x
Wollex katlanabilir akülü sandalye modelleri incelemesi

Wollex katlanabilir akülü sandalye modelleri incelemesi

17 Şubat 2022

Sevgili Gold Medikal müşterileri, ziyaretçilerimiz. Bu inceleme yazımızda sizlere WOLLEX Akülü sandalye grubunda yer alan “katlanan akülü sandalye” modellerinin detaylı incelemesini yapacağız. Wollex’in toplamda 6 adet katlanabilir akülü sandalye modeli bulunmakta. Bunlardan 3 tanesi, Lityum iyon (Li-ion) bataryaya sahip ve aküleri sökülmeden katlanabiliyor. Geriye kalan 3 modelde ise aküler çıkartıldıktan sonra katlanma özelliği var.

Lityum İyon Pilli Katlanabilir Akülü Sandalye Modelleri

Aşağıdaki 3 modelde aküler çıkartılmadan katlanabiliyor. Katlanma işlemi sırasında bu 3 modelde herhangi bir parçanın sökülmesi gerekmiyor.

  1. Wollex W807 (Lityum ıon pil)
  2. Wollex WGP110 (Lityum iyon pil)
  3. Wollex WG-P140 (Lityum İon pil)

Aküler çıkartıldıktan sonra katlanabilen modeller

Aşağıdaki 3 model ise aküler çıkartıldıktan sonra katlanma işlemi gerçekleşir. Her 3 modelde de akülerin kolayca çıkartılması için aküler aracın arka kısmına kolayca sökülüp takılacak alana yerleştirilmiş.

  1. Wollex WG-P100 (Aküler çıkartılıp katlanır)
  2. Wollex W11A (Aküler çıkartılıp katlanır)
  3. Wollex WG-P200 (Aküler çıkartılıp katlanır)

Üçerli gruplara ayırdığımız katlanabilir modellerin her birinin diğerlerine göre avantaj ve dezavantajları bulunmakta. Burada amacımız bu 2 grubu birbiriyle yarıştırmak değil, her grubun avantaj ve dezavantajını sıralayarak tercihi kullanıcıya bırakmak…

Hazırsanız başlayalım?

LİTYUM İYON PİLLİ (BATARYA) KATLANABİLİR AKÜLÜ SANDALYELERİN AVANTAJLARI

Lityum iyon piller yapıları gereği, küçüktürler ve çok az yer kaplarlar. Bu az yer kaplamanın avantajıyla lityum ion bataryalı akülü sandalyeler bataryalar sökülmeden katlanma yeteneğine sahiptir. Bu özellik kullanıcı için “pratik kullanım” imkanı sunmanın yanısıra sandalyenin hafif olmasını sağlar.

Not: Yazımızın sonunda lityum ion pillerin ne olduğunu detaylı şekilde açıklayacağız.

Fazla laf kalabalığına girmeden en anlaşılır cümlelerle anlatmak gerekirse Lityum İyon pil = hafiflik + pratik katlanma özelliğine sahip akülü sandalyedir…

Bu kısa bilgiden sonra modellerimizin genel özelliklerini sıralayalım…

WOLLEX W807

Wollex w897 inceleme

Wollex W807 model katlanabilir akülü sandalyenin, aküler (lityum iyon piller) dahil toplam ağırlığı sadece 20 kilodur. Taşıma kapasitesi 120 kilogram. Bu modelin şasesinde çok özel bir malzeme olan titanyum ve güçlendirilmiş alüminyum kullanılmıştır.

Not: Titanyum savaş uçakları, implat dişler dahil dayanıklılık ve hafiflik gerektiren iş ve işlemlerde kullanılan metal çeşididir.

Titanyum gövde yapısı + lityum iyon piller = 20 kg gibi dünyanın en hafif katlanabilir akülü sandalye ünvanı…

WOLLEX W807 AVANTAJLARI:

Hafif oluşu ve saniyeler içerisinde katlanabilmesi nedeniyle kullanıcı için kolay taşıma, depolama imkanı sunar. Özellikle iç mekanlarda seri ve pratik sürüş keyfi yaşatır. Şasede kullanılan titanyum aracın çarpma ve darbelere karşı maksimum düzeyde dayanıklı olmasını sağlar.

Aracın ön ve arka teker boyutları 8 inç gibi küçük boyuttadır. Bu teker boyutu iç mekanlarda sorun yaşatmasa da dış mekanlar için kesinlikle bir sorun olacaktır. Ayrıca araçta kullanılan 2x150 w 24 v (MTM Hup) Motor size dış ortamda ve engebeli arazide gerekli gücü vermekte yetersiz kalabilir.

Bu veriler görece olarak ilk bakışta araç için olumsuz yanlar olarak görünse de, W807’nin dünyanın en hafif katlanabilir akülü sandalye olması ünvanı, titanyum şasesi kesinlikle araç için tercih edilebilir özellikler arasında yer alır. Ek olarak, pratik yapısı ile düz zemin ve maksimum 12 derecelik eğimlerindeki şehir kullanımlarında oldukça rahat bir sürüş imkanı sağlar.

WOLLEX WGP110

wollex wgp110 inceleme

Wollex WGP110 katlanabilir akülü sandalye, lityum ion pilleri olan aküler çıkartılmadan katlanama yeteneği olan bir modeldir. Bu modelin toplam boş ağırlığı 40 kilo taşıma kapasitesi ise 120 kilodur.

Bu modelin avantajı motor gücü ve teker çapları (bir üsteki modele göre) daha büyük olduğundan dış mekanlarda daha verimli kullanılır olmasıdır.

WGP110’da, 2x200 W DC motor kullanılmış. Arka teker boyutu 12,5 inç tir. Dezavantajı ise toplam ağırlığının 40 kilo olmasıdır.

WOLLEX WG-P140

wollex wgp-140 inceleme

Wollex WG-P140 lityum iyon pilli katlanabilir akülü sandalyemiz, yine yukardaki 2 modelde olduğu gibi aküler (batarya) çıkartılmadan ve herhangi bir ek araç kullanmadan katlanabilme yeteneği olan akülü sandalye modelidir.

Bu model için yukarda incelediğimiz 2 katlanabilir akülü sandalyenin ortalaması diyebiliriz. Toplam boş ağırlık (aküler dahil) 32 kg, taşıma kapasitesi 120 kilogram.

Üründe 2x200W DC motor bulunurken, arka teker büyüklüğü 12,5 inçtir. Bu modelin avantajı iç ve dış mekanlar için daha uygun motor gücü ve teker çapının olmasıdır. Tek dezavantaj ise ağırlık olarak karşımıza çıkıyor. Ki bu ağırlık (bize göre) kabul edilebilir sınırlar içerisinde bir ağırlıktır.

AKÜLER ÇIKARTILIP KATLANABİLEN AKÜLÜ SANDALYE MODELLERİ

Bu serideki 3 modelimizde aküler de – monte edildikten sonra katlanabilme özelliği var. Bu akülerin çıkartılıp katlanma işlemi kullanıcı için biraz zor olsada kendi içerisinde bu serideki sandalyelerinde avantaj ve dezavantajları bulunmakta.

WOLLEX WG-P100

wollex wg-p100 inceleme

Wollex WG-P100 Katlanan akülü sandalye, aküler dahil toplam boş ağırlığı 60 kg, taşıma kapasitesi ise 120 kilogramdır. Araçta 2x200 w DC motor kullanılmış. Arka teker büyüklüğü 12,5 inç. İlk bakışta akülerin söküldükten sonra katlanabilir oluşu bir dezavantaj olarak görünse de akülerin sökülmesi kolay bir bölgeye yerleştirilmiş olması bu durumu çok da sorunlu bir durum olmaktan çıkartıyor.

Aracımızın ful hareketli kolçakları, yarım kırılabilir sırt kırma özelliği ve 2x28 amperlik Amerikan tipi aküleri aracın cazip yanları olarak sıralanabilir…

WOLLEX W11A

wollex w111a inceleme

Wollex W111A bir üstteki modelimizle (WG-P100) benzer özelliklere sahip katlanan akülü sandalye modelidir. W11A’nın aküler dahil toplam boş ağırlığı 60 kg, taşıma kapasitesi 120 kg, motor gücü 2x200w. Arka teker çapı, 12,5 inç. Bu modelde de 28 amper Amerikan akü kullanılmış.

Bir üst modelin aynısı özelliklere sahip olduğunu söylemiştik. Belki bu modeli diğerinden ayıran tek ayrıntı, hava alabilir, terletme yapmayan oturma minderi olduğu söylenebilir.

Wollex WG-P200

wollex wg-p200 özellik incelemesi

Wollex WG-P200 model katlanan akülü sandalyemiz bu serideki en güçlü motora sahip üründür. 2x340 W DC motor bulunmakta. Bu motor kapasitesi katlanabilir bir akülü sandalye için oldukça tatminkar bir watt değeri. Bu motor gücüyle aracı hem iç hemde dış mekanlarda rahatlıkla kullanabilirsiniz. Akü kapasitesi 2x36 amper deep cycle özellikli jel akü kullanılmış. Akü seçimi de oldukça tatminkar görünüyor.

Sandalyenin boş ağırlığı 66 kg, taşıma kapasitesi ise 120 kilogramdır. Hem iç hem dış alanlarda verimli hemde katlanabilme özelliğine sahip bir katlanabilir model arayanlar için Wollex wgp200 iyi bir tercih olacaktır.

Lityum iyon (Li-ion) Batarya Nedir? Özellikleri nedir?

Daha çok yüksek teknoloji gerektiren cihazlarda (cep telefonu, diz üstü bilgisayar vb. gibi) kullanılan Lityum piller konvansiyonel bataryalara nazaran, çok daha hafif ve küçük boyutlardadırlar. Bunun yanısıra lityum ion piller diğer batarya çeşitlerine göre daha kısa sürede şarj edilebilir, daha uzun ömür süresilerine sahiptir.

Ve bir diğer önemli ayrıntı ise diğer batarya çeşitlerinde olduğu gibi lityum pillerin şarj edilmesi için pillerin tam olarak boşalması gerekmez. Daha açık bir ifadeyle %50 deşarj halindeki bir lion pili şarj etseniz bu batarya için bir sorun olmayacaktır. Aynı zamanda şarjın yarıda kesilmeside bir sorun teşkil etmez.

Kaynakça: https://tr.wikipedia.org/wiki/Lityum_iyon_pil

YAZAR: Halil YILMAZ (Gold Medikal Teknoloji yazarı)

Yazar Halil YILMAZ

Paylaş :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.