Bu Tekerlekli Sandalye Merdiven İnip Çıkabiliyor

Kimi doğuştan kimi başına gelen bir kaza ya da hastalık nedeniyle engelli konumunda gelen birçok insanın en yoğun şekilde muzdarip olduğu konu şüphesiz hareketlerindeki kısıtlılık durumu olmaktadır. Engelli bireylerin ev dışına çıkma konusunda yaşadıkları sorunlar birçok bilim insanının da çözmek için üzerine eğildiği konular olagelmiştir.

Engelliler için yardım almadan düz yolda bile ilerlemek ve bir yerlere ulaşmak bu denli zor hatta imkansız iken artık günümüzde geliştirilen çeşitli versiyonlardaki tekerlekli sandalyeler yaşamı kolaylaştırıyor.

Engelli bireylerin en büyük sıkıntılarının başında da rampası bulunmayan mekanlarda merdiven çıkmak geliyor. Son yıllarda toplumsal bilincin artmasına bağlı olarak kimi kurum ve kuruluşlarda engelliler için rampa gibi çözümler üretilse de bu durum halihazırda çok düşük bir orana hitap ediyor.

merdiven çıkan akülü engelli aracı

Merdiven Çıkamayanlar İçin Scewo

Engelli bireylerin akülü tekerlekli sandalyeleri ile merdiven çıkmaları günümüz teknolojileri ile artık mümkün. Yakın bir zaman öncesine kadar hayal bile edilemeyen bu durum artık ilhamını doğadan alan teknolojiler sayesinde gerçeğe dönüşüyor. Tırtıldan ilham alan paletli rayları ve manevra yeteneği üst seviyede olan bu sandalyeler ile merdivenler ve benzeri engeller artık bir sorun olmaktan çıkıyor.

Merkezi İsviçre’de bulunan Zürih Üniversitesinde görevli 10 kişiden oluşan bir akademisyen grubunun geliştirdiği bu yeni nesil akülü sandalye sıradan akülü sandalyelere kıyasla çok daha fazla yeteneğe sahip. 

Tek başına merdiven çıkabilen Scewo Akülü Tekerlekli Sandalye aynı zamanda üzerinde bulunan donanımlar sayesinde kaldırım inip çıkabiliyor, otobüs ve minibüs benzeri araçlara inip binebiliyor. Sandalyenin alt kısmında yer alan iki tekerlek ile bunları başarması ve aynı zamanda çok basit bir kumandasının olması kullanım kolaylığı da sunmakta.

Scewo’nun Devrilmesi Neredeyse İmkansız

Kendi kendisini dengeleme özelliğine sahip olan bu yeni nesil tekerlekli sandalye karşısına çıkan engele göre dört değişik mod ile sürülebiliyor. Sandalyeye inip binme, belirli bir yerde durma gibi amaçlar için kullanılan güvenli mod, kullanıcıyı bir asansör gibi 1 metreye kadar yükseltebilen ve kullanıcının insanlarla daha rahat konuşabilmesini sağlayan yükseltilmiş mod, merdiven çıkabilmek için kullanılan merdiven modu ve sandalyede kaygan zeminli ortamlarda kaymayı engelleyici palet modu.

Tüm bu modların akıllı telefon üzerinden de kontrol edilebildiği sandalye ile telefonların şarj edilebilmesi de mümkün.

Paletlerin alt kısmında bulunan kauçuk malzemeler ile konforlu bir sürüş sağlayan sandalyenin devrilmemesi için birçok önlem alınmış. Sandalye kendi etrafında dönme yeteneği sayesinde birçok engelin aşılması için kullanıcısına kolaylık sağlıyor. Minimize edilmiş boyutları ile standart birçok kapıdan da kolaylıkla geçebilen sandalye bu küçüklüğüne rağmen birçok farklı oturma ve dinlenme pozisyonu da sunabiliyor.

Ayakta durabilen robotların temel çalışma mantığı olan “ters sarkaç” tekniği ile geliştirilen Scewo Tekerlekli Sandalye 20 ° ile 37 ° aralığında açılara sahip tüm merdivenlerde güvenle kullanım imkanı veriyor.

Harika Özellikler Bir Arada

Masada otururken 47 santime kadar yükseltilebilen oturma yeri ile hemen hemen tüm masalarda konforlu bir şekilde vakit geçirebilir, yemek yiyebilir, çalışabilirsiniz.

Scewo herhangi bir ev prizinden kolaylıkla şarj edilebiliyor. Şarj süresi ise 4 - 5 saat arası. Bir tuşa basarak katlanabilen Scewo’yu otomobilinizin bagajına kolaylıkla koymanız da mümkün.

Scewo aynı zamanda yatay pozisyonda bekleme özelliği sayesinde uygun ortamlarda uyumanız veya yatay pozisyonda dinlenmeniz için eşsiz bir seçenek sunar.

scewo wheelchair

Devrim Yaratan Kontrol Mekanizması

Scewo Akülü Tekerlekli Sandalyeyi kullanımı çok basit pratik bir kontrol kumandası (joystik) ile kullanabiliyorsunuz.

Diğer birçok tekerlekli sandalyede de görüşen bu kumanda kolundan farklı olarak Scewo’da yeni nesil bir kumanda tekniği geliştirildi. Sandalyenin arkalığını bir çeşit kumanda koluna dönüştüren bu teknoloji sayesinde kullanıcı vücudunu hareket ettirerek sandalyenin istediği yöne gitmesini sağlayabiliyor. Vücudun üst kısmının hareketleri ile sandalyenin kontrol edilebiliyor olması kullanıcının ellerini de farklı amaçlar için kullanmasına olanak tanıyor.