  2. Katlanabilir akülü sandalye alacaksanız, sandalyenin ağırlığı (en fazla 30 kilo olmalı rahat taşınması için) sandalyenin koltuk yapısı engelli vatandaşın tam olarak rahat oturmasına imkan tanıyıp tanımadığına ve en önemlisi de yedek parçalarının rahat bulunup bulunmadığına dikkat edin. Zira engelli araçlarında yedek parça en önemli kriterlerden biridir.
  3. Ayağa kaldıran akülü sandalye alacaksanız ön planda tutacağınız ilk kural ayağa kaldıran akülü sandalye modelini almadan alınacak aracın engelli vatandaşın kullanımına uygun olup olmadığını mutlaka bir fizyoterapist uzmanına sorun. Eğer aracı kullanacak kişinin eklem açıklığı yeteri kadar esnek değilse ayağa kalkma işleminde kişi zarar görebilir.
Paylaş :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.