x
Hasta Bakımında Kullanılan Medikal Ürünler

Hasta Bakımında Kullanılan Medikal Ürünler

23 Mayıs 2022

Hasta bakımında kullanılan birçok medikal ürün bulunmaktadır. Bu medikal ürünlerin bir kısmı hastanelerde kullanılan ürünlerdir. Hastanede kullanılan ürünlerin kullanımı tıbbi yeterlilik gerektirdiği için bu makalemizde evde hasta bakımında kullanılan medikal ürünlerden bahsedeceğiz.

Evde Kullanılan Hasta Bakım Ürünleri Nelerdir?

Hem hastaların hem hasta bakıcıların (hasta yakınları) günlük yaşam konforunu daha üst düzeye çıkartmak, hastanın rahatını artırırken hasta yakının bakım işlemini kolaylaştırmak için medikal ürün sektörü bir dizi ürün gelişmiştir. Bu ürünlerin en önde gelen 4 hasta bakım ürünü ve bu 4 ürünün hastaya ve yakınlarına sağladığı avantajlardan bahsedeceğiz.

Motorlu Hasta Yatakları

Motorlu hasta yatakları

Hastanelerde görmeye alıştığımız ve hastane yatağı diye adlandırılan motorlu hasta yatakları artık evlerde de kullanılmaktadır. Birçok üretici bu hastane yataklarını evlerde kullanılacak ölçü ve tasarımda üretip satmaktadır. Bu yataklar en az 2 en fazla 4 motorlu olacak şekilde satılır. Motor sayısına göre hasta yatağının pozisyon alma sayısı artmaktadır.

Bu yataklar bir uzaktan kumanda yardımıyla pozisyon aldırılır. Örneğin hasta yatar durumdayken başını yukarı kaldırmak isterse (yaslanarak yatma) uzaktan kumanda da bulunan tuşlara basarak bu pozisyonu rahatça yaptırır. Aynı şekilde ayaklarını yukarı kaldırabilir ya da dizlerine pozisyon aldırabilir.

Bu hasta yataklarının bir kısmı asansör özelliğine sahiptir ve yatak yükseltilip alçaltılabilir. Yatağın yükseklik ayarının olması hastanın kendisinden çok bakıcısın bakım işleminde işe yarayan bir özelliktir.

Hasta yataklarının hasta ve bakıcısına sağladığı en özelliklerin başında, hastanın bakıcısından destek almaksızın yatak içerisinde hareketlerini kendisi yapmasıdır. Bu hem hastayı psikolojik açıdan rahatlatırken hem de bakıcısın hasta ile daha az zaman harcamasına neden olur.

Havalı Hasta Yatakları

havalı hasta yatakları

Motorlu hasta yatakları ile havalı hasta yataklarının işlevleri tamamen farklıdır. Motorlu yatakların özelliklerini üst paragrafta açıkladığımız için onlara tekrar değinmiyoruz. Havalı hasta yataklarının en büyük özelliği yatağa bağımlı hastalarda oluşan yatak yaralarının önlenmesidir. Havalı hasta yatakları boru tipli, vantilasyonlu vb. gibi birçok modeli vardır. Havalı hasta yataklarında bulunan motorlar 24 sat esasına göre sürekli çalışarak hastanın yatağa gelen vücut bölgelerinin sürekli hava almasını sağlayarak kan dolaşımın sağlanması neden olur. Bu durum hasta oluşacak bası yarsının önüne geçer.

Özellikle boru tipi havalı hasta yataklarında hastanın basınç merkezleri sürekli değiştiği için yatak yarası kolay kolay oluşmaz.

Hasta Taşıma Liftleri

hasta taşıma liftleri

Listemizin 3. Sırasında hasta taşıma liftleri bulunmaktadır. Hasta taşıma lifti yatalak hastaların bir yerden başka bir yere taşınmasında kullanılan ve hasta bakıcılarının konforunu üst düzeye çıkaran önemli medikal ürünlerin başında gelmektedir.

Hasta taşıma lifti manuel ve motorlu olmak üzere ikiye ayrılır. Ancak manuel hasta taşıma liftleri kullanım zorluğu nedeniyle günümüzde artık fazla tercih edilmemektedir.

Hasta Tuvalet Sandalyeleri

hasta tuvalet sandalyeleri

Hasta bakımında en zorlanılan kısımların başında hastanın tuvalet ihtiyacının giderilmesi gelmektedir. Bu durumu çözmek amacıyla medikal sektörü “hasta tuvalet sandalyesi” adı altında birçok model üretmiştir. Hasta tuvalet sandalyeleri genellikle kendiliğinden lazımlıklıdır. Bir kısım modellerde hem lazımlık bulunur hem de sandalye ev içerisindeki klozete gerisin geriye yanaştırılarak hastanın tuvalet ihtiyacının giderilmesi sağlanır.

Paylaş :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.