Merhaba sevgili dostlarımız, akülü sandalye seçiminde, doğru seçim yapılması için, motor gücü, kullanıcı kilosu ve ve aracın kullanılacağı alanın eğiminin doğru hesaplanması yapacağınız seçimin doğrumu yoksa yanlış mı olduğunu direk olarak etkileyen unsurlardır. 

Gold Medikal ailesi olarak bu hesaplamaların nasıl, neye göre yapılması gerektiğini dilimiz döndüğünce sizlere aktararak doğru seçim yapmanız konusunda sizlere yardımcı olmak amacıyla bu makaleyi kaleme aldık. Hazırsanız başlıyoruz!

Kritik ip ucu:

Akülü sandalye seçiminde motor gücü, kullanıcı kilosu ve ve aracın kullanılacağı alanın eğimi aracın ömrünü ve verimliliğini direk etkiler!

Amacımız kullanılan sandalyenin taşıyabileceği kilo sınırının ve tırmanacağı eğimin en az %30 alt bandında olmasıdır.

Geneli uzak doğudan ithal edilen ve piyasadaki diğer firmalar ile rekabet edebilmek adına sandalyenin kalitesinin düşük olduğu ürünler kullanılmakta. Kapital rekabetin olduğu bu durumda X firması motor kalitesini düşürerek maliyetten tasarruf ederken Y firması ise aküde kalite düşürerek X firması ile aynı fiyat bandına düşmesi, sermaye sahiplerini değil kullanıcıları zor duruma düşürmektedir.

Bilinçsizce yahut maddi imkansızlıklar ile alınan bu sandalyelerde ise en azından kullanım süresini uzun tutabilmek kullanıcının faydasına olacaktır.

Taşıma değerleri 120 kilo ile belirlenen bu sandalyeler, bu kiloda taşıma yapabilse de zaman zaman eğimin arttığı kullanım şartlarında kısa sürede çok kolay arıza vermekte ve garanti kapsamı süresinde firmaya gönderilen sandalyeler hakkında ise ‘’KULLANICI HATASI’’ raporu verilmektedir.

Yetkili bilir kişinin olmadığı gerçeğini de göz önünde bulundurursak hüsranın sonu maalesef kullanıcıyı en terese etmekte ve yapılan harcama boşa gitmektedir.

Şayet kullanmaya mecbur olduğunuz bu ürünleri seçerken en azından 90 kilonun üzerinde olmamalı ve maksimum belirlenen %12 eğimin daha altında tırmanış yapmalısınız.

90 kilo üzerinde ve %12’ eğimin olduğu bölgelerdeki kullanımlarda ise sandalyelerin kullanım süresinin maksimum 1 yıl olduğunu bir çoğunuz deneyerek maalesef gördünüz.

YAPILMASI GEREKEN!

Sandalye seçiminizde öncelikle ikame edilen bölgenin ortalama eğim hesabını yapmalısınız. %12’ ve üzerindeki durumlarda ise mutlaka 340 Watt ortalama güç kullanan motor seçimleri yapmalısınız.

Ayrıca motoru destekleyen sürücü kumandanın en az 50 ah güç değerinde olması şarttır. Standart sandalyelerin geneli 180-220 watt motor ve 35 ah kumanda değerindedir.

Seçiminizde mutlaka bu bilgilere vakıf olmalı ve hileli motor etiketi durumlarına karşı dahi tedbir almalısınız.

Sandalye seçiminiz hususundaki bu detay size mekanik kaliteyi artırarak motor ve kumandanın kullanım ömrünün daha uzun olmasını sağlayacaktır.

Şayet mevki olarak eğimin daha az olduğu bölgelerde ikame eden engellilerimiz ise sandalye seçimlerinde kilo ortalamasını koruyorsa 180-220 watt motor seçeneklerini kullanabilirler. Şayet ürün aldıkları firmadan akü datasheet’lerini mutlaka görmek istemelidir. 

Akü konusunda yeterliliğe sahip ise ürün tercihi yapmalıdır.

Yapılan bu tercihler ile en uyguna almak durumunda kalmış olduğunuz sandalyelerin kullanım sürelerini daha uzun tutabilir ve maddi olarak biraz daha kâra geçebilirsiniz. 

Başta ben Oğuz Şahin olmak üzere tüm ekip üyelerimiz akülü sandalye satın almadan önce sizlere doğru yönlendirme yapma noktasında elimizden gelen yardımı yapmaya hazırız. Unutmayın ben ve ekibim size bir telefon kadar uzaktayız.

Saygılarımla...