Poylin P301 Ayağa Kaldıran Akülü Sandalye Özellik İncelemesi

Poylin P301 Ayağa Kaldıran Akülü Sandalye Özellik İncelemesi

17 Şubat 2022

POYLİN P 301

Herkese Merhaba. Bu blok yazımızda sizler için POYLİN P301 Serisi’nin kadro, elektronik, mekanik, mekatronik yapısını detaylı olarak inceleyeceğiz.

KADRO:

Sistem üzerinde dayanıklı ağır metal kadro kullanılmıştır. Bu durum kadro yapısını ağırlaştırmış şayet ayağa kaldırma pozisyonu için kesinlikle denge açısından gereklidir. Ayrıca kadro ne kadar ağır olsa da momentum kütle ve hız değişkinlerine oranla sorun teşkil etmemektedir. Bir denklem açısından, bir nesnenin momentumu, nesnenin kütlesel çapı ve hızına eşit olmalıdır. Yani kütlesel ağırlık, denge ve hız hususunda sistemi oluşturan faktörler kısa sürede arızaya yol açmayacaktır. Bu durumu denklem üzerinde p=mxv dir. Kütlesel yapı ve hızı yeterince doğru orantılıdır.

KADRO DETAYLARI:

Olaya bir sürücü gözünden bakacak olursak öncelik konfor ve kullanım rahatlığıdır. Bu detaylarda gizli olan tüm sırları sizler ile paylaşacağız. POYLİN P 301 koltuk yapısından kullanım alanı genişliğine kadar her alanda hizmet verebilir bir yapıya sahiptir.
Standart kapı ölçüleri (en dar ölçü) 70 cm olması gereken tüm kapalı alanlarda kolaylıkla kullanım sağlanabildiği gibi birde üzerine arazi şartlarında kullanım sağlayabilecek yapıda olan teker, motor, süspansiyon ve kadro yapısına sahiptir. Arka tekerlerde 3.00X8 (havalı alüminyum jantlı),  ön tekerlerde ise 2.80x2.50-4 (havalı alüminyum jantlı) çapında kullanılan tekerler bize zorlu arazi şartlarında dahi hizmet verebilir. Kadro ölçüleri ise ayaklıklar kapalı 110x67 ayaklıklar açık 130x67 cm’dir.

 Araç kolçak yapısı döküm poliüretan malzemedir. Ölçüleri 490x77 mm ‘dir. İki kolçak arası en dar ölçü 379 mm en geniş mesafe ise 495 mm’dir ve 6L alyan ile manuel ayarlanabilir. Kolçak yüksekliği 2 kademeden oluşmaktadır, her iki kademe arası  ‘’h’’ 15 mm’dir ve 8 L alyan anahtar ile 15 mm daha manuel yükseltmek mümkündür. 15mm’lik Bu ölçülendirme göz doldurmasa da özellikle kas hastaları için oldukça önemlidir. Her iki kolçak arasında ön tutunma barı mevcuttur ve bu bar ayağa kalkma pozisyonunda kullanıcı için önemli bir materyaldir. Kolçak yapıları transfere uygun dizayn edilmiş ve yukarı kaldırıldığında kullanıcı transferinin yan taraflardan yapılması sağlanmıştır. Özellikle transfer konusunda engelli taşıma lifti kullanan engellilerimiz oldukça rahat bir şekilde transferlerini sağlayabileceklerdir.

Koltuk yapısı ise 32 dansite sünger kullanılmıştır ve hava geçirgenliği kolay etamin (delikli kumaş) kullanılmıştır.

Oturma minderinde 3’eğimde, yan kısımları yükseltilerek konfor sağlamış 32 dansite sünger  ve kişiyi kavrayan bir yapıdadır. Oturma minderinde her ikisi de aynı olan çift kılıf bulunmaktadır. Biz bu durumun sebebini anlayamadık şayet deformasyona karşı 1 adet yedek kılıf kullanılmış olabilir.

Sırt kısmında ise yine 32 dansite sünger kullanılmış ve bel, sırt yapısına uygun kesimdedir. Ayrıca sırtlığın bağlandığı kompozit malzeme 4 ayrı 4L alyan ile 117 mm daha yukarı aşağı pozisyonlanabilir ve uzun boylu kullanıcılar için tam sırt kavraması mümkün olabilir.

Ayağa kaldıran modellerin birçoğunda kullanıcı için 5 nokta emniyet kemeri kullanılır. Bu sürücülerde ayağa kalkma pozisyonunda daha konforlu kullanıma sahiptir. Şayet POYLİN P 301 bu durumu üst (göğüs) ve alt (bel) emniyet kemerleri ile tamamlamıştır. Ayağa kalkma pozisyonunda,  üst vücut ve bel dengesini sağlayamayan kullanıcılarda vücut ağırlığının öne gelmesiyle üst emniyet kemerinin vücutta kemer kesiği oluşmasına sebep olabilir. Bu sorun üst kemer kısmına yapılacak basit bir sünger kılıf ile ortadan kalkacaktır.  

Baş ve Boyun Desteği:

26 dansite sünger kullanılmıştır.  Sünger içinde C pozisyonlama için kompozit plastik malzeme sünger içine gömülmüştür ve hava geçirgenliği mevcut olan etamin kumaş kullanılarak ense, baş kısmında terleme minimilize edilmiştir.

Şöyle ki baş boyun desteğinde enteresan bir şekilde LEVO C3 ve  LEVO COMBİ L44 modellerinde kullanılan dan daha fazla ayar yeri mevcuttur. Bahsettiğim marka ve modeller dünyanın en iyisi diyebileceğimiz şayet paha olarak ulaşmamız çok güç olan modellerdir. POYLİN P 301 ayağa kaldıran bu sandalye, baş boyun desteğinin öneminin ne kadar hassas olduğu bilinciyle üretildiğinin bir kanıtıdır. Üzerinde tam 6 ayar noktası mevcuttur. Bunlar alttan üste sırasıyla

  1. VERTİC ayarı: 97 mm yükseklik ayarıdır,
  2.  HORİZONTAL ve VERTİC 2 ayarı: yatayda merkezden merkeze 90 mm daha yatay ileri ve 90 mm daha yukarı ayarıdır,
  3. 2.KADEME HORİZONTAL VE VERTİC ayarı: merkezden merkeze 90 mm daha yukarı ve ileri ayarlanabilir ayrıca 2 ve 3. Maddeleri kapsayan bu sistem enlem eksenlemesinin daha doğru açılandırılabilmesi için kesinlikle gereklidir.
  4. 2 KADEMELİ ADAPTÖR SON TUTUCU ayarı:  55 mm daha yatay kullanılır. 2. Kademe H ve V ayar parçası ile adaptör kısmının son bağlantısıdır.
  5. HORİZONTAL 2 KADEMELİ ADAPTÖR ayarı: öncelikle bu parça baş boyun kısmına bağlanan son parçadır. İki ayrı vida ile fitting yani uydurma parçadır. Her iki farklı malzemenin birbirine montajını kolaylaştırır. 2 kademeli olarak ayarlanabilir ve 15 mm daha ileri ayarlanması mümkündür.
  6. BAŞ BOYUN DESTEK ayarı: 360 ‘ dönebilen başlık sistemi, 2 kademeli ayar adaptörü üzerine bağlanan kompozit yuvarlak parça ile baş boyun desteği istenildiği açıda kullanılabilmesini sağlar. Yani kullanıcı skolyoz yada başka bir sebepten  90 ‘ ve dik oturamıyorsa, boyun kısmında oluşan yan yataylığın tam desteklenmesini sağlar ve kullanıcı boyun destek konforunu her yan (sağa sola yatık) oturma pozisyonunda kesinlikle sağlar.

Diz Altı Destekleri:  Ayağa kaldıran sandalyelerin olmazsa olmaz teknolojisidir. Hissin ve kas gücünün olmadığı bacakları dik tutabilmek amacı ile diz altı kaval kemiklerine baskı uygulayarak dizlerden vücudun kilide alınmasını sağlar. Bu destek olmadan ayağa kalkmak mümkün değildir.

 POYLİN P 301 bu hususta kullandığı malzeme ile yine göz dolduruyor. 240 mm diz desteği vertical ayar mesafesi, 90 mm diz desteği horizonal ayar mesafesi, 240x150 mm alt baldır destekleri, 230 mm emniyet kemeri ve kademeli zincir ile sağlamlaştırılmış diz ileri geri ayar mesafesi, 80 mm çapında 5 ve 6. Tekerler (ayağa kalkma pozisyonu kullanılırken araç dengesi ve sürüş kabiliyetini artırmak için gereklidir), son olarak ise 180x70 mm ölçülerinde 20 mm lik sünger ile desteklenmiş diz ped’leri kullanmıştır. Sürücülerin ayağa kalkma pozisyonunu kullanırken yaşadığı tedirginlikleri bir çoğumuz biliyoruz. ‘’Ya düşersem ?’’ kaygıları yaşayan engellilerimiz POYLİN P 301 ile bu problemleri artık düşünmeyecek.

Far Sinyal Grubu: Daha önceki p268 p288 incelemelerimizde gördüğümüz gibi aydınlatmaya ve görünürlüğe oldukça yüksek önem veren POYLİN, P 301 modelinde de bu detaydan geri kalmamış. Ön far ve sinyaller 80 mm daha daha dışa kolaylıkla alınabiliyor ve görüş açısını daha geniş alanda kullanabiliyor. Daha önceki blog yazılarımda size far ve sinyallerin led adet ve ‘’W’’ değerlerini paylaşmıştım. Merak eden okuyucular için internet sayfamızın blog kısmında okumaları mümkündür. Arka stop ve sinyal sisteminde ise kendine özgü yapısı ile kaporta kısmı yatay merkezlenerek montajı yapılmış ve 20x 0.05 W Led ampuller kullanılmıştır. Sinyallerde ise 7x0,05 W led ampul kullanarak arka görünürlüğün  performansını korumuştur.

Activatör sistem:

Segmentinde 4 farklı koltuk hareketi ile hizmet vermektedir. Bunlar Lift Koltuk, Sırt Yatar, Ayaklık İleri Geri, Ayağa Kaldırma’dır. Koltuk lift gruplarında polyemit diş yapısına sahip wıskıng motorlar kullanmıştır. Taşıma ve kaldırma kapasiteleri 140 kilodur.

Lift Koltuk: 24 V 8000 N gücünde olan bu lift motoru ile 200 mm daha yukarı kalkabilir. Hayatı oldukça kolaylaştıran lift koltuk özelliği sayesinde ulaşılamayan yerlere ulaşmak artık daha kolay.

Sırt Yatar: 24 V 6000 N gücünde olan bu motor ile 90’ lik oturma pozisyonundan 165’ civarına kadar yatırmak oldukça kolay. Genelde sürücüler tam yatak pozisyonunu tercih eder. POYLİN P 301 İN 180’ ye kadar yatabilen sırt donanımı kullanmamasının sebebi ise araç aerodinamik yapısını korumak ve kişiyi hem geriye kaymasını engellemek hem de aracın anti tipper tekerler üzerine yüklenmesini engelleyerek aracı ve kişiyi korumaktır. 165’ lik bu açı ise bize  ‘’tak sonda’’ kullanımı  ve ‘’yatak’’ pozisyonu için oldukça idealdir.

Ayaklık Motoru: 24 V 6000 N gücündedir. 90’ ve 165 ‘ araca arasında hareket kabiliyeti mevcuttur. Ayakların ileri alınması hem yatak pozisyonunun tamamlanması hem de kullanıcılarda sürekli oturmaktan sebep oluşan ayak şişmelerinin normale dönmesi açısından oldukça önemlidir. Ayaklık tam ileri alındığında alt baldır destekleri ve diz pedleri sayesinde sağa sola düşmesini engeller.

Ayağa Kaldırma: 24 V 8000 N güce sahip lift motor kullanmıştır.

 Sebebi ne olursa olsun engel durumu olan her insan için ayağa kalkma, dik durma oldukça önemli bir durumdur. Bu pozisyon ile normal kan akışı debisi yakalanır, sindirim sistemi için önemi oldukça mühimdir, basi yarası (yatak yarası) sürekli oturmaktan sebep oluşmasını engellemek için ve oluştuysa tedavisi için kesinlikle şarttır, iskelet ve kas yapısının yükte tutularak kas erimesi ve iskelet yapısında oluşacak erozyonlar minimilize edilir ve bir nevi fizik tedavinin ta kendisidir.

POYLİN P 301 bu hususta öncelik olarak güvenliği ön görmüş, tamamen vücudu sararak kullanıcıyı güvence altına almıştır. Ayakta durma pozisyonunda 2 ayrı emniyet kemeri, ön tutunma barı, diz altı destekleri, diz altı destek güvenlik sistemleri ile kişiyi güvenle ayakta tutmak için elinden gelenin en iyisini yapmıştır. Ayakta sürüş kabiliyeti olan bu ürün ile düz, engelsiz zeminlerde dik durmada istenilen sürüş kabiliyetine de sahiptir.

Sürücü Kumanda:

Hakkını vermek gerek ki bu fiyatlarda bu donanıma sahip olmak ancak Çin malı sürücü sistemler ile mümkün olabilirdi. Şayet kullanılan sistem DYNAMİC SHARK A serisi 110 ah gücünde özel bir ürün. 30 yılı aşkın süredir hizmet veren bu marka Yeni Zellanda ürünüdür. İngiltere, Tayvan, Çin, kuzey Amerika’da bölge ofisleri bulunmaktadır. İNVACARE, PERMOBİL  ve MEYRA gibi devlerle hâlâ çalışmaktadır ve PG DRİVER’in tek rakibidir.

 Activatör sistemlerinin kumanda üzerinde olmamasını ise hiç yadırgamıyorum çünkü diğer activatör sistemlerini de kumandaya entegre etmiş olsalardı ortalama 500-700 Euro arası maliyetler aracın satış fiyatlarını etkileyecektir. Sürücü kumandada kaliteyi koruyup activatör sistemler için ise ikinci bir kumanda sistemleri kullanmaları kullanıcıların bu ürüne fiyat olarak ulaşabilmesini sağlamış hem de satış pazarını hızlandırmıştır.

Sürücüler için bir önemli husus ise masaya tam yaklaşabilmektir. Bu hususta gereğini yerine getiren POYLİN P 301 sürücü sistemin kolçak yanına alınabilmesini sağlayan basit ama etkili bir fitting malzeme ile sorunu ortadan kaldırmıştır.

Motor:

Motıon Tech system 24 V 5500 RPM 450 Watt gücünde çift fırçalı Amerikan şanzıman sistemi ile yeterliliğin alt sınır noktasında çalışmaktadır. Daha çok zorlu zeminlerde kullanılmayacağından 450 W lık motor yeterli. Şayet distiribitör ve üretici firmanın 600 Watt’lık motorlar kullanmasını, sürücülerin elzem durumlarda daha zorlu arazi şartlarında kullanım yapması gerektiği sebebi ile rica ve tavsiye ediyoruz.

Akü, Akü güvenlik ve Şarj sistemi:

55 ah deep cycle jel akülere sahiptir. 5 ah/sa alüminyum ve fan soğutmalı şarj cihazı ve güvenlik sisteminde 80 ah’lık V otomat kolaylıkla ulaşılabilecek bir noktadadır.

 Genel Bakış:

Yorumlarımızı yılların tecrübe birikimini kullanarak yapıyoruz. Şayet mutlaka eksik ve unutulan detaylar olabilir. Bu hususta okuyucularımızın soru, görüş ve yorumlamalarını bekliyoruz.

Sandalyenin genel yapısı bizim için oldukça güzel seviyelerde. Fiyat avantajı ve kalite oranlamasında rahatsız olduğumuz bir husus yok. Oturma derinlik ve genişliğinden kolçak yapısına kadar ayrıca teknolojik tüm malzemelerin seçiminde kendilerini takdir ediyoruz. Ülkemizdeki malûm bütçe durumundaki engellilerimizin kendilerini biraz zorlayarak alabilecekleri bir ürün olması bizleri ziyadesiyle memnun ediyor. Ayrıca diğer avangard serideki ürünlerimizin arasına oldukça da yakışıyor.  Başarılarınız, özen ve gayretiniz için GOLD MEDİKAL ailesi olarak teşekkür ederiz.

Yazan: Oğuz ŞAHİN

Paylaş :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.