x
Wollex akülü sandalye modelleri özellik değerlendirmesi

Wollex akülü sandalye modelleri özellik değerlendirmesi

17 Şubat 2022

Wollex Türkiye’de akülü sandalye pazarının %20 ila 30’unu elinde tutan Pazar bayı oldukça yüksek bir markadır. Alt, orta ve üst segment te akülü tekerlekli sandalye modelleri olan wollex’in modellerine dair müşterilerimizden gelen genel sorular doğrultusunda genel bir değerlendirme yapacağız.

Wollex akülü sandalye modelleri

  • WG-P140, B500, WGP110, W807, W124, W129, WG-P110, WGP130, W11A, W127, W123 olmak üzere 11 farklı modeli vardır.
  • 4 farklı katlanabilen akülü sandalye modeli (bu 4 modelin 3’ü lityum pillidir)
  • 1 Çocuk akülü sandalye modeli
  • 1 Ayağa kaldıran akülü sandalye modeli
  • 10 Yıl yedek parça garantisi
  • 2 Yıllık garanti kapsamında oluşacak arızlar için ücretsiz teknik servis hizmeti

Wollex akülü sandalye özellikleri (genel değerlendirme)

Araçlarda, kullanılan temel ekipmanların, motor, joystick, akü vb. gibi, özellikleri bir meyra, ottobock, invacare gibi Avrupa menşeli markalardaki özellikler kadar üst düzeyde olmasa da modellerin fiyat aralığı alt ve orta sınıf kullanıcı için makul rakamlarda oluşu, temel ekipmanların kalite standartlarının orta seviyede yer alması wollex marka akülü sandalyelerin cazip yanları olarak karşımıza çıkmaktadır.

Hem iç hem dış mekân kullanımı için uygun modelleri olsa da çok çok engebeli arazi koşulları için wollex’in bir modelinin olduğunu söylemek çok zor.

WOLLEX KATLANAN AKÜLÜ SANDALYE SERİLERİ

Katlanan sandalyelerde wollex marka ürünlere baktığımızda 2 ayrı segment ve 5 ayrı modelde kartelaya sahip olduğunu görüyoruz.

2 ayrı segmente baktığımızda ise Lityum iyon bataryalı hafif alüminyum kadroda 3 ayrı model ve deep cycle jel bataryalı çelik kadroda ise 2 ayrı model ile karşılaşıyoruz.

Hayatımızın en önemli parçası olan akülü engelli araçlarımız için katlanabilme yeteneği kimilerimiz için oldukça önemli. Seyahat hali durumunda otomobillerin bagaj kısımlarına sığabilmesi engelli ve yakınları için çok işlevsel bir özellik.

Bu konuda hassasiyet gösteren wollex için segmentleri ayrı ayrı inceleyelim.

LİTYUM İYON BATARYA ALUMİYUM KADRO

Bu segment grubunda 3 ayrı model ile karşılaşıyoruz. Bunlar sırasıyla Wollex wg-p 110, Wollex wg-p 140, Wollex w807

Ürün detaylarını tek tek inceleyelim.

Wollex WG-P110

Standart katlanan sandalyeler ile aynı kadro yapısına sahip olan bu ürünü bilindik diğer kadrolardan ayıran en büyük özelliği kadro yapısının tamamının alüminyum dan üretilmiş olmasıdır.

7022 serisi 22 mm çapında 2.5 mm et kalınlığı kullanılarak imal edilen bu kadro yapısı itibari ile oldukça hafif ve sağlam bir yapıya sahiptir. Lityum bataryalar ise sandalyenin kolçak alt kısımlarında bulunuyor. Bu durum ürünün alt kısmında oldukça büyük bir alan açılmasına sebep oluyor.

 

Diğer genel özelliklerine bakacak olursak mekanik anlamda 2x 200 watt fırçalı motor sistemi kullanıyor. Sürücü kumandada kalitede asla taviz vermeyen wollex bu modeli olan wg-p 110 ‘da VR2 sürücü sistem kullanıyor.

Akü olarak ise lityum iyon bataryada 24 V/11.6 ah değerinde özel piller kullanıyor.  5 saatte şarj olabilme yetisine sahip olan bu ürün için 5 ah/sa lik alüminyum gövde ve fan soğutmalı şarj aletine sahip. 

Wollex Wg-P140

Kendi alanında en sağlamı olarak adlandırabiliriz. Genelde thurc tipi tek dişli motor kullanan diğer ürünlerden aykırı olarak linix 3 dişli şanzıman sistemi kullanan bu ürünü diğerleri ile kıyasa gittiğimizde kronik olan şanzıman dişli hataları ile karşılaşmayacaksınız.

Bu durum ürünün kilo olarak değerini artırıp refakatçiyi biraz daha zorlasa da kullanıcı için uzun yıllar hizmet edebilecek bir kadro yapısına ve motor grubuna sahip.  Kadrodaki mevcut ağırlık ise 33 kg (aküler de monte edilmiyor)

Motor gruplarında 2x200 watt linix motor kullanan wollex wg-p 140 kumanda serisinde yine kaliteyi düşürmeyecek şekilde davranmış ve MİCON serisi ile yol almıştır. Akülerde lityum iyon batarya kullanan wollex wg-p 140 20 ah’lik yüksek değerlerde hizmet veriyor.

Tamamı alüminyumdan imal edilmiş ve katlandığı zaman minimal ölçülere ulaşan wollex wg-p 140 sadece 33 kg’dan ibaret. Katlandığında birçok aracın bagajına sığabilen bu üründe ayrıca sırt kısmı mevcut kadrodan de monte edilebiliyor. 

Sınıfının en iyisi derken birçok etkeni göz önünde bulunduruyoruz. Bunlar sırasıyla akü motor kumanda ile başlayıp kendisini kadro ile tamamlayan sistemler. Ülkemizdeki ekonomik alım gücünü baz alacak olursak ve doğru orantıda kullanım süresini etkileyen faktörlere bakıldığında minimum 6-7 sen aralığında hizmet etmek mecburiyeti olan ürünlerdir.

Bu hususta ithalatçılara düşen en önemli görevler ülkenin coğrafi yapısı alım gücü iklim dönemlerindeki max-min sıcaklık ve soğukluk değerlerine hâkim olmak ve bu hususta getirecekleri ürünler için doğru tercihlerde bulunmalarıdır.

Wollex wg-p 140 da bu durumu tam anlamı ile kendi segmenti içerisindeki diğer ürünler ve markalar arasında en ön plana çıkıyor.

WOLLEX W807

20 kg kadar hafif olan ve tamamen refakatçi kolaylığı sağlayan wollex w807 kapalı alanlar haricinde kullanımında dış mekanlarda 70 kilonun üzerinde kullanılması tarafımızca tavsiye edilmez. Şayet kapalı alanlar, sahil kenarları gibi düz kullanım zeminlerinde zorlu arazi şartlarına uğramayacağı sürece yıllarca hizmet edebilecek bir ürün.

Üretim maksadı gereği kullanım alanları doğru belirlenmeli ve işinin uzmanı kişiler tarafından kullanım alanları belirlenerek satışı yapılmalıdır.

  

Thurc tipi motor redüktör kullanan, şayet redüktörde polyemit yerine çelik dişli kullanılmış ve motor ömrü artırılmıştır. 160 watt tüketim değeri olan bu motor için düz zeminlerde 120 kg, arazide 70 kg (teknik servisimiz tarafından uygun görülen taşıma değerleridir) taşıma kapasitesine sahiptir.

50 ah lik bir kumanda ile hizmet veren bu ürün için taşıma kapasitesine uygun bir kumanda seçimidir. Lityum iyon akülere sahip olan wollex w807 için kullanılan ah değeri 18.8 ah’dir ve uzun süreli sürüşlere oldukça müsaittir.

Kadro yapısında uçak alüminyumu kullanılarak imal edilmiş bu ürün dünyanın en hafif kadrosuna sahiptir ve sadece 20 kg’dır. Katlanması oldukça basit ve saniyeler içerisinde katlanabilir ve minimum ölçülere indirilebilir. Üretim maksadı haricindeki kullanım alanlarında asla tavsiye edilmemelidir.

Ürün maksadı dışında kullanıldığı sürece kullanıcı hataları ile karşılaşılabilir.

WOLLEX W 111A

Yıllardır piyasada kullanımda olan wollex w 111 A serisi bu akülü tekerlekli sandalye rüştünü ispatlamış ve kullanıcısına uzun yıllar hizmet verebilmektedir.

Tamamı çelik kadroya sahip olan wollex w111A oldukça sağlam bir şase yapısına sahiptir.

Katlanabilme özelliği yanı sıra sırt direk kısımları da menteşeli olup ayrıca katlanabilmektedir. Transfere uygun yan kolçaklar, sökülebilir ayaklıklar ve katlanabilen şasesi sayesinde minimal ölçülere sahiptir. Ürünü katlayabilmek için akü kutusu ayrıca de monte edilmelidir.

Sürücü kumanda grubunda ise kaliteden yine taviz vermeyen wollex w 111 A için VR2 (50 ah) kumanda serisi kullanılmıştır.

Motor gruplarında 24V / 2x200 watt dc motor kullanılmıştır. Motor yapısı olarak teknik hizmet veren kişi ve firmalar tarafından demontasyon süreci biraz daha zordur.

Şayet yeterliliği tam kişi ve firmalar tarafından oldukça kolay şekilde müdahale edilebilir.

28 ah deep cycle jel akü kullanan wollex w 111 A serisi bu ürün ile ortalama hedeflenen kullanım süresi 12-15 km aralığındadır. 6.2 km/sa hız ile sürüşte 12’ eğimlere kadar tırmanış 120 kiloda uygundur.

Teker gruplarında ön teker için 200x50 polyemit jantlı pu dolgu teker arka teker için ise 12 ½ alüminyum bölünebilir jantta pu dolgu teker kullanılmıştır.

WOLLEX P-100

Ekonomik modeller arasındaki kalite sırasında zirvede bulunmaktadır. Birkaç eksik özellikleri ise fiyat farkı göze bile göstermemektedir.

Wollex wg-p 100 için kullanılan kumanda sistemi VR2 sistem, motor wollex w 111 A ile aynıdır.

Kadroda ki farklılıklar ise havalı arka tekerler, kolçak yükseklik ayarı olmaması gibi faktörlerdir. Akülerde dahi wollex w 111 A daki akülerin aynısı ile karşılaşacaksınız.

Arka teker grubunun havalı olması sürüş esnasında patlamaya karşı kullanıcıyı zorlayabilir. Şayet fiyat avantajı sayesinde kullanıcı teker gruplarını değiştirse dahi 111 A modelin fiyatından hâlâ daha ekonomik olacaktır.

Wollex wg-p 100 modelde kullanım alanları için tüm özellikleri göz önünde bulundurduğumuzda Wollex W111A serisinin bütün yeteneklerine sahip olduğunu göreceksiniz.

SONUÇ;

Donanım seçenekleri, uygun fiyat listesi, kullanıcıya sunduğu farklı seçenekler ve ürün kalite puanının orta ve üst düzeyde oluşu ve en önemlisi wollex akülü sandalye fiyatlarının son kullanıcıya cazip gelmesi markayı cazip kılan yanlar olarak yorumlamak mümkün.

Paylaş :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.