Hasta Yatağı Alırken Dikkat Edilecek Noktalar

Hasta Yatağı Alırken Dikkat Edilecek Noktalar

14 Şubat 2022

Hasta yatağında dikkat edilecek en önemli noktalar arasında ilk olarak karşımıza çıkan;

 • Hastaya özel bir yatak tercihi yapmak.
 • Hastanın rahatsızlığına özel seçimler yapmak.

Hastanın iyileşme sürecini doğrudan etkileyeceği bilinmelidir. Ayrıca yatak seçiminin iyileşme sürecini ve sonrasını doğrudan etkileyeceği göz ardı edilmemelidir. 

 “Eğer hasta yatağı seçiminde yanlış seçim yapmak istemiyorsanız, ilk olarak hastanız için hangi yatağın daha uygun olacağı konusunda doktorunuzun en yetkili kişi olduğunu ve doktorunuzun tavsiyesini almayı unutmayın.”

Hastalığa Göre Yatak Seçimi;

 • Hasta yatağı seçiminde ilk olarak dikkat edilmesi gereken noktalardan biri hastanın sahip olduğu rahatsızlığa uygun bir yatak seçimi yapılmasıdır.

Hasta Vücut Ağırlığı

 • Hasta yatakları ağırlık taşıma kapasitelerine göre çeşitlere ayrılır. Bazı yataklar 100 kg ağırlık taşıyabilirken bazıları ise 150 kg ya da üzerine çıkabilmektedir.

Bası Yarası;

 • Hasta yataklarının bası yarasını önleyici özellikle olması gerekir. Çünkü uzun süre yatmak zorunda olan hastalarda sürekli aynı pozisyonda yatılması nedeniyle bası yaraları oluşur. Ancak hasta yataklarının doğru seçilmesi bu yaraların ortaya çıkmasını önler.

Terlemeye Karşı Koruma;

 • Bası ya da diğer adıyla yatma yaraları genelde terleme ile hız kazanır ve ortaya çıkar. Bu yüzden hasta yataklarının terleme önleyici özelliklere sahip olmasında fayda vardır.

Eklem Ağrılarına Karşı Direnç;

 • Ayrıca bazı hasta yatakları bel ve sırt ağrılarının oluşmasını önler. Bu yüzden uzun süre yatması gereken hastaların bel ve sırt ağrıları ile karşı karşıya kalmaması için buna da dikkat edilmesi gerekir.

Masaj Etkisi;

 • Hasta yatağı seçiminde diğer bir önemli husus ise doğal masaj etkili yataklardan birini tercih etmektir. Doğal masaj etkili yataklar vücudun kan dolaşımını harekete geçirir ve bu şekilde yara oluşumunun önüne geçer.

Motor Desteği ve Pozisyon Değişikliği;

 • Hasta yataklarında elektrikli motor özelliği olması da başka bir önemli noktadır. Bu şekilde hastaya daha kolay bir şekilde farklı pozisyon aldırmak mümkün olur. Üstelik bu sırada insan gücüne ihtiyaç duyulmaz ve tüm işi yatağın kendisi yapar.

Hijyen ve Temizlene bilirlik;

 • Hasta yatağının her an hijyenik olması için belirli aralıklar ile üzerine serilen örtülerin çıkarılması ve değiştirilmesi gerekir. Bu yüzden örtü değişiminin en kolay şekilde yapılabileceği hasta yatakları seçmekte her zaman için fayda vardır.

Sağlamlık ve Dayanıklılık;

 • Hasta yatağı tercihinde önemli konulardan biri de seçilen yatakların dayanıklı ve kaliteli olmasıdır. Özellikle kilo bakımından ağır olan hastalar için seçilen yataklarda hem dayanıklılık hem de kalite oldukça önemli bir konumda yer alır.

Hasta yatağı ve havalı yatak kategorimizi incelemek için tıklayın https://goldmedikal.com/hasta-yatagi-havali-yatak

Paylaş :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.