Price G 50 Optimus 2 RS Akülü Sandalye Karşılaştırması

Merhaba, segmentinde arazide koşan iki ürünün “İnvacare Price G 50 Meyra Optimus 2 RS Akülü Sandalye Karşılaştırması” yapacağız.
Amerikan devi İnvacare Price G50 ve  şimdilerde İngiliz RGK’nın satın almış olduğu bir alman tankı ve tasarımı olan Meyra Optimus 2 RS.

İlk adımımız iki ürünün kaporta koltuk far sinyalizasyon donanımı olacak.

İnvacare kaporta konusunda G 40 larda olduğu gibi giydirme kaporta kullanmaya devam etti. Sağ sol ön ve arka olarak parçalı kaporta yerine koltuk montajından hemen önce bir elbise gibi giydirilen kaporta kullanmış ve bu durum  price G 50 kullanıcılarını oldukça üzmüştür. Çünkü sağ kaportanın aldığı hasarda tüm giydirmeyi değiştirmek zorunda kalmıştır. Kaporta rengi olarak ise 2 renk tercihi olan G 50 siparişe dayalı özel donanımlara sahip olan üretimlerinde renk kartelasını müştehilerinin önüne sunarak farklı renkler dede imalata giderek renk seçeneğini artırmıştır.

Buna karşı Meyra Optimus 2 RS akülü sandalye ise kaporta donanımındaki yeteneğinden hiçbir şey kaybetmeyerek kullanıcısına yeni sürprizler ile gelmiştir. Parçalı kaporta kullanmaya devam eden Optimus 2 RS kaza durumlarında de montajı çok kolay kaportası ile müşterisini mutlu etmeye devam etmiştir. Optimus 2 RS modelimizde Price G 50 gibi 2 renk seçeneği ile müşterisine hitap etmektedir. Özel donanımlara sahip özel siparişlerinde ise çizgisinden taviz vermeyen Optimus 2 RS standart olan bej ve mavi tonlarda ki renkleri ile müşterisine hitap etmektedir. Kısa süreli Polonya macerasında kaporta rengi değişse de biz bilir kişiler tarafından yapılan incelemelerde plastik kalitesi düşmüş olduğu tespit edilmiş ve RGK’nın firmayı satın almasıyla birlikte kısa sürede özüne dönmüştür.

Optimus 2 RS’nin kaportadaki yeni sürprizleri ise kullanıcıdan daha çok dünya üzerindeki teknik servislere altın tepsi ile sunulmuş bir hediyesidir aslında. sebebi ise hem price g 50 lerde ve optimus 2 rs lerde en hassas kısım olan arka dönüş motoru müdahale konusunda ulaşılması en kolay halde dizayn edilmeliydi ve bu konuda meyra kaporta tasarım yeteneğini ispatlamış oldu.

Invacare koltuk

Koltuk yapısına bakacak olursak price g 50 akülü sandalye sıcak pres kalıp koltuk kullanmaya devam ettiğini görüyoruz. Bu metot ile sünger sıkıştırmanın yapıldığı diskten daha büyüktür.  Süngerin orijinal kalınlığının %70 ine kadar 3 kez sıkıştırma yapılarak ve ön yumuşaması verilerek hemen ardından orijinal kalınlığın %40 ına kadar tekrar sıkıştırılır ve sertlik değerleri elde edilir. Bu sayede kendi ortopedik koltuğunu müşterilerine sunar. Koltuk yapısında rahatsızlık durumuna göre özel sebepleri olan müşterilerine ise alternatif seçenekleri bulunmaktadır.

ınvacare kolcak

Kolçak transfer özelliği olarak 2 ayrı seçenek sunan price g 50 sökülebilir kolçak (kelebek vida ile) ve yukarı aşağı hareket kabiliyeti olan kolçak ile hizmet sunmaktadır.

Meyra optimus 2 rs modeli ise koltuk seçeneği olarak Polonya macerasında kullanıcısını çok üzse de rgk ile bu alan dada kendini toplamış ve yoluna devam etmektedir. Sünger yapısı olarak hr grubu sünger kullanmıştır. Bu grupta yer alan süngerler son derece konforludurlar. Esneklikleri yüksek olmalarına rağmen hem çekme hem basma katsayısı neredeyse birbirine eşittir. Diğer gruptaki süngerlere oranla çok daha ortopedik ve dayanıklıdırlar. Ayrıca sırt ve font grubunda aynı süngeri kullanan optimus 2 rs bu klasmanda ne kadar iddialı olsa da invacare price g50 kadar yetenek gösterememiş ve hemen gerisinde kalmıştır.

meyra optimus koltuk

Far sinyalizasyon konusunda ise price g 50 akülü sandalye servo lighting modül destekli harici ışıklandırma sistemi ile karşımıza çıkmıştır. Profesyonel bir elektronik devre ile karşımıza çıkan price g 50 bu alanda aslında gereğinden fazla sorumluluk almıştır. Çünkü arızalı far değişimlerinde dahi profesyonel destek ve bilgi isteyen price g 50 amatör kişiler tarafından aküden ayrılmadan yapılan far değişimlerinde kısa devre oluşması dahilinde sürücü kart program hatasına düşmüş ve yüzlerce mağduriyete sebep olmuştur. 24v aydınlatma seçeneğinde 1,5 w tüketimi olan far ampulleri kullanan price g 50 aydınlatma konusunda tüketimi minilimize ettiği gibi aydınlatmamada üstün yeteneğini ortaya koymuştur. Araç üzerinde ışıklandırma sisteminde oluşacak arızalara karşı ilave reflektörler ile kullanıcının trafikte algılanmasına destek sağlamıştır.

Buna karşılık meyra optimus 2 rs modeli basit bir kart sistemini sürücü karta ilave edip aydınlatma işini çok ciddiye alan harici bir kart kullanmamıştır. Aydınlatma konusunda yeterliliği yakalayan optimus 2 rs led far veya 6v 2,0 w lık ampulü ile aydınlatmada yeterliliği yakalamıştır. Sürücü kart üzerinde oluşan ısıyı hesaba katmayan optimus 2 rs aydınlatma kartının ısısından dolayı oluşan ampul patlamalarının önüne geçememiştir. Reflektör konusunda kullanıcının emniyetini price g50 gibi asla elden bırakmamıştır. Farklı iki markada eksik ve fazlaları arasında bu konuda birbirine üstünlük sağlayamamıştır.

Invacare price g 50 elektronik elektromekanik ve mekanik anlamda detaylı olarak incelediğimizde kumanda grubunda dynamic dx serisinden bir türlü vazgeçemediğini g 40 larda ve plus modellerin dede gördük. 80 ve 120 ah lik kumanda seçenekleri ile sahnede yerini alan g 50 kendini kumanda konusunda yenilememekte kararlı. Dynamic ten yeterli verimi alsada oluşan kronik hatalara karşı ve hassasiyeti sebebiyle de ülkemizde yeterli bilgiye vakıf olunmadığı için sürekli problem açıyor. Bakımsız motordan oluşan kart ısınmaları elektronik kart üzerinde mosfetlere ve f2 lere sürekli olarak zarar vermektedir. Aslında bakımları profesyonel olarak takip edildiği sürece asla hata vermeyecek olan bu sürücü maalesef kullanıcı hataları sonucu sürekli hata vermekte ve yanlış kullanımdan dolayı gözden düşmektedir.

Price g 50 akülü sandalye motor grubunda ise 500w ve 680 w lık 2 ayrı seçenekle karşımıza çıkıyor. Km/sa olarak 6 ve 10 km/sa hızda giden Amerikan devi hız seçeneğine göre motor watt değerlerini maalesef ayırmış. 6 km/sa için 500w motor seçeneği kullanan price g 50  10 km/sa için 680 watt destekli motor kullanmıştır. Şanzıman grubunda emd ile çalışan g50 bu konuda kesinlikle doğru tercih yapmıştır.

Optimus 2 kumanda

Meyra serisi olan optimus 2  ise elektronik elektromekanik ve mekanik anlamda asla acele etmemiş ve piyasaya optimus 2 leri sürmeden önce 2008 de üretimini bitirip 2011 e kadar stok üzerinden satışını yaptığı optimus 1 lerde dynamic serisi özel bir kumanda kullanıp kumandanın testlerini eski sürüm olan optimus 1 lerde yapmıştır. Mevcutta oluşan kronik hatalar giderildikten sonra optimus 2 de bu kart kullanılmaya başlasada kart üzerinde yaklaşık 3-4 yıl aralığından sonra role hatası vermeye başlamıştır. Role de kullanılan marka ne kadarda kendini ispatlamış olan bosch’ta olsa role yapışıp kalmakta ve parça üzerindeki mekanik hata giderilememektedir. Bu hatayı gören optimus 2 tasarımcıları tercihlerini r-net sürücü de kullanarak yeni imalat yılına çok daha güçlü olarak girmişledir. Hız seçeneği olarak 6 km 10 km 15 km aralıklarında 3 hız seçeneği kullanan optimus 2 müşterisini memnun etmeye devam etmiştir. Ayrıca motor seçeneği olarak price g 50 kadar bencil olmayıp tüm hız seçeneklerinde 950 watt lık motor kullanarak tüketimi artırsada memnuniyet seviyesini fazlası ile yüksek tutmuştur.  Total ağırlıkta price g 50 den yaklaşık 11 kilo (aküler hariç ağırlık) daha hafif bir şase ile karşımıza çıkan optimus 2 rs bu yeteneğinide kullanarak arazide ve çok zorlu kullanım şartlarında price  g 50 yi evin küçük kardeşi haline getirmiştir. Motor ve şanzıman konusunda bauer ile çalışan optimus 2 hâlâ hata vermeden kullanılan şanzımanı ile uzun yıllara meydan okuyacaktır.

SONUÇ

Karşılaştırılan 2 segmentede detaylıca baktığımızda Almanların bu işte hâlâ çok iyi olduklarını söyleyebiliriz. 1944’te üretimine başlayan Meyra sanırım bayrağı uzun yıllarda kimseye kaptıracak gibi değil.  Price g50 ise çok daha geniş anlamda üretim kapasitesi olduğu için sanırım Price G50 ye gereken önemi de vermeyecektir.