x
Hangi Engelli Hangi Akülü Sandalyeyi Almalı?

Hangi Engelli Hangi Akülü Sandalyeyi Almalı?

13 Şubat 2022

Engel Grubuna Göre Akülü Tekerlekli Sandalye Seçimi

Sevgili okuyucularımız, bu blog yazımızda sizinle hastalık engel guruplarına göre akülü sandalye seçimimi konuşacağız.  Engelli akülü sandalye seçimi yapılırken dikkat edilmesi gereken ayrıntılara gelecek olursak;

Kullanıcılar sandalye seçimlerini yapmadan önce boy kilo dengelerine özellikle dikkat ederek bedene uygun akülü tekerlekli sandalye alımı yapmalıdır. Ayrıca postür (duruş) bozukluklarına karşı sandalyenin koltuk dizaynı postüre uygun olmalıdır ya da uygun hale getirilmelidir.

Oturma dengesi doğru bir şekilde sağlandıktan sonra diğer hedef kullanım alanlarına uygun sürüş yeteneklerinde olan akülü sandalyeyi seçmektir.

Sandalye seçimi her şeyden önce motor gücü ve teker çapı belirlenerek başlanmalıdır. Bunun sebebi kullanım alanındaki arazi yol şartları, sürüş mesafesi vb gibi etkenlerdir. Sonraki adım şasi belirlenmesi olarak devam eder.

Akülü tekerlekli sandalyeler segmentlere göre birbirinden ayrılan cihazlardır.

Arazi

Şehir içi

Kapalı alan

Kullanım segmentlerinin başlı çalarıdır.

Sizinle bir senaryo üzerinden araç seçimi yapalım

Senoryo 1:

Kişinin Engeli: Kas hastalığı

Kullanım alanı: Arazi

Eğer bir kas hastalığı yaşıyor ve kesinlikle arazi model bir araca binmeniz gerekiyorsa

Dikkat etmeniz gereken en önemli unsur oturma postürünüzü kullanım esnasında bozmayacak bir koltuk seçimi ile başlamaktır.

Recaro koltuklar ise başlıca seçeneklerimiz arasında gelir. Aynı şekilde touch desinger koltuk tipi öncelik seçeneğimiz olmalıdır

Sebebi ise arazi şartlarında kullanım için tasarlanan cihazlarda süspansiyon özellikleri diğer segmentlere göre daha sert ve sürüş anı biraz daha zor geçebilir.

Bu kas hastalığı için doğru bir sürüş yöntemi değildir

Bu durumda sürüş kalitesini artırmak ise tamamen koltuk kısmına yani sandalyenin üst kadro yapısına düşer.

Bu alanda doğru koltuk tipini seçerseniz eğer bu senaryodan tam sürüş kalitesiyle geçersiniz.

İyi Bir Akülü Sandalye Olması Gereken Özellikler

İyi bir akülü sandalyede olması gereken temel özellikler.

Her şeyden önce ne üretirseniz üretin ya da neyi ithal ederseniz edin öncelikle üretici ya da distribütör firma tarafından “geri hizmet” politikası ve yeterliliği tam olmalıdır.

Ne ürettiğini veya ithal ettiğini bilmeyen, getirdiği ya da ürettiği ürünün teknik detaylarını bilmeyen firma ya da üreticiler hususuna dikkat etmek sandalyenin doğru seçimi konusunun ilk adımıdır.

Sandalyede seçime gelecek olursak

Kişinin kullanım alanı ve postürü belirlendikten sonra

Öncelik sandalyenin kadro yapısıdır.

Katlanan bir sandalye alınacaksa ya da sabit şase bir sandalye alınacaksa eğer bakılması gereken yerler öncelikle kaynak noktaları, bağlantı elemanları sağlamlığı ve önceki kullanıcı yorumlarıdır.

Sonrasında motor mekanik yapısı gelir. Bu hususta yeterliliği tam olan teknik servisinizden biner bilgi alabilirsiniz. Bu husus kumanda hususundada gereklidir.

Teknik servisinizden detaylı bilgi alabilir ve kullanıcı yorum takibi yapabilirsiniz.

Biz kumanda hususunda kesinlikle orijinallikten yanayız.

Örneğin Pg drivers

Vr2 newvcı r-net

Enable shark dynamic pivot gibi marka modelleri tercih etmenizi öneririz.

Kullanım Alanına Göre Akülü Sandalye Seçimi

Dış mekân kullanımında araçta bulunan şu 3 özelliğe mutlaka dikkat edin.

Motorlar: Dış mekan da kullanacağınız akülü aracınızın motor W değeri minimum 350 W olmalıdır. Bunun daha aşağısı size yeterli performans sağlayamayacağı için aracınızdan alacağınız verimde düşecektir.

Aküler: Minimum 33 Amper değerindeki tercihen deep cycle özellikli jel akü olmalıdır. Bu değerin altındaki akülerle uzun süre yol gitmeniz pek mümkün olmayacaktır.

Şarj aleti: şarj aleti ve kullanılacak akünün amper değeri birbiriyle eş orantılı seçilmelidir. Eş orantı kelimesini açmak gerekirse. 33 Amperlik bir akü için minimum 6 amperlik, 55 amperlik bir akü için minimum 8 tercihen 12 amperlik bir şarj cihazı tercih edilmelidir.

Uyarı: Eğer siz 55 amper ve üzeri bir aküyü 6 amperlik bir şarj cihazıyla şarj ederseniz kesinlikle akünüzde tam dolu sağlanmaz.

Kapalı Alan Ev Tipi Akülü Sandalye Seçimi

Eğer satın alacağınız akülü sandalyeyi ev içerisinde veya çoğunlukla kapalı alanlarda kullanacaksanız tercihinizi “katlanabilir akülü sandalye” modellerinden yana kullanabilirsiniz. Bu modellerin dıştan dışa genişlikleri ev içerisinde kullanıma daha uygun oldukları, gerektiğinde sandalyeyi kullanmadığınız sürelerde katlayıp daha küçük boyuta getirip az yer kaplayacak şekilde muhafaza etmeniz ve en önemlisi de seyahatleriniz de otomobil bagajına koyup taşıyabildiğiniz için size ekstra avantaj sağlayacak modellerdir.

Yürüme yeteneğini kaybetmiş engelli vatandaşlar için mobilite ihtiyaçlarını karşılayan akülü sandalyeler de doğru modelin seçimi onların engellilik durumundan doğan bir çok zorluğu aşmalarında onlara yardımcı olacaktır.

Paylaş :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.