AKÜLÜ TEKERLEKLİ SANDALYE MARKALARI

Engelli bireylerin mobilite çözümlerinde hiç kuşkusuz akülü sandalyeler büyük önem taşımaktadır. Piyasada onlarca çeşit markaya ait akülü sandalye var. Bu marka bolluğunda kullanıcılar doğru markayı bulma konusunda kafa karışıklığı yaşıyor olabilir. Peki hangi marka yada markalar akülü sandalyeyi üretir?

Bu sorunun yanıtını bir çırpıda vermek elbette zor fakat imkansız değil. Elimizdeki ilk done akülü sandalye üreticisi markalarının tarihine bakmak olmalı. Hazırsanız başlıyoruz.

MEYRA AKÜLÜ SANDALYE MODELLERİ VE TARİHİ

Meyra akülü sandalye

Yaklaşık 80 yıllık bir tarihi olan Meyra Grup akülü tekerlekli sandalye ve rehabilitasyon yardımcıları üreticilerinden biridir .1936 Yılında kurulan şirket vakfı, 1938 yılında engelli ve hasta bireyler için ilk araçlarını üretmeye başladı.

1950 yılından sonra yani 2. Dünya savaşından sonra her savaşta olduğu gibi insanların sakatlanması nedeniyle firma daha da genişledi.

Alman kökenli Meyra Grup CEO su amaçlarını ve ürün geliştirme aşamalarını anlatırken şu cümleleri kullanıyor. “Meyra olarak ilkemiz herkes için hareket. Ürünlerimiz engelli veya hareket kabiliyeti kısıtlı olan insanlar için vazgeçilmez yoldaşlardır ve günlük hayatta karşılaştıkları çok sayıda küçük ve büyük mücadeleye yardımcı olurlar. Ürünlerimizin geliştirilmesinde ve daha da kusursuz hale gelmesinde bizzat kullanıcılar, terapistler, üniversitelerle iş birliği içindeyiz.”

Meyra’nın en çok tercih edilen ve kalitesini dünyada ispatlamış 3 akülü sandalye modeli ise şu şekilde sıralanabilir.

Meyra Optimus 1

Meyra Optimus 2

Meyra Champ

Meyra Optimus RS

Not: Yukarda sayılan 3 modele dair tüm teknik analizler için ürün adlarına tıklayınız

INVACARE AKÜLÜ SANDALYE MARKALARI VE TARİHİ

Invacare akülü engelli aracı

Invacare Corp Yaklaşık olarak 1970 yılının sonlarına doğru ABD (Amerika Birleşik Devletleri) kurulan bir şirkettir.

Şirket bünyesinde Invacare markası adı altında akülü sandalye, Küschall markası adı altında ise aktif tekerlekli sandalye üretimi yapılmaktadır. Bakınız: Küschall

Not: Invacare Corp 1995 yılında kuschall markasını kendi bünyesine katmıştır.

EN ÇOK TERCİH EDİLEN INVACARE AKÜLÜ SANDALYE MODELLERİ

İnvacare Zephyr Safir 

Invacare G50

İnvacare Storm 3

İnvacare Typhoon

PERMOBİL AKÜLÜ SANDALYE MODELLERİ VE PERMOBİLİN TARİHİ

permobil akülü sandalye

Bir İsveç markası olan Permobil medikal sektöründe çığır açan bir firmadır. İlk olarak 1960 yıllarında temelleri atılan Permobil ilerleyen yıllarda Roho, TiLite şirketleri gibi dünya çapında üne kavuşmuş medikal sağlık alanında faaliyet gösteren bir çok şirketi satın alarak bünyesine katmıştır.

Permobil başta akülü sandalyeler, pediatrik çocuklara yönelik ürünler üretmektedir. Dünyanın 17 ülkesinde faaliyet gösteren permobilin en çok beğenilen akülü sandalye modelleri ise şu şekildedir.

Permobil M300

Permobil C500

OTTOBOCK AKÜLÜ SANDALYE MODELLERİ VE TARİHİ

Ottobock akülü tekerlekli sandalye

Dünyada ünlü medikal ortopedi firması Ottobock un tarihi 90 yıla yaklaşmaktadır. Merkezi Almanya’da bulunan Ottobock 1919 yılında Berlinde kurulmuş ve kuruluş tarihinden bugüne özellikle protezler konusunda çığır açmış bir firmadır.

Protezler konusunda dünyanın en iddialı firması olan Ottobock aktif tekerlekli sandalye ve akülü sandalye modelleriyle de bu iddiasını sürdürmektedir.

OTTOBOCK AKÜLÜ SANDALYE MODELLERİ

Ottobock A200

Ottobock B400

Ottobock B500

Ottobock B600

Ottobock C1000 DS

Yukarda sayılan bu 4 marka Avrupa ve Amerikan menşeli olup tüm dünyada dayanıklılığı, kullanıcı dostu olmaları nedeniyle en çok tercih edilen ürünlerdir.

Tabi birde yerli üretim akülü sandalye modelleri var. Yerli üretim akülü sandalye modelleri bu 5 marka kadar dayanıklı, işlevsel ve gelişmiş olmasa da fiyatlarının ucuz olması nedeniyle tercih görmektedir.

YERLİ ÜRETİM AKÜLÜ SANDALYE MARKALARI

Fulmaks akülü sandalye

IMC akülü sandalye

SGMS Akülü sandalye

Belmo akülü sandalye

Poylin akülü sandalye