DIŞ MEKANLARDA YÜKSEK PERFORMANS İÇİN AKÜLÜ SANDALYE MOTORUNUN ÖNEMİ

 

Kullanmış olduğumuz motorlu akülü sandalyeler bizi zaman zaman sürüş esnasında yarı yolda bırakmaktadır.

 

Başlıca etkenler ise bozuk satıhlı yollar, teker çaplarının yetersiz oluşu, eğim ve kilo hesabı yapılmadan alınan sandalyelerin motor Watt değerlerinin düşük oluşudur.

 

Peki durum hakkında kendi sandalyeniz ile alakalı durumu düşündünüz mü? Ya da daha önce yolda kaldığınız günler aklınıza geldi mi?

 

Tam olarak sizler ile bu konu hakkında uzun soluklu bir paylaşımda bulunacağız.

 

Bilindiği üzere sistem sürücü kumanda üzerinden verilen talimat ile aküden aldığı enerjiyi motorlara göndererek hareket kabiliyetimizi sağlar.

 

Yani biz, sürücü kumanda, motor redaktör grubu ve aküleri, herhangi bir nesneye montajını yapsak ona dahi hareket kabiliyeti sağlayabiliriz.

 

Peki ya insan? Ve engel durumundan sebep hareket kabiliyeti tamamen sandalyenin donanımına bağlı olan insan?

 

Biz engelliler için durumun ne kadar hassas olduğunun eminim ki farkındayız. Şayet farklı sebepler bizleri yolun tam olarak ortasında ‘’LÖNK!!’’  diye bırakmaktadır.

 

Tabii ki suçlu aramakla vakit kaybetmek yerine engelli dostlarımızın çözüm odaklı davranmaları hakkında ufak hatırlatmalar yapmak daha verimli olacaktır.

 

Dünyada DC motor üreten onlarca dev firma bulunmaktadır. Bu firmalar istenilen kalite doğrultusunda ürün üretebilme yetisine sahiptir.

 

Bize lazım olan ise üretilen motorlarda 3. Dünya ülkesi muamelesi görmemek ve 1. Sınıf motor kullanan ürün seçimleri yapmaktır.

 

Distribütör firmaların sattıkları ürünlerin motor datasheet leri ellerinde mevcut ve olaya hâkim olduklarını anlamalı ve anlatım dili ile siz kullanıcıları ikna edebilmelidirler.

 

Sadece fiyat uygunluğu ya da marka takıntısı ile ürün alımı yapmak işin cehalet kısmı olacaktır ve bu durumdan lütfen kaçının.

 

AKÜLÜ SANDALYE DC MOTOR ÇALIŞMA PRENSİBİ NEDİR?

 

Bu motorlar DC gerilimi yani düz akım enerjiyi redaktör yardımı ile mekanik harekete çevirebilen motorlardır. Bünyesinde; endüvi, statör, kolektör, motor kömürü, rulman ve keçe grupları, şanzıman bağlantı kaplini ve şanzıman dişlileri bulunmaktadır.

 

Birbirine entegre çalışan bu parçalar akımın giriş yaptığı ilk andan itibaren elektrik enerjisini mekanik kuvvete, hıza ve torka dönüştürür.

 

Bu işlem sırasıyla akımın giriş yaptığı an itibari ile fren sistemini hareket kabiliyeti verebilmek adına devre dışı bırakır.

 

2. Adımda ise endüvideki bakır sargılara gelerek, statördeki mıknatısların zıt yönde oluşturduğu manyetik alan kuvvetinin etkisi ile hareket etme prensibine dayanır. 

 

Bu akımın yönünün, sürekli olarak sabit mıknatısa ters manyetik alan oluşturacak şekilde değiştirilmesi gerekir.

 

Bu değişim fırçalı motorlarda motor sarımlarındaki kolektöre temas eden fırçalar (MOTOR KÖMÜRLERİ) ile ya da fırçasız motorlarda ise elektronik hız kontrol devresi ile yapılmaktadır.

 

Sanırım kafanızı biraz karıştırdım. Gerekçeli bu karışıklığı oluşturmamızdaki sebep ise olayı biraz daha bizim gözümüzden görebilmenizdi.

 

Ayrıca yukarıdaki paragraftaki teknik tüm terimleri okuduğunuz için siz kıymetli dostlarımıza teşekkür ederiz.

 

Gelelim asıl konuya…

 

Kaliteyi nasıl anlarız?

 

Teknik bilgi eksikliğiniz varsa asla anlayamazsınız şayet teknik bilgi yeterliliğine sahip eş, dost ve akrabalarınızdan rica ederek bizi dinlemelerini isteyebilirsiniz.

  

Bu konuda GOLD MEDİKAL ailesi olarak size tüm veri ve bilgileri sözlü olarak anlatarak sizi yeterli donanıma ulaştıracağız. Sonrasında ise karar tabii ki sizin.

 

Şayet destek alabileceğiniz kimse yoksa size seçim yapmanıza yardımcı olacak birkaç tüyo vereceğiz!

 

Motor Watt değeri arttıkça akü tüketiminin doğru oranda artacağını unutmayınız.

 

Şayet bu sizi gideceğiniz yere daha hızlı götüreceğinden aslında kaybınız olmayacaktır.

 

Ortalama değerlerin 180-220 watt olduğu sandalyeler seçmek yerine 340 watt değerlerden başlamalı ve bu motoru senkronize sürüş imkânı sağlayan Ah gücünde sürücü kumandalar seçmelisiniz.

 

Yani alacağınız ürün için 340 watt motor seçeneği, 33 AH akü ve 50 ah sürücü kumanda yeterlilikleri siz kıymetli dostlarımız için minimum kalite değeri olmalıdır.

 

Şayet detaylardan biride şudur ki 340 Watt Çin malı bir motorun 220 Watt Alman malı bir motora denk olduğudur.

 

İP UCU:

 

320 Watt Çin malı bir akülü sandalye motoru yerine 220 Watt alman malı motoru tercih edin!

 

Uzakdoğu ürün seçimlerinizde bilinmeyen markalar yerine TAİWAN yada KORE üretimi olan motorlar sizin için en düşük kalitedeki motorlar olmalıdır.

 

Bu konuda size marka vermemizi isterseniz MOTİON TECH marka motorlar kesinlikle alınabilecek en düşük seviyedeki tercihiniz olmalıdır.

 

Daha alt kalitedeki ürünler ile satırlarımızın en başında bahsettiğimiz ‘’LÖNK!!’’ diye yolun ortasında kalma ihtimaliniz sürekli olacaktır.

Motor watt değeri ile doğru tork kuvvetini yakalamak gerekmektedir.

 

Bu güç ile kullanmış olduğunuz sandalyelerin standart teker ölçülerinden dahi kurtulabilir ve 12’(inç) bir arka motor tekeri yerine 3.00x8 teker kullanarak hem kalite hem konforu bir arada tutabilirsiniz.

 

Muhtelif standart motorlarda bağlı olan tekerler 12’ (inç) dir. Ve bu tekerler ile yolda kalmanız arazi şartlarında olası gerçektir.

 

Şayet Watt değeri düşük motorlarda daha büyük çapta teker kullanmak motoru daha kısa sürede yoracağından ve arızaya sebep olacağından dolayı üretim esnasında kullanılmamıştır. 

 

Ve bu demek oluyor ki doğru teker ölçüleri ile daha konforlu sürüş yapabilmek yine motor Watt değerlerinin uygun değerde olmasına bağlıdır.

 

Her zaman etrafınızda bir kurtaran teknik servis bulmanız biraz zor. Aldığınız akülü sandalyeden yüksek verim almanız için sizinde konuya dair birazda olsa hakimiyetiniz olması olası kötü ihtimalleri en aza indirgeyecektir.

 

Unutmayın, bilgi güçtür! Doğru tercih yapmak, sorunsuz sürüşün keyfini çıkarmak birazda sizin elinizde. Okuyun, öğrenin! Tüm bilgilerin harmanlanması size sorunsuz sürüş getirecektir.

 

Sayılarımla

Oğuz ŞAHİN