Sevgili okuyucularımız…

Yeni Poylin P206 serisi ile karşınızdayız. Ürünü sizler için A’dan Z’ye inceledik ve detayları sizler için paylaşıyoruz.

Silver gümüş renk kadrosuyla göz alıcı bir renge sahip. Fırın boyama işleminden geçmiş şayet yoğun sim uygulama tekniği ile kadroya verilen derinlik mükemmel.  Işık altında yada dış ortamda p206 serisini görenler gözlerini ondan ayıramayacak.

Kadro yapısı, ultra hafif akülü tekerlekli sandalye olması sebebi ile alüminyum yapıya sahip ve üründe kullanılan seri T6 sertlik derecesinde 6082 seri alüminyum.

Poylin P206 AKÜLÜ SANDALYENİN HAFİFLİĞİNİN TEKNİK AÇIKLAMASI

Gelin alüminyum yapıdaki seri ve sertlik değerlerini daha detaylı inceleyelim.

Öncelikle alüminyum serisinde 6082 kod açılımı ne demek buna kısaca göz atalım.

Alüminyum, çelik kadroya göre oldukça hafif bir element. Kimya severler için durumu şu şekilde açıklayabiliriz. Maddenin kütlesel ağırlığı, atomik yapının ne kadar sık olduğu ile alakalıdır. Bir elementin atomik dizilim aralığı açıldıkça ürün hafifler şayet bu doğru orantıda ise mukavemet direncini (kırılma) kaybeder.

Alüminyum da çeliğe göre atomik dizilim sayısı olarak oldukça aralıklı bir dizilime sahiptir.

aluminyim çelik atom dizilimi

Bu dizilim aralığı arttıkça materyal hafifler. Bu durum ise kadronun daha da hafif olmasına sebep olur. Ayrıca alüminyum materyallerde atomik dizilim aralıkları arasında alt ve üst tab değerleri vardır. Yani atomik yapının sıklık derecesi açıldıkça alüminyumun kod numarası da değişir. Materyalin hafiflemesi için farklı alaşım teknikleri kullanılır.  Bu alaşımlar kullanılarak elde edilen seriler 1000 serisi 2000 serisi 3000 serisi 4000 serisi 5000 serisi 6000 serisi 7000 serisi ve 8000 serisidir.  8000 serisinden sonra materyali daha da hafifletmek mümkün olmamıştır. Ayrıca her seri kendi içinde, örneğin;  1050,1060,1100,1200,1230,1350 vs serisi gibi ayrılmaktadır.

Poylin p206 ise kadrosunda 6000 serisini kullanarak hem mukavemet (kırılma) direncini riske atmamıştır hem de akülü sandalyenin mukavemet direncini koruması adına kullanılabilecek en üst kalitede bir alüminyum serisi kullanmıştır.

6000 serisi alüminyum

Sertlik değerini belirlemek ise oldukça mühendislik isteyen bir kavramdır. Materyalin yaşlandırma ve pişirme esnasında kütlesel yoğunluğa göre belirlenen zaman aralığı sayesinde pişirme fırınlarında duru olarak imal edilen 6082 alüminyum kadro sertleştirilerek hem çelik yapısal mukavemet gücüne hem de alüminyum hafifliğine sahip olmuş olur.

Kısaca aldığınız POYLİN P206 serisi bu ürün ÇELİK KADAR GÜÇLÜ KENDİSİ KADAR HAFİF BİR KADRO İLE İMAL EDİLMİŞTİR.

Biz GOLD MEDİKAL AİLESİ olarak bu sertlik derecesinde ve 6082 alüminyum malzemeler ile basketbol sandalyeleri imal etmekte ve o yüksek ivmeli çarpışmalarda dahi kadromuz yapısında bir sorun yaşamamaktayız. Aynı materyal değerlere sahip bir akülü sandalye ile karşılaşmak ise bizi oldukça memnun ediyor

Kadro yapısında kullanılan malzemeler ise yan ana taşıyıcılarda 80mmx22mm alüminyum profil, alt eklem ve örgüde ise 22 mm’lik alüminyum boru malzeme ile imal edilmiştir. Sınırlandırılan taşıma değeri 120 kg olsa da 140 kiloyu oldukça rahat taşıyabilecek bir mukavemete sahiptir.

POYLİN P206 KATLANMA AŞAMALARI

poylin p206 katlanmis

Katlama özelliği arka kilitli mandal açılarak çanta katlar gibi sırt kısmından ayaklığa doğru yaklaşık 60 desilik (38x62x78/3000) minicik bir ölçü alacak kadar küçülmektedir.

12 ayrı eklem noktasının aynı anda hareket etmesiyle katlanan Poylin p206 tüm otomobillerin bagajına girebilecek kadar küçülerek ve toplamda 26 kiloluk ağırlığı ile refakatçilerin taşıma kolaylığına imkan sağlamaktadır. Kadro üzerinde bulunan teker ölçüleri ise önlerde 200x50 arkalarda ise 12 ¼ ölçülerinde alüminyum jantlı dolgu tekerlerdir.

Bu segmentlerde ön teker kısımlarında süspansiyon özelliği görmek neredeyse mümkün değilken, poylin p 206 serisi bu durumu da ortadan kaldırmıştır. Kadro ve maşa arasında bulunan ön süspansiyonlar sayesinde sürüş keyfi oldukça artmıştır. Ayrıca şasenin arka kısmında bulunan iki adet 5 lik vibrasyon yayları da arka tekerin oluşturabileceği vibrasyonu yaklaşık%80 oranında azaltmıştır.

Kolçak yapısına baktığımızda ise yukarı aşağı hareket kabiliyeti olan ve yan transfere uygun bir yapıdadır. Ayrıca kolçak uç yüksekliği 3 kademede ayarlanabilir ve poliüretan malzemeden imal edilmiştir. Döşemeler anti bakteriyel silinebilir yanmaz kumaştır. Üst döşeme kolaylıkla sökülebilir ve yıkanabilir. Alt kısımda ise 32 dansite süngerli hava alan kumaşıyla minderi bulunmaktadır.

Oturma konforu için oldukça uygundur. Kadro yapısında bizim için önemli olan kısımları sizler ile paylaştık. Ayrıca cihaz üzerinde mesafesi ayarlanabilir anti tipper, ön taşıma çantası, sağa sola alınabilir joystick ve sırtlığın üst kısımdaki sırta ağrı vermemesi için uygulanan yumuşak ped süngerde mevcuttur. Detaylı bir çalışmanın sonucunda ortaya çıkarılan bu kadroda asla eksik bir durum söz konusu değildir.

Mekatronik

Poylin p206 motor

Motorlar 2x200 watt değerinde yeni nesil huk sistemlerdir. Amerikan şanzıman yapısından aykırı yatay karpuiz tipi motor kullanılmıştır. Motorlar Amerikan şanzıman sistemlerinde oldukça ağır olduğundan bu motorların toplam kiloyu etkilemediği gibi oldukça da hafif bir teknolojidir. Manyetik fren mevcut olmakla beraber fren kollarından boşa alarak manuel sürüşe de müsaade etmektedir.  

Kendisini fazlaca tanıtmaya gerek duymadığımız, sağlamlık hususunda oldukça memnun olduğumuz bu motor sistemi ile uzun yıllar bu cihazları kullanabilmenize imkan sağlanmıştır. Unutmayın ki bu motor sistemi yerine daha ucuz motorlar ile maliyetleri düşüren firmaların tuzaklarına düşmemeniz için kalitesinden emin olduğunuz sistemleri kullanmanız öncelikle tavsiyemizdir. 

Elektronik sürücü sistemi:

Micon driver sistemi bulunan poylin p 206 serisinde 50 ah lik lityum uyumlu bir sürücü sistem kullanılmıştır.  Bu sistem sayesinde yeterliliği tam 200 watt lık motorlar harika şekilde entegre olmuştur. Sürüş ve aerodinamik oldukça iyi durumda. 200 watlık bir motora hükmeden bu sistem içeriği ile de göz dolduruyor.

Tepkime süreleri bizden tam puan alıyor.  Potansiyometre yaylarına kadar bizi etkileyen bu sistemde de poylin p200 E ve C serilerinde olduğu gibi 8 transistör soğutuculu bu kart asla ısınmıyor. Hatta siz 200 watt lık bir motor yerine 350 watt uygulasanız dahi bu kumandanın temp değerlerini asla yükseltemezsiniz. 

Ayrıca kart blok sisteminde kullanılan malzemelerin içeriği silisyum ve germanyum. Poylin bu kaliteyi bu fiyatlara satarken umuyoruz ki zarar etmez.  Kadro, mekatronik ve elektronik sistemlerde ekonomik davranmayan poylin fiyatlarında da oynama yapmayarak hizmet kalitesini sürdürmeye devam ediyor.  Ayrıca lityum pillerde şarj göstergesi standart akülü sandalye kumandalarında olduğu gibi değildir. Lityum pillerde, pil değeriniz %1 de kalsa sandalye şarjı full gösterir ve bitim anında direk sistemi kapatır.


Bu durumu çözmek için kumanda içerisinde özel bir işlemci ile voltaj değerlerinin okunması sağlanarak yapılır. Buda kumanda maliyetini artıran etkenlerden biridir. Bu hususta da eksik kalmayan poylin p 206 sistem olarak oldukça beğendiğimiz ve segmentinde rakip görmediğimiz bir sandalye halini almış.

BATARYA

Lityum iyon pil teknolojisi ile donatılan poylin p 206, akü kapasitesi ya da pil kalitesi haricinde öyle bir özellikle karşınıza çıkıyor ki bu hepinizi oldukça sevindirecek. Basit ama sağlam bir mandal yardımı ile kızak sisteminden sökülebilen ayrıca kumandaya gerek kalmadan sadece batarya kutusu üzerinden şarj edebileceğiniz bir sistem.

Bu özelliği ile piyasadaki tüm benzer ürünlerin üzerinde bir kalite halini almış.
Batarya sistemindeki piller ile 28.8 volt çalışma prensibinde 1x24 volt 20 ah lik bir güce sahip. Ortalama hedeflenen mesafeler 12-15 km aralığında net hizmet verebilecek yetenekte bir ürün.

Şarj cihazı lityum iyon uyumlu out put değeri 24 volt 2 ah değerindedir.

GOLD MEDİKAL AİLESİ olarak poylin p206 için eksik bir yan göremedik. Kadro yapısından motor sistemine sürücü kumandadan pil kalitesine kadar rüştünü ispat etmiş, segmentindeki rakiplerini geçmiş mükemmel bir ürün.
biz beğendik ve eminiz ki siz kullanıcılarımızda üründen memnun kalırsınız.

Soru görüş ve önerileriniz için bize iletişim numaralarımızdan ulaşabilirsiniz.   

YAZAR: OĞUZ ŞAHİN

YAZAR OĞUZ ŞAHİN

TÜM HAFİF KATLANABİLİR AKÜLÜ SANDALYE MODELLERİMİZ İÇİN TIKLAYIN